Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

avatar
Lucie Janotová
Vloženo 13. 5. 2021
Líbí se mi

6 vědecky podložených strategií pro hubnutí ve středním věku a po něm

avatar
Lucie Janotová
Vloženo 13. 5. 2021
Líbí se mi
6 vědecky podložených strategií pro hubnutí ve středním věku a po něm

6 vědecky podložených strategií pro hubnutí ve středním věku a po něm

Ano, šedesátka je nová čtyřicítka a padesátka může být nová třicítka. Faktem ale zůstává, že mnoho žen ve středním a vyšším věku si stěžuje na přibírání na váze a to, jak je stále obtížnější a obtížnější s přibývajícími roky shazovat přebytečná kila. Existuje však dobrý důvod přestat si stěžovat, že nemůžete dopnout své oblíbené džíny, a začít s tím něco dělat. Nový výzkum totiž ukazuje, že právě kila navíc stojí mezi vámi a delším a zdravějším životem.

Zatímco ztráta hmotnosti ve 40., 50. a více letech může být díky hormonům a růstovým faktorům svalů náročná, rozhodně není nemožná - nebo dokonce tak těžká, jak si myslíte. Mnoho odborníků na hubnutí tvrdí, že neexistuje důvod, proč by většina žen nemohla dosáhnout své zdravé a vysněné hmotnosti. 

Postupujte podle těchto šesti tipů na hubnutí v jakémkoliv věku založených na vědeckých výzkumech:

1. Jezte většinu kalorií dříve během dne

Průběžný výzkum naznačuje, že konzumace většiny denních kalorií dříve během dne usnadňuje udržení zdravé hmotnosti a snižuje hladinu cukru v krvi. Držte se starého zlatého pravidla: snídejte jako král, obědvejte jako královna a večeřte jako chudák. Jedna studie uvádí, že dietisté, kteří jedli 700 kalorickou snídani, 500 kalorický oběd a 200 kalorickou večeři, ztratili za 12 týdnů téměř 8 kilogramů, ve srovnání se čtyřmi kily ztracenými u subjektů, kteří jedly 200 kalorickou snídani, 500 kalorický oběd a 700 kalorickou večeři.

2. Jezte první jídlo bohaté na bílkoviny

Snídaně s vysokým obsahem bílkovin - třeba s vejci nebo řeckým jogurtem - se ukazuje jako vítězná strategie pro jakékoliv hubnutí. Studie ukazují, že dietisté, kteří konzumují vysoce kvalitní bílkoviny jako součást svého prvního jídla, snadněji zahánějí v průběhu dne hlad, mají sníženou chuť k jídlu a jednodušeji hubnout při zachování svalové hmoty. 

3. Omezte alkohol

Jedním z nejúčinnějších způsobů, jak získat štíhlou postavu zpět, je omezit příjem alkoholu - nebo se mu úplně vyhnout. Pár sklenic vína k večeři nebo pár piv při sledování fotbalového zápasu je 300 kalorií navíc. Alkohol navíc může zvýšit vaši chuť k jídlu a přimět vás ke konzumaci nezdravých chuťovek. V jedné studii vědci zjistili, že muži, kteří měli jeden alkoholický nápoj před obědem, jedli o průměru o 85 víc kalorií - to je o 11% procent vyšší denní příjem kalorií.  

4. Vyzkoušejte silový trénink spolu s kardio cvičením

Pravděpodobně víte, že silový trénink je důležitý, aby vám pomohl udržet svaly a metabolismus v bdělém stavu, ale nezapomínejte ani na kardiovaskulární cvičení - chůzi, jogging, běh, jízdu na kole nebo plavání. Je skvělé, že se pravidelně věnujete cvičení jógy nebo pilates, ale pro hubnoucí režim je nutné vytvořit negativní kalorickou rovnováhu, která vede ke ztrátě hmotnosti. Vyrazte alespoň 3x týdně na rychlou zdravotní procházku a nebojte se zapotit. 

5. Zůstaňte na správné cestě

Na rozdíl od takzvaných hříšných dnů (nebo dokonce týdnů!), které jste si užívala když vám bylo dvacet, v dnešním věku máte daleko menší manipulační prostor pro hřešení. Jak stárneme je náš metabolismus méně odolný vůči přejídání a to je důvod, proč si tolik dospělých nad 40 let stěžuje, že pociťují účinky zdánlivě malých uklouznutí na své váze. Na druhou stranu nic se nemá přehánět, takže hřešte, ale vždy s rozmyslem. Například, když budete vědět, že vás čeká slavnostní rodinný oběd, uzpůsobte svůj jídelníček den předtím tomu, že si nalijete s rodinou skleničku vína nebo zakrojíte narozeninový dort.

6. Více spěte

Podle posledních studií se ukázalo, že většina dospělých odkládá spánek na co nejpozději z důvodu toho, aby během dne stihly co nejvíce věcí. Balanc mezi rodinou, domácností a prací nás mnohdy nutí ponocovat, ale to má bohužel špatný vliv na naši váhu. Nedostatek spánku způsobuje zvyšování chuti k jídlu a touhu po vysoce kalorických potravinách. Několik studií navíc ukazuje, že dospělí, kteří běžně spí méně než šest hodin spánku v noci, mají větší pravděpodobnost významného přírůstku na hmotnosti, než ti, kteří spí sedm a více hodin. 

Foto: Shutterstock

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
evabry
evabry 5. 7. 2021

Spánek ten mi opravdu chybí

Odpovědět
Kahomar
Kahomar 13. 5. 2021

jojo, pořád to říkám, že bych potřebovala více spánku....

Odpovědět
Siraellen
Siraellen 13. 5. 2021

Skvělé

Odpovědět
hudlenka
hudlenka 13. 5. 2021

prima

Odpovědět

ŽENY s.r.o. v číslech

3 887
testovaných produktů
100 201
registrovaných inspirativních žen
210 746
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.