avatar
Maddalena
vloženo 30. 8. 2018
Líbí se mi

Malála Júsufzajová, nejmladší držitelka Nobelovy ceny za mír v historii

avatar
Maddalena
vloženo 30. 8. 2018
Líbí se mi
Malála Júsufzajová, nejmladší držitelka Nobelovy ceny za mír v historii

Malála Júsufzajová, nejmladší držitelka Nobelovy ceny za mír v historii

V roce 2008 jako jedenáctiletá podstoupila riziko vyzrazení a pro BBC psala anonymní blog o svém životě pod nadvládou Tálibánu. Na internetu popisovala starosti a trápení každodenního života bez práva chodit do školy a volně se pohybovat.

Psala o svém životě dospívající dívky bez hudby, televize, knih, o životě v neustálém strachu a ponižování, o touze po vzdělání a spravedlivém světě. 

V roce 2009 o ní vznikl dokument a byla nominovaná na Mezinárodní dětskou cenu míru. V roce 2012 se ji Tálibán pokusil zavraždit. Po částečném uzdravení z vážného zranění byla převezena do Queen Elizabeth Hospital v Birminghamu a v Anglii již zůstala natrvalo. Stala se přední aktivistkou za vzdělání dětí, dívek a žen a založila vlastní neziskovou organizaci.

Je spoluautorkou autobiografického románu I am Malala, který povzbudil mnoho dívek a žen, Malála se pro ně stala symbolem odvahy a naděje. V roce 2015 o ní byl natočený dokument, který získal nominaci na Oskara.

V den svých 16. narozenin přednesla řeč na půdě OSN v New Yorku, ve které apelovala na důležitost vzdělání pro miliony dětí, které dnes do školy z různých důvodů chodit nemůžou. Základní školu v současnosti podle BBC nemůže navštěvovat 57 milionů dětí na celém světě, a to zejména dívek. 

V roce 2014 obdržela Nobelovu cenu za mír za svůj boj proti útisku dětí a mladistvých a za právo na vzdělání pro všechny děti. Bylo jí v té době 17 let.

V letech 2013 až 2017 studovala na dívčí škole Edgbaston High School v Birminghamu, v roce 2017 jí bylo uděleno čestné občanství v Kanadě a stala se nejmladším člověkem, který kdy zasedal v kanadské sněmovně. V srpnu 2017 byla přijata ke studiu Lady Margaret Hall na Oxfordské univerzitě.

Tato výjimečná, statečná a nadaná nyní 21letá mladá žena touží změnit svět k lepšímu a nic ji nezastaví. Malála Júsufzajová se stala nadějí a symbolem boje za právo na mír, důstojné zacházení a právo na vzdělání.

„Je to strach z žen, kvůli kterému nás střílejí, kvůli kterému vyhazují školy do povětří. Bojí se změny, bojí se rovnosti, kterou do společnosti chceme přinést. Dříve musely ženy žádat muže, aby bojovali za jejich práva. Dnes to dokážeme samy.“

Narození: 12. července 1997, Mingora, Chajbar Paštúnchwá, Pákistán.

 

Foto: Pinterest 

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
avatar
Maddalena 11. 8. 2018

Děkuji za všechna přečtení a komentáře, ano, tato žena je mimořádná osobnost.

odpovědět
avatar
Zdeňa Slimáčková 14. 7. 2018

Má můj veliký obdiv...

odpovědět
avatar
lemur 13. 7. 2018

Superžena.

odpovědět
avatar
TerezaZlin 13. 7. 2018

odpovědět
avatar
sipeji 12. 7. 2018

moje veliká úcta

odpovědět

ŽENY s.r.o. v číslech

1
žena na začátku (naše Eva)
3.
rok startujeme v novém
9
regionálních Pracoven ŽENY s.r.o.
67 906
registrovaných inspirativních žen
2 887
testovaných produktů
108 807
vložených hodnocení