Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

Kristina|ŽENA s.r.o.
Kristina|ŽENA s.r.o.
Vloženo 25. 4. 2021
Líbí se mi

Jaké netradiční styly jógy stojí za to vyzkoušet?

Kristina|ŽENA s.r.o.
Kristina|ŽENA s.r.o.
Vloženo 25. 4. 2021
Líbí se mi
Jaké netradiční styly jógy stojí za to vyzkoušet?

Jaké netradiční styly jógy stojí za to vyzkoušet?

Cvičení těla i mysli, které pochází z Indie je stále více rozšířenou aktivitou volného času a to především u žen. Pravidelným cvičením jógy posunete limity svého těla, zklidníte mysl i dech a zjistíte, že nejde jen o cvičení, ale o životní styl pro ty, kterým na sobě záleží.

Vedle klasických druhů jógy jako jsou: Hatha jóga, Aštanga (Ashtanga vinyasa) jóga, nebo Vinyasa (Vinjása) flow jóga, vznikají nové styly jógy jako třeba jóga létací (flying yoga, AntiGravity yoga) popírající zákony gravitace či cvičení nahé jógy ve tmě. 

S létající jógou zažijete stav beztíže

Létající jóga posouvá hranice cvičení a meditace tím, že se při ní oddáváte bez ohledu na prostor a gravitaci. „Létající jóga, nebo taky aerojóga, je vzrušující specifická disciplína, u které si užijete spoustu zábavy a cvičení jógy pro vás získá zcela nový rozměr,“ popisuje tento netradiční styl jógy zakladatelka center Domu Jógy a autorka knihy o józe pro seniory Věra Vojtěchová. Cvičení aerojógy probíhá za pomoci speciální houpací sítě hamaka, která je připevněna ke stropu a má nosnost až tři sta kilo. Do sítě se pak v různých pozicích zavěšujete a cvičíte. První dojmy mohou být trochu rozpačité, tělo si musí zvyknout na novou pozici. Někteří cvičenci zpočátku bojují také s pocity malátnosti jako při houpání na houpačce, ty však brzo vystřídá euforie a radost z pohybu.

Pro koho je létající jóga určená: Technika je určená zejména lidem, kteří mají problémy s krční páteří a se zády. Kromě toho stimuluje činnost mozku, lymfatického a imunitního systému a blahodárně působí na zažívací trakt.

Nahá jóga dokáže zlepšit sexuální život

Nahá jóga se v Česku teprve dostává na výsluní, ale podle Věry Vojtěchové si brzy najde své nadšence. Hlavním důvodem je podle ní to, že při cvičení nahé jógy cvičenci prožívají maximální pocit svobody a uvolnění. Nahá jóga není vulgární, ani nenabízí erotický zážitek. Od klasické jógy se liší pouze v absenci oblečení. Na hodině nahé jógy je mimo jiné šero, pouze zapálené svíčky, které postupně zhasínáme, až je v místnosti naprostá tma. Není proto důvod ke studu. Oblečení se odkládá až  průběhu cvičení jógy, ostýchavější mohou počkat až na úplnou tmu. Před koncem lekce se pak každý může zahalit do osušky, kterou od nás dostane na recepci před samotným cvičením,“ vysvětluje lektorka. Pocity cvičenců, kteří vyzkoušeli nahou jógu poprvé, jsou podle Věry Vojtěchové, smíšené, ale veskrze pozitivní. Nahá jóga je zkrátka něco zvláštního.  

Pro koho je nahá jóga určená: Podle zahraničních studií nahá jóga dokáže u některých lidí zmírňovat stres dokonce lépe než její oblečená verze, protože pomáhá rozvíjet pozitivní vztah k tělu, zlepšuje sexuální život a partnerský vztah. 

Jóga ve tmě vás zbaví předsudků

Pokud je pro vás cvičení nahé jógy příliš velké sousto, můžete vyzkoušet odlehčenou verzi, kterou je jóga ve tmě v oblečení. Při józe ve tmě je průběh takřka stejný jako při naked józe, respektive klasické józe, akorát s tím rozdílem, že si na sobě necháte oblečení. Cvičení jógy ve tmě vám pomůže se dokonale osvobodit od pozorování a hodnocení sebe i druhých. Ve tmě odpadne stud a vaše cvičení získá naprosto nový rozměr.

Pro koho je jóga ve tmě určená: Při cvičení tohoto druhu jógy posílíte své smysly a naučíte se správně koncentrovat. Mimo jógové pozice se na lekcích jógy ve tmě věnuje prostor základním dechovým technikám, tzv. pránájáma.

Ženská jóga harmonizuje hladiny hormonů 

Hormonální jógová terapie dokáže přirozenou cestou harmonizovat hladiny hormonů nejen u žen, ale i mužů a dokonce i diabetiků. „V našich Domech Jógy nabízíme lekce zaměřené výhradně na ženy a vyladění ženské energie, ale je pravda, že pomocí hormonální jógy je možné uzdravit i mužské tělo,“ potvrzuje instruktorka jógy Táňa Jilemnická a popisuje, jak lekce ženské jógy probíhá: „Začíná se relaxací a pokračuje speciálními ásanami s dýcháním do reprodukčních orgánů. Celá lekce je soustředěná zejména na dech a techniky, které umožňují přesné vedení energií v těle tak, aby se postupně vyrovnala hladina hormonů a došlo k ideálnímu harmonickému vyladění v celém organizmu. Vše je propojeno jemnými ásanami, mudrami a bandhami.“ Skvělým pomocníkem je hormonální jóga v šestinedělí a je prospěšná při umělém oplodnění.  

Pro koho je ženská jóga určená: Je vhodná pro každou ženu bez ohledu na věk a tělesnou kondici. Pomáhá harmonizovat reprodukční orgány vyrovnáním hormonálních hladin v těle a to jak v období dospívání, tak v čase plodnosti, při menopauze. 

Jóga sama o sobě představuje netradiční zážitek, jak v tělesné, tak v duchovní rovině.  Stále více zařazuje do každodenního života mnohých z nás. Jaký ze stylů jste již vyzkoušeli a která z těch nových vás oslovila? Napište nám!

 

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
lemur
lemur 28. 4. 2021

Prima.

Odpovědět
simikl
simikl 27. 4. 2021

Fly yoga, vyborna vec. zacala som s nou pred 3 rokmi, planujem si kupit siet aj domov ked budem mat na to priestorove moznosti

Odpovědět
sipeji
sipeji 26. 4. 2021

Moc ráda bych s jógou začala.

Odpovědět
Kahomar
Kahomar 25. 4. 2021

Odpovědět
hudlenka
hudlenka 25. 4. 2021

Odpovědět

ŽENY s.r.o. v číslech

3 887
testovaných produktů
101 415
registrovaných inspirativních žen
210 746
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.