Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

Redakce ŽENY s.r.o
Redakce ŽENY s.r.o
Vloženo 27. 3. 2021
Líbí se mi

Na co si dát pozor, než se rozhodnete užívat antidepresiva?

Redakce ŽENY s.r.o
Redakce ŽENY s.r.o
Vloženo 27. 3. 2021
Líbí se mi
Na co si dát pozor, než se rozhodnete užívat antidepresiva?

Na co si dát pozor, než se rozhodnete užívat antidepresiva?

Vědci pomalu objevují účinky, které mají antidepresiva na různé bakteriální kmeny, které obvykle žijí ve střevech. Co se i s vámi stane, pokud podstoupíte psychiatrickou léčbu?

Úzkost a deprese si mnohdy žádá farmakologickou léčbu. Taky vám lékař předepsal antidepresiva? Pak se vám mění střevní mikroflóra, na což poukazuje tým vědců z University College Cork v Irsku, jehož studii uveřejnil odborný magazín Psychopharmacology.

Výzkumní pracovníci vedeni Sofií Cussotto se rozhodli na hlodavcích vypozorovat „antimikrobiální aktivitu psychotropních látek proti dvěma obyvatelům bakteriálních kmenů v lidském střevu, Lactobacillus rhamnosus a Escherichia coli“. Hlodavcům byla po čtyři týdny podávána psychiatrická léčiva, přičemž po ukončení experimentu došlo na analýzu jejich střevní mikrobioty.

Někdo musí z kola ven?

Ukázalo se, že lithium a valproát, což jsou stabilizátory nálady, které mohou léčit stavy, jako je bipolární porucha, zvyšovaly počet určitých typů bakterií, jako jsou Clostridium, Peptoclostridium, Intestinibacter a Christenellaceae. Naproti tomu selektivní inhibitory zpětného vychytávání serotoninu (antidepresiva fluoxetin a escitalopram), zastavily růst bakteriálních kmenů, jako je Escherichia coli.

Zjistili jsme, že některé léky, včetně lithia coby stabilizátoru nálady a antidepresiva fluoxetinu, ovlivňují složení a bohatost střevní mikrobioty, která je obecně velmi citlivá na metabolické procesy v těle,“ říká Sofie Cussotto s tím, že tato data si rozhodně žádají další zkoumání.

V tuto chvíli by bylo předčasné připisovat přímou roli střevních bakterií při působení antidepresiv. Tedy aspoň dokud se lékaři nezačnou soustředit přímo na lidi, což je to, o co aktuálně usilují.

Bakterie, o které je třeba pečovat

Vzhledem k tomu, že například antidepresiva účinkují na každého jinak, může úprava mikrobiomu změnit individuální reakci na tyto léky. Na druhé straně je možné, že právě antidepresiva stojí za vedlejšími účinky spojenými s narušením střevní mikroflóry. Všechny tyto hypotézy se však nejprve musí testovat na předklinických modelech,“ uzavírá lékařka.

V každém případě nic nezkazíte tím, když v případě užívání nějakých medikamentů budete svoji střevní mikroflóru posilovat. Jezte dostatek probiotik a fermentovaných potravin, také zeleniny, luštěnin, fazolí a ovoce. Obsahují velké množství nestravitelné vlákniny, která slouží jako potrava pro střevní bakterie, což podporuje jejich růst. Sluší se uvést, že pokud střeva nejsou v pořádku, rozvíjí se například ateroskleróza či revmatoidní artritida.

Foto: Shutterstock

Autorka: Karolína Dostálová

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
avatar
Michaela Nováková 28. 3. 2021

No já mám Seroxat.

Odpovědět
sipeji
sipeji 28. 3. 2021

Naštěstí jsem je ještě brát nemusela a moc si přeji aby to tak zůstalo.

Odpovědět
hudlenka
hudlenka 27. 3. 2021

No snad takové léky nebudu potřebovat. Občas beru Neurol, ale snažím se fakt málo, jen když je fakt zle a klepu se...

Odpovědět
Kahomar
Kahomar 27. 3. 2021

někdy to bez nich nejde, já naštěstí zatím tyto léky nepotřebovala...

Odpovědět

ŽENY s.r.o. v číslech

3 887
testovaných produktů
100 247
registrovaných inspirativních žen
210 746
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.