V minulém týdnu jsem psala o BHRT (bio-identické hormonální terapii) a dnes bych se chtěla věnovat opět hormonům, ale trochu z jiného úhlu. Vypátrala jsem, že kromě doplnění chybějících hormonů a udržení hormonální rovnováhy pomocí přírodních produktů lze tento stav podpořit a udržovat cvičením jógy.
K józe jako takové mě to vždycky táhlo, ale upřímně, kdo se má vyznat v těch všech asánách a rozlišovat mezi vinjásou, kundalini, aštangou, power jógou a dalšími druhy? Oslovila jsem tedy Kamilu Jetmarovou, která se józe a studiu východních filozofií věnuje něco přes 12 let, a právě ona mi poradila hormonální jógu.
O co vlastně jde? 
Hormonální jógová terapie (dále HJT) je přírodní léčebnou terapií (ano, jedná se terapii) zaměřenou na podporu a obnovu rovnováhy hormonálního systému. Vychází především ze sestav kundalini jógy a tibetských technik dýchání i meditace. Autorkou této metody je psycholožka pocházející z Brazílie Dinah Rodrigues (90 let). Sestavu HJT vytvářela přibližně 20 let a konzultovala ji s uznávanými jógovými učiteli, lékaři i fyzioterapeuty.

HJT jako pomoc i prevence mnohých potíží
Výsledkem pravidelného cvičení je zvýšení hladiny zejména estrogenů, stimulace ovulace, snížení únavy, zlepšení látkové a energetické výměny, revitalizace a omlazení organismu a harmonizace psychiky. HJT podporuje libido, zvyšuje plodnost, pomáhá při pre-menstruačním syndromu a bolestivé, silné nebo nepravidelné menstruaci, cystách na vaječnících, hypofunkci štítné žlázy, předčasné menopauze, v menopauze, při akné, migrénách, inkontinenci, proti stresu, při úzkostech a depresích.
Zlepšuje, často až do úplného vymizení, noční pocení, návaly, psychickou labilitu, únavu. Rozdíly jsou patrné i ve kvalitnější pleti, nehtech a vlasech. Ženy po šestinedělí mohou cvičením podpořit laktaci a eliminují psychické i emocionální výkyvy. Výborné výsledky mají dámy, které řešily neplodnost nebo se připravovaly na umělé oplodnění.
Ze začátku je doporučeno cvičit denně (asi 3 měsíce), poté, podle úpravy symptomů, 3–4krát týdně. HJT působí na všech úrovních: fyzické, emoční, mentální a duchovní a jako prevenci by ji měly cvičit všechny ženy po 35. roku života. Pokud vám byla předepsána hormonální substituční léčba, je HJT přirozenou cestou, jak získat ztracenou rovnováhu během poměrně krátké doby.

Sestava se skládá z těchto prvků:
Dech: například bhastrika = dynamický, silný břišní dech, který masíruje břišní orgány. 
Dynamické asány (pozice): pracují nejen s pánví, ale celkově působí na pohybový aparát. 
Tibetská mentální technika: soustředěním pozornosti do žláz s vnitřní sekrecí podporuje celkový účinek cvičení. 
Moje zkušenost 
Jelikož se jedná o terapii, je důležité se sestavu naučit pod vedením zkušeného terapeuta. Cvičit pak můžete, nebo dokonce musíte, v klidu doma, ale podstatné je dělat jednotlivé polohy správně. Sestava se obvykle učí během víkendového semináře nebo na několikatýdenním kurzu. Já jsem si vybrala srdcem. Nejdřív jsem pátrala na internetu po různých lektorkách (tuto činnost dělají především ženy), a protože jich je naštěstí dost, tak jsem vsadila na doporučení svého okolí a ze tří tipů jsem si vybrala Máriu Študencovú. Jednoduše mi „sedla“.
Zvolila jsem si u ní 8týdenní kurz, kdy je výuka rozložená do jednotlivých bloků, vždy jednou týdně po cca 75 minutách. Mária se mnou byla velice trpělivá. Jako úplný začátečník jsem některým výrazům nerozuměla, do některých poloh se nedostala, nebo v nich nedokázala vydržet. Vyšla mi vstříc a pomohla modifikovat některé pozice s ohledem na mé nemocné koleno, přetíženou krční páteř nebo zkrácené šlachy. Přitom vždy bedlivě dohlížela na to, abych správně dýchala a držela pozice tak, aby fungovaly a abych si neublížila. Cílem je naučit se kompletní sestavu tak, abych ji byla schopná cvičit sama doma. Tak mi držte palce! Je to dřina! Ale krásná… 


Alica
Zdroj: FLOWEE
 

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account