Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

Redakce ŽENY s.r.o
Redakce ŽENY s.r.o
Vloženo 23. 1. 2021
Líbí se mi

Co je způsobuje alergie v zimě a jak se jim bránit

Redakce ŽENY s.r.o
Redakce ŽENY s.r.o
Vloženo 23. 1. 2021
Líbí se mi
Co je způsobuje alergie v zimě a jak se jim bránit

Co je způsobuje alergie v zimě a jak se jim bránit

Mezi nejčastější civilizační choroby patří v posledních dekádách rozhodně alergie. Jen za poslední dobu vzrostl podle posledních průzkumů počet alergiků až o 40 %. Alergie ale neutočí jen na jaře a v létě. Rizikovou dobou je i zima. Především kvůli topné sezoně se daří roztočům více než kdy jindy.

Rizikové koberce

Roztoči mají rádi šupinky lidské kůže, ale také bakterie a plísně. Nejčastěji se objevují v kobercích a lůžkovinách. Alergie způsobují enzymy obsažené ve výkalech roztočů. Projevy jsou různé. Od vyrážek, podráždění sliznice až po alergickou rýmu. Výkaly roztočů se nejčastěji šíří vzduchem, kdy se spojují s částečkami prachu a usazují se na podlahách a nábytku. Potíže pociťujeme především ve chvíli, kdy tyto usazené částečky rozvíříme.

Pozor na prach

Domácí prach je pestrou směsicí látek a množství alergenů. I když se v každé domácnosti jejich složení trochu liší, nejčastějším alergenem, který si doma pěstujeme téměř všichni, jsou roztoči. Žijí v prachu, který se nachází všude, a to nejen v bytech, ale i na pracovištích. Roztoči jsou nejčastější příčinou celoroční alergické rýmy, je na ně alergická přibližně desetina populace a více než 3/4 astmatických dětí trápí i tato forma alergie.

Na vzniku astmatu se podílí také častý kontakt s alergeny a dráždivými podněty. Astmatem trpí více než 300 milionu lidí na světě, v ČR je to přibližně 10 % populace, tedy okolo jednoho milionu lidí.

Teplo a vlhko přeje roztočům

Teplo a vlhko roztočům vyhovuje. Zhoršují se i alergické příznaky, protože lidé tráví mnoho času v uzavřených prostorách s alergeny, a navíc podceňují větrání. Nejúčinnější zbraní proti alergenům je pečlivé vysávání.

Vyběhněte ven

Budete-li trávit více času na čerstvém vzduchu, prospěje to celkovému zdravotnímu stavu i průběhu samotné alergie.

Zdraví neprospívá běžný životní styl, kdy trávíme velkou část dne v interiérech. Zde vdechujeme roztoče, významný alergen pro rozvoj průduškového astmatu. Zároveň se do našeho jídelníčku zařadilo v mnohem vyšší míře například exotické ovoce nebo nové druhy koření. Někdy příliš vysoké hygienické standardy znamenají, že děti se nepotkávají s dříve běžným množstvím bakterií a tím de facto nedochází k úplnému dozrání jejich imunitního systému,“ říká MUDr. Irena Krčmová, CSc., primářka Ústavu klinické imunologie a alergologie, LF HK a FN Hradec Králové.

Jak bojovat s roztoči

  • Zbavte se prachu s alergeny – k vysávání zvolte nejzdravější způsob centrálním vysavačem.
  • Snižte v bytě vlhkost – pohlcovač vlhkosti vám pomůže udržet vlhkost pod hladinou 50 %.
  • Eliminujte líhně – zbavte se starých péřových polštářů, přebytečných záclon. Nahraďte koberce dřevěnou či plovoucí podlahou a v materiálech upřednostňujte dutá vlákna.
  • Větrejte – pravidelně a důkladně větrejte. Uvažujte o zabudování rekuperačního systému.
  • Perte v horké vodě – praní při teplotách nad 65 °C pomůže zničení roztočů.

Foto: Shutterstock

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
sipeji
sipeji 24. 1. 2021

Také nás trápí zimní alergie a opravdu nejlepší prevence je být denně co nejvíce na čerstvém vzduchu.

Odpovědět
hudlenka
hudlenka 23. 1. 2021

s alergiemi bojuji již dlouhá léta

Odpovědět
Kahomar
Kahomar 23. 1. 2021

díky za informace

Odpovědět

ŽENY s.r.o. v číslech

3 887
testovaných produktů
101 654
registrovaných inspirativních žen
210 746
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.