Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

Redakce ŽENY s.r.o
Redakce ŽENY s.r.o
Vloženo 12. 6. 2020
Líbí se mi

Antidepresiva mohou ovlivit složení střevní mikroflóry

Redakce ŽENY s.r.o
Redakce ŽENY s.r.o
Vloženo 12. 6. 2020
Líbí se mi
Antidepresiva mohou ovlivit složení střevní mikroflóry

Antidepresiva mohou ovlivit složení střevní mikroflóry

Vědci pomalu objevují účinky, které mají antidepresiva na různé bakteriální kmeny, které obvykle žijí ve střevech. Co se i s vámi stane, pokud podstoupíte psychiatrickou léčbu?

Úzkost a deprese si mnohdy žádá farmakologickou léčbu. Taky vám lékař předepsal antidepresiva? Pak se vám mění střevní mikroflóra, na což poukazuje tým vědců z University College Cork v Irsku, jehož studii uveřejnil odborný magazín Psychopharmacology.

Výzkumní pracovníci vedeni Sofií Cussotto se rozhodli na hlodavcích vypozorovat „antimikrobiální aktivitu psychotropních látek proti dvěma obyvatelům bakteriálních kmenů v lidském střevu, Lactobacillus rhamnosus a Escherichia coli“. Hlodavcům byla po čtyři týdny podávána psychiatrická léčiva, přičemž po ukončení experimentu došlo na analýzu jejich střevní mikrobioty.

Někdo musí z kola ven?

Ukázalo se, že lithium a valproát, což jsou stabilizátory nálady, které mohou léčit stavy, jako je bipolární porucha, zvyšovaly počet určitých typů bakterií, jako jsou Clostridium, Peptoclostridium, Intestinibacter a Christenellaceae. Naproti tomu selektivní inhibitory zpětného vychytávání serotoninu (antidepresiva fluoxetin a escitalopram), zastavily růst bakteriálních kmenů, jako je Escherichia coli.

Zjistili jsme, že některé léky, včetně lithia coby stabilizátoru nálady a antidepresiva fluoxetinu, ovlivňují složení a bohatost střevní mikrobioty, která je obecně velmi citlivá na metabolické procesy v těle,“ říká Sofie Cussotto s tím, že tato data si rozhodně žádají další zkoumání.

V tuto chvíli by bylo předčasné připisovat přímou roli střevních bakterií při působení antidepresiv. Tedy aspoň dokud se lékaři nezačnou soustředit přímo na lidi, což je to, o co aktuálně usilují.

Bakterie, o které je třeba pečovat

Vzhledem k tomu, že například antidepresiva účinkují na každého jinak, může úprava mikrobiomu změnit individuální reakci na tyto léky. Na druhé straně je možné, že právě antidepresiva stojí za vedlejšími účinky spojenými s narušením střevní mikroflóry. Všechny tyto hypotézy se však nejprve musí testovat na předklinických modelech,“ uzavírá lékařka.

V každém případě nic nezkazíte tím, když v případě užívání nějakých medikamentů budete svoji střevní mikroflóru posilovat. Jezte dostatek probiotik a fermentovaných potravin, také zeleniny, luštěnin, fazolí a ovoce. Obsahují velké množství nestravitelné vlákniny, která slouží jako potrava pro střevní bakterie, což podporuje jejich růst. Sluší se uvést, že pokud střeva nejsou v pořádku, rozvíjí se například ateroskleróza či revmatoidní artritida.

Foto: Shutterstock

Autorka: Karolína Dostálová

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
kosanka
kosanka 4. 9. 2020

to vím, proto používám spirulu

Odpovědět
Maruš11
Maruš11 7. 7. 2020

velmi zajímavé

Odpovědět
lemur
lemur 12. 6. 2020

Pěkný článek.

Odpovědět
janinkad
janinkad 12. 6. 2020

Tyto informace se mi zrovna hodí

Odpovědět
Ovace
Ovace 12. 6. 2020

Věřím tomu

Odpovědět

ŽENY s.r.o. v číslech

3 887
testovaných produktů
94 627
registrovaných inspirativních žen
210 746
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.