Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

Maddalena
Maddalena
Vloženo 9. 5. 2021
Líbí se mi

Matka Tereza: žena lásky, pokory, soucitu a milosrdenství

Maddalena
Maddalena
Vloženo 9. 5. 2021
Líbí se mi
Matka Tereza: žena lásky, pokory, soucitu a milosrdenství

Matka Tereza: žena lásky, pokory, soucitu a milosrdenství

 

Toto mimořádné setkání s výjimečnou ženou ovlivnilo mysl a srdce mnoha lidí žijících dosud za takzvanou železnou oponou a Matka Tereza spolu s kardinálem Tomáškem se stali symboly svobody, naděje, víry a lásky.

„Přeji si, abyste všichni naplnili svá srdce velikou láskou. Nepředstavujte si, že tato láska musí být něčím mimořádným, má-li být pravá a vřelá. Ne. To, co potřebujeme ke své lásce, je trvalá touha milovat toho, kterého milujeme.“

Přespala na Petrově a řeholní sestry, které v té době na Petrově žily, vyprávěly o jejím skromném vystupování a o tom, jak i ve studených listopadových dnech chodila v lehkých sandálech a spala na zemi vedle postele. 

Vlastním jménem Anjezë Gonxhe Bojaxhiu, narodila se ve Skopje v Makedonii do zámožné rodiny albánských katolíků. Anjezë byla úplně obyčejná dívka, jemná a bystrá, ráda hrála na kytaru, zpívala a psala poezii. S rodiči chodila do kostela, později jen s maminkou, otec předčasně zemřel. Ve 12 letech uslyšela kázání o podmínkách chudých v Indii, a v tu chvíli věděla, jaké bude její životní poslání.

V 18 letech odjela do Indie a v Darjeelingu přijala jméno Tereza. Vystudovala, složila sliby a v Kalkatě začala pracovat nejprve jako učitelka, posléze ředitelka církevní školy.

Když jí bylo 38 let, vyměnila zajištěný život v kongregaci za život na ulici bez jakýchkoli prostředků. Oblékla si oděv pro chudé – bílé sárí s modrým lemem a sandály, neměla žádný majetek a žila ve slumu. Měla jedinou jistotu: že Bůh je s ní a ona má konat Boží dílo. 

Naučila se základy ošetřovatelské práce a porodnictví a nejprve navštěvovala chudé rodiny, kde potřebovaly pomoc především děti, později se ujímala každého, kdo potřeboval pomoc.

Nebála se vejít do nejubožejších příbytků a zákoutí. Neštítila se těžce nemocných ani umírajících, ošetřovala žebráky na ulici, ujímala se opuštěných dětí. Postupně se k ní začaly přidávat její bývalé žačky, a tak vznikl řád Misionářky lásky.

V současnosti se kongregace Misionářky lásky stará o přibližně půl milionu rodin, sto tisíc nevyléčitelně nemocných a vyučuje desítky tisíc dětí ze slumů. Na počátku stála jediná žena.

Zakládala útulky pro umírající a opuštěné děti. Budovala nemocnice a školy. Její neúnavnost byla obdivuhodná a její lidskost mimořádná. Všechny udivovalo, kde se v tak křehkém těle bere tolik síly (byla drobná, měřila 150 cm). Zahanbovala i její pokora: často o sobě pochybovala, mučily ji výčitky, zda pro opuštěné a chudé opravdu udělala co mohla. Svou misi v žádném případě nepovažovala za mimořádnou.

Přesto za sebou zanechala mimořádné dílo. Začalo se jí říkat Matka Tereza a chtěli se s ní setkat obyčejní lidé i významní státníci. 

Jako každý člověk, který svými činy nastavuje (byť nechtěně) druhým zrcadlo, měla i Matka Tereza své odpůrce a kritiky a vzbuzovala kontroverze. Na sklonku svého života hodně cestovala do oblastí válečných konfliktů, kde pomáhala všemi prostředky, anebo na svých přednáškách a konferencích na utrpení v těchto oblastech upozorňovala mocné. 

Získala světové uznání a řadu ocenění, úctu a respekt. Nobelovu cenu za mír obdržela v roce 1979, britský Řád Za zásluhy v roce 1983. Za svatou byla ve Vatikánu prohlášena 4. září 2016.

Narodila se 26. srpna 1910 a když 5. září 1997 zemřela, byl v Indii vyhlášen státní smutek.

Foto: archiv

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
sipeji
sipeji 10. 5. 2021

Vzácná žena.

Odpovědět
hudlenka
hudlenka 10. 5. 2021

Matka Tereza udělala mnoho dobrého pro nás pro všechny

Odpovědět
Kahomar
Kahomar 9. 5. 2021

to byla úžasná žena

Odpovědět
sasidlo
sasidlo 9. 5. 2021

Odpovědět

ŽENY s.r.o. v číslech

3 887
testovaných produktů
100 200
registrovaných inspirativních žen
210 746
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.