Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

CathB
CathB
Vloženo 29. 12. 2018
Líbí se mi

Dnes slaví narozeniny astronautka Nancy Jane Sherlock Currie. Jaká byla její cesta ke hvězdám?

CathB
CathB
Vloženo 29. 12. 2018
Líbí se mi
Dnes slaví narozeniny astronautka Nancy Jane Sherlock Currie. Jaká byla její cesta ke hvězdám?

Dnes slaví narozeniny astronautka Nancy Jane Sherlock Currie. Jaká byla její cesta ke hvězdám?

Život ženy je občas plný překvapení. A co teprve ten, ve kterém se rozhodne cestovat do vesmíru? Pojďme se společně podívat na životní příběh jedné z mimořádných žen, které měly tu čest vidět život na naší planetě z ptačí perspektivy. 

Nancy Jane Sherlock Currie, rozená Nancy Jane Deckerová, se narodila 29. prosince 1958 v americkém stádě Delaware. Její zvědavost a odvaha způsobily, že byla jednou z mála žen, které měly možnost podívat se do vesmíru. A zalíbilo se jí tam natolik, že se do jeho mrazivé pustiny vydala hned čtyřikrát. 

Cesta ke hvězdám 

Těžko říct, zda Nancy v dětství přemýšlela o tom, že bude jednou z průkopnic letu do vesmíru. Absolvovala střední školu ve městě Troy a následně se zaměřila na studium biologie na Ohio State University. 

Po skončení školy v roce 1980 zamířily její kroky do armády, kde se přihlásila ke studiu letectví. Za několik let se z ní stala pilotka vrtulníku. Zároveň si ještě doplnila vzdělání na University of Southern California, které ukončila v roce 1985. 

O dva roky později se přihlásila do služeb NASA, kde absolvovala výcvik pro kosmonautykterý úspěšně dokončila na začátku 90. let. 

Ve vesmíru 

Do vesmíru se Nancy podívala hned čtyřikrát. Poprvé to bylo při misi STS-57 Endeavour, která proběhla od 21. června do 1. července 1993. Cílem této mise byl Spacelab, jinak řečeno vesmírná laboratoř. Zde se prováděla řada mikro gravitačních experimentů.  

Podruhé se do vesmíru vydala na misi STS-70 Discovery, která proběhla od 13. července do 22. července 1995. Cílem této akce bylo vynést družici TDRS-G na oběžnou dráhu. Jednou ze zajímavostí této mise bylo, že posádka každé ráno vstávala na budíček ve formě české písně Škoda lásky. 

Potřetí se Nancy dostala do vesmíru při misi STS-88 Endeavour, která probíhala od 4. do 13. prosince 1998. Cílem této mise byla cesta k Mezinárodní vesmírné stanici. Součástí celé akce byly tři výstupy mimo kabinu. 

Poslední misí této astronautky byla mise STS-109 Columbia, která se uskutečnila mezi 1. a 12. březnem 2002. Cílem mise byla cesta k Hubblovu vesmírnému teleskopu kvůli jeho údržbě.  

Po skončení vesmírných misí se stala hlavní inženýrkou v technickém bezpečnostním středisku NASA. Také je docentkou průmyslového inženýrství na univerzitě v Severní Karolíně. 

Za celou svou kariéru Nancy strávila ve vesmíru 41 dní, 15 hodin a 32 minut. 

Ocenění práce 

Díky svému nasazení a bezchybné práci Nancy získala celou řadu ocenění. Mezi nimi jsou: 

 Záslužnou legii 

 Medaili národní obranné služby 

 Armádní servisní pásku 

 Medaili NASA za vynikající vedoucí práci 

 Medaili NASA za výjimečnou službu 

 Silver Snoopy Award 

A celou řadu dalších významných titulů. 

Nancy Jane Currie se nebála a dosáhla jedné z největších poct, kterých se lze v životě dočkat. Také ukázala všem, že i ženy si dokáží vybojovat své místo při technicky náročných misích. 

Zdroj obrázků: Pinterest.com, Adam Miller, Samuel Branch & Raphael Nogueira/Unsplash

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
k.eva
k.eva 14. 1. 2019

Odpovědět
avatar

Obdiv.....

Odpovědět
hudlenka
hudlenka 31. 12. 2018

Super žena, děkujeme za článek

Odpovědět
lemur
lemur 30. 12. 2018

Obdivuhodná žena.

Odpovědět
Tvořilka97
Tvořilka97 29. 12. 2018

Pro mě nová osobnsot

Odpovědět

ŽENY s.r.o. v číslech

3 887
testovaných produktů
101 366
registrovaných inspirativních žen
210 746
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.