Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

Redakce ŽENY s.r.o
Redakce ŽENY s.r.o
Vloženo 28. 9. 2019
Líbí se mi

Bolest zubů: Poznejte, kdy se jedná o zánět a kdy o zubní kaz

Redakce ŽENY s.r.o
Redakce ŽENY s.r.o
Vloženo 28. 9. 2019
Líbí se mi
Bolest zubů: Poznejte, kdy se jedná o zánět a kdy o zubní kaz

Bolest zubů: Poznejte, kdy se jedná o zánět a kdy o zubní kaz

Bolest zubů patří mezi nejobávanější a dokáže svojí specifickou intenzitou pěkně potrápit dospělé i děti. A aby toho nebylo málo, každá bolest v ústech může signalizovat jiný problém. Poznáte, kdy se jedná o citlivost zubů, kdy o kaz nebo zánět dásní?

Pozor na citlivost zubů

Mnoho lidí trápí nepříjemná citlivost zubů. Projevuje se jako reakce při pití teplého, studeného či příliš kyselého. Jedná se většinou o krátkou, ale o to více intenzivní bolest, která trvá pár vteřin. Nepříjemnou citlivost zubů může mít na svědomí několik různých příčin. Jsou to například obnažené zubní krčky vlivem paradentózy nebo špatného postavení a přetěžování zubů. Citlivost ale může být způsobena i úbytkem skloviny, zubním kazem, starými výplněmi, nebo celkově špatným stavem chrupu.

„Dobré je pravidelně čistit zuby, používat měkké kartáčky, které jsou šetrné na zubní sklovinu a nekonzumovat často kyselé ovoce. Trápí-li vás silná bolest z citlivosti zubů, je dobré zajít k zubnímu lékaři, který stanoví původ bolesti a zahájí případnou léčbu,“ radí MDDr. Ondřej Šrámek z dentální kliniky.

Lze poznat zubní kaz?

Velmi nepříjemná bolest zubů může být i z kazu. Ten přichází postupně a nenápadně. Zubní kaz totiž dlouhou dobu nebolí. Pokud se ale začne projevovat, tak je to většinou citlivost na sladké, kyselé, teplé i studené.  Ne vždy se však musí jednat o kaz, může se jednat již o výše zmíněnou citlivost.

Zánět dásní či parodontóza

Zánět dásní ani parodontóza zpravidla nebolí, jedná se o chronická onemocnění, která probíhají poměrně nenápadně, a v tom je jejich největší zákeřnost. Čas od času se mohou takzvaně akutně exacerbovat, což znamená, že se příznaky zesílí, a v tuto chvíli může být onemocnění bolestivé. Parodontózu doprovázejí typické známky zánětu – zčervenání, zteplání, bolest a někdy i hnisání.

„Na zánět dásní a parodontitidu by nás měl vždy upozornit lékař či dentální hygienista, protože právě on je schopen zavčasu zachytit toto onemocnění. Prevence je až na výjimky vždy 100%. Což znamená, že v případě řádné hygieny jsme schopni onemocnění předejít,“ říká MDDr. Šrámek.

Nemoudrý zub moudrosti

Většina lidí za svůj život řeší problém s tzv. zuby moudrosti, které umí pěkně potrápit. Osmičky mohou potrápit jednak tím, že se zub moudrosti do úst „nevejde“, je překrytý dásní a okolo jeho korunky se tak začnou vytvářet záněty, které mohou přejít až v otok s horečkou, tento stav se nazývá dentitio difficille, a může být velmi bolestivý.

Druhý problém může vzniknout, pokud se zub zkazí, následně může dojít k zanícení „nervu“ a opět vzniká bolest, kterou je třeba řešit. Společným jmenovatelem obou problémů je špatná hygiena v oblasti třetích molárů, pokud je zub přerostlý dásní a je okolo něho „kapsa“ tak v podstatě nejde zub správně očistit. Nejsnazší řešení je extrakce zubu.

Zánět trojklaného nervu

Tato bolest je opravdu velmi intenzivní a dokáže člověka velmi paralyzovat. Naštěstí není tak častá. U zánětu trojklaného nervu je důležité, jaká část nervu byla postižena. Podle toho se pak projeví i obtíže, mohou to být snížená citlivost, nebo naopak citlivost zvýšená až palčivost, někdy dochází až ke ztrátě vnímání citu v inervované oblasti (zásobování části těla nervovými vlákny), pokud by byla poškozená vlákna inervující svaly, pak může dojít například i k poruchám funkce žvýkacích svalů. U zánětu trojklaného nervu je důležité diagnostikovat příčinu a poté naordinovat léčbu.

Foto: Shutterstock

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
Ema777
Ema777 31. 10. 2019

Dobrý den. K tomu doporučuji i tento článek https://dsmile.cz/jak-lecit-zanet-dasni/ píší zde o tom co to je, jak léčit a hlavně, jak na prevenci.

Odpovědět
lemur
lemur 29. 9. 2019

Dobré rady.

Odpovědět

ŽENY s.r.o. v číslech

3 887
testovaných produktů
88 642
registrovaných inspirativních žen
210 746
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.