Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

Redakce ŽENY s.r.o
Redakce ŽENY s.r.o
Vloženo 1. 1. 2020
Líbí se mi

Běhání se nemusíte vzdát ani v zimě. Co musíte vědět, abyste předešli úrazům

Redakce ŽENY s.r.o
Redakce ŽENY s.r.o
Vloženo 1. 1. 2020
Líbí se mi
Běhání se nemusíte vzdát ani v zimě. Co musíte vědět, abyste předešli úrazům

Běhání se nemusíte vzdát ani v zimě. Co musíte vědět, abyste předešli úrazům

Ačkoli teploty se během svátků pohybovaly na příjemných jarních hodnotách, opravdová zima nás teprve čeká. Což pro většinu z nás, kteří se rozhodli zatočit se zimní leností a možná i kily navíc běháním, není nejlepší zpráva. Řada běžců se totiž teplot okolo nuly obává. Ale zbytečně!

Máte rádi běh, ale v zimě se obáváte počasí a raději se zavřete ve fitness centru na běžící pás? Z chladného počasí ale nemusíte mít strach, stačí dodržovat pár praktických rad a bezpečně můžete vyběhnout i v bodu mrazu.

Chce to rozcvičku

Mnoho lidí má obavu, že při běhu v zimě nastydne. Strach z nemoci je opodstatněný v případě špatného oblečení či nedostatečného procvičení.

„Z mé zkušenosti se sportovci lze říct, že rozcvičení nebo zapracování je důležitá součást běhu. Už doma můžete udělat základní protažení a třeba i pár dřepů, které vás dobře rozehřejí. Vhodné je rozhýbat i páteř několika předklony a záklony,“ říká sportovní fyzioterapeut PhDr. Kryštof Kuba a člen české výpravy na Zimních olympijských hrách v Koreji.

Kvalitní oblečení je základ

Běháte-li v zimě není potřeba na sobě nosit spousty vrstev funkčního prádla, jak se mnoho lidí domnívá. Dnešní doba moderních technologií funkčního termoprádla dovoluje razantně snížit počet vrstev. Stačí dvě až tři vrstvy i na poměrně nízké teploty pod nulou.

Ideální je mít kvalitní tričko s dlouhým rukávem, které dobře přilne k tělu a bude odvádět vlhkost, navrch si vezměte funkční sportovní bundu, která pot absorbuje ale neprofoukne. Při chladnějších teplotách (okolo -5 stupňů) se vrstvy dají doplnit o mikinu. Důležité jsou také kvalitní ponožky, protože nohy v teple jsou základem.

Bezpečnost na prvním místě

Pokud je náledí, tak je samozřejmě lepší venkovní sporty vynechat, ale pokud se rozhodnete přece jenom ke běhu, tak při něm dělejte kratší kroky. Budete mít větší stabilitu. 

Po setmění je pak na místě si vzít čelovku včetně blikačky, abyste lépe viděli a byli viděni. Rozhodně nikdy nevybíhejte bez reflexních prvků na oblečení třeba i během bílého dne.

Jak je to s běháním v mrazech...

Při hodně studeném vzduchu hrozí při hlubokém dýchání „popálení“ průdušek, a proto je dobré mít alespoň funkční šátek přes ústa. Pokud je opravdu mráz a bojíte se podráždění dýchacích cest, tak se vyvarujte vysoké sportovní intenzity, abyste se tolik nezadýchali.  A kdy je na běh již příliš zima?

„Jedná se se o velmi individuální záležitost. Důležitá je dobrá rozcvička a z teplotního „komfortu“ přejít do zimy bez pocitu ztráty tepla – takto nejlépe zabráníme prostydnutí.  Jakmile lidé pocítí při běhu prostydnutí nebo chlad na hrudníku, je nejvyšší čas se vrátit domů. Teploty pár stupňů pod nulou by měly být dobře zvládnutelné. Hlubší teploty nejsou překážkou, ale je nutné se dobře obléknout a rozcvičit,“ dodává PhDr. Kryštof Kuba.

...a na sněh?

Běh po sněhu může být velice příjemný, ale zároveň je náročnější než po suchu. Tlumení běhu vrstvou sněhu je samozřejmě příjemné, ale v jakémkoliv parku si během zimy všimnete, že běžci raději volí ušlapanou nebo upravenou cestu. Nejde jen o klouzání ale i možnost podvrtnutí nohy.

Foto: Shutterstock

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
avatar
Michaela Dostalova 1. 10. 2020

Ahojte holky. Strašně trpím na bolest kyčlí a nohou. Proto se Vás chci zeptat na názory ohledně běžícího pasu https://trefasport.cz/bezecke-pasy/22407-master-f-11.html myslíte si, že se tento oplatí? Máte s ním nějaké zkušenosti?

Odpovědět
beata0063
beata0063 4. 1. 2020

bed v každom ročnom období musí byť u nás

Odpovědět
xxkouckaxx
xxkouckaxx 4. 1. 2020

neběhám , raději svižná chůze

Odpovědět
avatar

Škoda, že nejde použít tretry, ty by byly super.

Odpovědět
avatar

Běhání v zimě miluju, jen to chce fakt kvalitní boty - nejlépe nové, nijak neošlapané, ty nejlíp drží na sněhu.

Odpovědět

ŽENY s.r.o. v číslech

3 887
testovaných produktů
93 841
registrovaných inspirativních žen
210 746
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.