Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

avatar
Sabrina Harris
Vloženo 26. 5. 2019
Líbí se mi

Oslavenkyně Martina Sáblíková – na její úspěchy žárlí celý svět

avatar
Sabrina Harris
Vloženo 26. 5. 2019
Líbí se mi
Oslavenkyně Martina Sáblíková – na její úspěchy žárlí celý svět

Oslavenkyně Martina Sáblíková – na její úspěchy žárlí celý svět

Martina Sáblíková je zázrakem českého sportu. Její pracovitost, houževnatost a víra v sebe ji dovedly na vrchol světového rychlobruslení. Kariéra vydlážděná neuvěřitelnými úspěchy ale nenechává její konkurentky a rozhodčí v klidu, proto před závody Martina trpí tak, jako nikdo jiný. 

Začátky

Než si stoupla jako malá na lyže, tíhla spíše k basketbalu. Nohaté dítě, které milovalo ze sebe vydat vše, upoutalo Petra Nováka, trenéra, který ji přivedl k rychrobruslení. Jeho tréninky jsou bez nadsázky brutální a metody neotřelé. Lidé ze svazu mu jeho snažení neulehčují. Martině ale naopak drsné vedení vyhovuje. Nevadí, že není, kde trénovat. Dráha pro rychlobruslení v Čechách není, a tak, když venku nemrzne a nedá se jezdit na rybníku, Martina obléká ponožky a doma klouže po laminátové desce. To je příprava na závody, že?

V zahraničí nemohou uvěřit, že něco takového je možné. S prvními úspěchy také přichází nedůvěra ostatních závodnic, jejich trenérů a rozhodčích. Jak to, že taková štíhlá rychlobruslařka může mít tak obrovskou výdrž?

Velká ocenění a šampionáty

Martininy úspěchy na prstech jedné ruky nespočítáte. Najdete je na jejích osobních webových stránkách, ale připravte se, že bude dloouho scrollovat. Z nejrůznějších mistrovství a světových pohárů jí doma visí několik desítek zlatých medailí, z olympijských her si přivezla další 3 zlaté a dvě stříbrné, je majitelkou i několika osobních a sportovních rekordů…. A tak bychom mohly pokračovat ještě dlouho.

Hon na krev

Medailové žně zaměstnávají dopingové komisaře, kteří Martinu přímo pronásledují. Překvapují ji v nejneočekávanějších situacích, hodinách a místech a dožadují se odběrů krve a moči. Mezinárodní bruslařská unie chce ale úspěchům české rodačky přijít na kloub a neštítí se ničeho. Během pěti dní jsou schopni provést čtyřikrát odběr, třeba i v noci po velkém výkonu, kdy má sportovec regenerovat. Tímto chováním ale mohou snížit její výkonnost. Komisařům je to jedno. Doplňky, které ostatním sportovkyním bez problémů procházejí, by u Martiny neprošly. Proto raději nebere nic. I přesto toto týrání je lepší než ostatní. 

Oběti a zranění

Šílený tréninkový plán si často vybírá svou daň ve formě zranění, ale i přes zlomeniny a natažené svaly Martina pokračuje v přípravě. Navíc má zájem zúčastnit se cyklistických závodů, kde se zatím potýká s administrativními problémy a pošilhává i po inline bruslení, kde začíná slavit úspěchy.

Jediné, na co nezbývá čas, je láska. Trenér Novák ji svým svěřencům ani nedoporučuje, protože vztahy se podepisují na výkonech.  Martina poslední dobou tvrdí, že partnera má, zatím ho tak tají, že se v kuloárech povídá, že tuto informaci zveřejnila jen proto, aby utichly spekulace závistivců o jejím vztahu s trenérem. Martina se totiž výhradně soustředí na sport a na svou přípravu. Ví, že vrcholová kariéra netrvá dlouho, a tak jí zatím věnuje maximum. 

Narození: 27.5. 1987

Martina Sáblíková v těchto dnech slaví narozeniny. Co byste jí popřály?

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
lemur
lemur 31. 5. 2019

Houževnatá sportovkyně.

Odpovědět
avatar
Petr Tomaščín 28. 5. 2019

Fandím jí a věřím jí všechno. Je velmi příjemná.

Odpovědět
konatovka
konatovka 27. 5. 2019

Moc jí uznávám, je to sportovní borec a velmi si jí vážím. Tyto krátké vlasy jí moc sluší.

Odpovědět
KamilaK
KamilaK 27. 5. 2019

Přeji Kateřině hlavně zdraví. Sílu a chuť na další úspěchy

Odpovědět
Redakce ŽENY s.r.o
Redakce ŽENY s.r.o 27. 5. 2019

Martině

ŽENY s.r.o. v číslech

3 887
testovaných produktů
100 322
registrovaných inspirativních žen
210 746
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.