Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

Redakce ŽENY s.r.o
Redakce ŽENY s.r.o
Vloženo 13. 11. 2019
Líbí se mi

Bílkoviny jsou pro tělo životně důležité. Kde hledat ty nejkvalitnější?

Redakce ŽENY s.r.o
Redakce ŽENY s.r.o
Vloženo 13. 11. 2019
Líbí se mi
Bílkoviny jsou pro tělo životně důležité. Kde hledat ty nejkvalitnější?

Bílkoviny jsou pro tělo životně důležité. Kde hledat ty nejkvalitnější?

Bílkoviny neboli proteiny. Také máte pocit, že tato slova slýcháte poslední dobou snad ze všech stran? Není divu! Bílkoviny jsou totiž pro naše zdraví (ale i štíhlou postavu) klíčové. Proč jim věnovat pozornost a kde je hledat?

Možná si ještě ze školy pamatujete, že bílkoviny tvoří základní stavební strukturu všech tělesných buněk. Je tedy jasné, že se bez nich náš organismus neobejde. Společně s tuky a sacharidy tvoří základní „výživovou trojici“.

Není protein jako protein

K čemu tedy konkrétně naše tělo bílkoviny potřebuje? Mimo jiné jsou důležité pro růst a regeneraci svalové hmoty, jsou nezbytné pro tvorbu a obnovu tkání, jsou součástí enzymů a hormonů, zajišťují transport látek v organismu a představují zdroj energie.

Je jasné, že bychom si měli podíl proteinů ve stravě hlídat. Jenže kolik jich vlastně potřebujeme? „Potřeba bílkovin co do množství i složení je pro každého jiná. Velmi záleží na stavbě těla, fyzické zátěži, ale také na věku a pohlaví. Za výchozí hodnotu pro naprosto průměrného muže středního věku považuji 1,5 g kvalitních – tedy dobře vstřebatelných – bílkovin na 1 kg aktivní tělesné hmotnosti a den,“ říká výživový poradce a zakladatel Aliance výživových poradců Ivan Mach.

Jak také upozorňuje, vyplatí se vybírat si opravdu kvalitní zdroje bílkovin. Spousta lidí totiž konzumuje bílkoviny nekvalitní, navíc s nadbytkem tuku, soli a dalších látek (například uzeniny a polotovary).

Takové bílkoviny, navíc málo vstřebatelné, nemají schopnost se efektivně zabudovávat do svalové tkáně, aby zejména kosterním svalům propůjčily tonus (napětí) a aby svaly byly metabolicky aktivní, tedy neodčerpávaly živiny. Svalová tkáň tím pádem chátrá. Nevyužité bílkoviny navíc zatěžují organismus a jeho trávicí soustavu,“ varuje odborník na výživu.

Kde hledat ty nejlepší

Říkáte si, že jako laik těžko odhadnete, která bílkovina vám prospěje a která spíše uškodí? Nebojte, není to žádná věda! Ideální zdroje proteinů najdete jak v potravinách živočišného, tak i rostlinného původu. K těm prvně jmenovaným patří libové maso a ryby, mléčné výrobky nebo vejce. Rostlinné bílkoviny nabízejí luštěniny a obiloviny, ale také ořechy a semena nebo určité druhy zeleniny. V obchodech dnes navíc najdete celou řadu produktů, jež mají zvýšený obsah bílkoviny a pomohou vám tak lépe pokrýt jejich denní příjem.

K takovým patří i proteinové chleby (např. Protein chléb od Penamu, který má úžasnou chlebovou chuť i konzistenci, obsahuje lněná a slunečnicová semínka, vyváženou kombinaci hrachového a mléčného proteinu, žitný kvas i žitnou a pšeničnou mouku a najdete v něm 17 % bílkovin).

Takzvané proteinové chleby, nazývané také ‚večerní‘, nabízejí svým složením zajímavou alternativu a nápaditý nutriční nástroj těm, kteří chtějí ve výživě posílit obsah bílkovin na úkor sacharidů, například při hubnutí. Takové chleby fortifikované sójovou nebo hrachovou bílkovinou, někdy také syrovátkovým hydrolyzátem a kaseinem, obsahují až 50procentní podíl energie z bílkovin. To je 2krát více než maso či tvaroh. Navíc mají vždy oproti neproteinové variantě chleba nižší glykemický index,“ popisuje Ivan Mach.

Foto: Shutterstock

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
beata0063
beata0063 16. 11. 2019

Bielkoviny sú naozaj veľmi dôležitá zložka v našej strave..

Odpovědět
hudlenka
hudlenka 15. 11. 2019

včera jsme sháněli proteinový chléb, ale nesehnali

Odpovědět
lemur
lemur 15. 11. 2019

Máme rádi ořechy a semínka.

Odpovědět
Jana101
Jana101 14. 11. 2019

důležité vědět

Odpovědět
gustawka
gustawka 13. 11. 2019

Přehledně napsáno

Odpovědět

ŽENY s.r.o. v číslech

3 887
testovaných produktů
90 281
registrovaných inspirativních žen
210 746
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.