Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

avatar
CathB
Vloženo 13. 6. 2018
Líbí se mi

Aby slunce neškodilo aneb rady pro zdraví vašich očí

avatar
CathB
Vloženo 13. 6. 2018
Líbí se mi
Aby slunce neškodilo aneb rady pro zdraví vašich očí

Aby slunce neškodilo aneb rady pro zdraví vašich očí

Na slunce a jeho blahodárné paprsky se těšíme takřka celou zimu. Málokdo si ale uvědomuje, že sluneční záření může mít zničující dopad na vaše zdraví. Věděla jste, že zanedbávaná ochrana očí během letních měsíců může vést až k trvalému poškození zraku? 

Dny se znatelně prodloužily, což vás nabádá k tomu, abyste trávila co nejvíce času venku. Práce na zahrádce, procházky či pobyt u vody jsou jistě příjemnými způsoby, jak strávit volno aktivním způsobem.

A nebylo by na tom vůbec nic špatného, kdyby se nestávalo, že ve své euforii z krásného dne zcela zanedbáme jakoukoliv ochranu našeho zraku. Možná jste to nevěděla, ale právě v létě nejčastěji dochází k nejrůznějším zdravotním potížím, kvůli kterým nakonec skončíte v péči specializovaného lékaře.

Jak správně ochránit svůj zrak podle oční specialistky, paní MUDr. Jany Mikšovské?

1. Brýle 

První zlaté pravidlo zní – noste sluneční brýle a ideálně je mějte vždy v kabelce. Sluneční záření obsahuje škodlivé ultrafialové záření, které škodí nejen vaší kůži, ale útočí i na vaše oči. Brýle proti slunci mají ve sklech zabudovaný filtr, který má za úkol toto riziko eliminovat. Pokud nosíte dioptrické brýle, neměla byste se zdráhat investovat do brýlí s tónovanými skly, které se přizpůsobí množství světla. 

2. Bezpečný pohled 

Věděla jste, že přímý pohled do slunce představuje pro váš zrak nejvyšší možné riziko? Ačkoliv romantický západ či východ slunce působí romanticky, vychutnejte si ho raději jen na fotkách.

Paní doktorka Jana Mikšovská dodává: ,,Dlouhodobý pobyt v místech intenzivního slunečního záření – u moře, ve vysoké nadmořské výšce – může vyvolat drobné defekty epitelu rohovky a s tím spojenou výraznou bolest oka. Zároveň může v extrémních případech, jako je pozorování zatmění slunce, pozorování slunce pomocí dalekohledu či trvalé rozšíření zornice, dojít i k trvalému poškození sítnice v místě nejostřejšího vidění.‘‘ 

3. Dodatečná ochrana 

Naopak, v klimatizovaných prostorách máte často pocit suchých a podrážděných očí. V tomto případě paní doktorka doporučuje mít při sobě hydratační oční kapky. V dnešní době existují i speciální kapky, které chrání oči UV filtrem, takže se vašim očím znatelně uleví.

4. Hrátky ve vodě

Voda k létu bezpochyby patří, ale občas se stane, že si z ní odneseme nepříjemnou infekci. Paní doktorka v tomto případě radí: ,,Letní sezona může být nebezpečná především pro uživatele kontaktních čoček, kteří používají kontaktní čočky při vodních sportech. Ve vodě se velmi často mohou vyskytovat různé typy infekcí a rohovky kryté kontaktními čočkami jsou výrazně náchylnější ke vzniku zánětu. Při vodních sportech je proto vhodné používat jednorázové kontaktní čočky, které doporučuji co možná nejdříve z oka vyjmout.‘‘ A také dodává: ,,Vodní hladina moře, bazénů či jiných ploch odráží a znásobuje množství UV záření dopadající na lidské tělo. Proto je vhodné při dlouhém pobytu v bazénech, moři apod. používat speciální plavecké brýle s UV filtrem.‘‘

5. To nejlepší pro děti 

Pro ochranu dětských očí platí stejná pravidla, jako pro ochranu očí dospělých. Paní doktorka při výběru správných brýlí radí: ,,Brýle pro děti by měly svojí velikostí odpovídat tvaru dětského obličeje tak, aby spolehlivě chránily oči a dobře na dětském obličeji držely.‘‘

 

Zdroj a inspirace: Side Effect PR, oční klinika DuoVize  
Zdroj obrázků: Pexels.com 

 

 

 

 

 

 

 

 

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
avatar
hudlenka 14. 6. 2018

na slunce moc nechodím, ale když už musím, tak nosím brýle...bez nich nevyjdu z domu

Odpovědět
avatar
Siraellen 24. 5. 2018

užitečné

Odpovědět
avatar
Jana7 23. 5. 2018

obdivuje jak docela malé dětičky zvládají nošení brýlí

Odpovědět
avatar
sipeji 22. 5. 2018

nyní velmi užitečné rady

Odpovědět
avatar
KamilaK 22. 5. 2018

Odpovědět

ŽENY s.r.o. v číslech

1
žena na začátku (naše Eva)
3.
rok startujeme v novém
10
regionálních Pracoven ŽENY s.r.o.
3 000
žen v průměru na jedné akci v OC
83 853
registrovaných inspirativních žen
2 922
testovaných produktů
43 290
odeslaných produktů
165 073
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.