Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

avatar
Lucie Janotová
Vloženo 28. 7. 2021
Líbí se mi

Lilia Khousnoutdinova: Zlaté hodiny po porodu a šestinedělí

avatar
Lucie Janotová
Vloženo 28. 7. 2021
Líbí se mi
Lilia Khousnoutdinova: Zlaté hodiny po porodu a šestinedělí

Lilia Khousnoutdinova: Zlaté hodiny po porodu a šestinedělí

Proč je důležitý bonding a takzvané zlaté hodiny po porodu? Dula, spisovatelka a renesanční žena Lilia Khousnoutdinova vám přináší tipy pro hladký průběh šestinedělí a partnerství či tělo po porodu.

Poporodní bonding - vytváření pouta mezi rodičem a miminkem - je naprosto klíčový a neopakovatelný proces, který by se měl odehrát těsně po porodu během minimálně následujících dvou "zlatých hodin". Během bondingu je dítě položeno na hruď maminky, případně tatínka, optimálně přímo na nahou kůži.

Proč je to tak důležité? Miminko, které leží na hrudi, stimuluje v těle matky další vylučování hormonů, které pomohou zdravému a efektivnímu porodu placenty, podpoří kojení a navíc přirozeně způsobí ohromnou vlnu euforie a zamilování se do děťátka. To poslední se do velké míry týká i muže, otce, jenž je u procesu přítomný. I pro dítě má bonding velký přínos. Za prvé ve smyslu určitého emočního komfortu, neboť je stále s mámou – slyší její hlas i tep srdce, bude se cítit v klidu a bezpečí. Pokud je podchlazené, maminčina hruď ho přirozeně zahřeje. Zároveň leží blízko prsou, tím pádem se může spustit přirozený reflex, kdy si samo najde bradavku a poté se přisaje. 

Pokud vás zajímá odbornější stránka týkající se třetí doby porodní, vřele doporučuji tento článek doktorky Sarah Buckley, který procesy odehrávající se v této fázi detailně vysvětluje. Pro inspiraci její krátký citát: „Klíčovou rolí porodních asistentek je v současnosti zajistit, aby byly savčí instinkty ženy během těhotenství, porodu i po něm ctěny a chráněny. Zajištění nerušeného a nepřerušovaného kontaktu mezi matkou a dítětem po narození, přizpůsobení teploty v pokoji třesoucí se matce, umožnění kontaktu kůže na kůži i kojení a ponechání dítěte u matky – to všechno jsou rozumné, intuitivní a bezpečné praktiky, které pomáhají synchronizovat naše hormonální systémy s naším genetickým plánem, což dává oběma rodičům maximální úspěch a potěšení v jejich rozhodující funkci výchovy dětí."

Po narození miminka začíná krásné, ale pro mnoho žen také velmi náročné období šestinedělí. Během těchto dní se díky hormonům u ženy často střídají pocity blažené euforie s úzkostmi a strachy, které mohou v nejtěžších případech vést až k depresím. Naše kultura bohužel zapomíná na to, jak křehké a důležité tyto poporodní dny/týdny jsou a zároveň jak zranitelná je sama matka, která by si v ideálním případě zasloužila maximální ohleduplnost a také podporu a péči svého okolí. 

Z mé zkušenosti je prvním klíčem k dobře zvládnutému šestinedělí zajistit si ještě před porodem okruh lidí, kteří mě po příchodu miminka rádi opečují nebo mi pomohou s hlídáním, abych například měla možnost se v klidu osprchovat či si zařídit nějaké jiné důležité potřeby. Může to být rodina, kamarádky, případně dula, porodní asistentka... Každá máme jinou situaci, potřeby i zdroje. Zároveň je důležité si uvědomit, že pestrý kruh lidí v mé blízkosti mi může vyhovovat, dost možná ale naopak ocením spíš soukromí.

V každém případě je důležité nebát se prosit o pomoc. V naší společnosti se vyvinul dost toxický mýtus toho, že je normální a správné, aby žena po porodu vše zvládala sama. Často se o to dokonce snažíme s určitým pocitem hrdosti a považujeme to za způsob, jak dokázat světu, že jsme ty silné a schopné matky. Tím však děláme velkou medvědí službu sobě, miminku a potenciálně i celé rodině. I když totiž budu ten nadlidský úkol postarat se o domácnost, o starší děti, miminko i o sebe, chvíli zvládat, zpravidla se tato zátěž dříve či později projeví na mém zdraví a míře životní energie, tudíž následně nebudu schopná dobře fungovat. Ctít šestinedělí jako období klidu tedy považuji za takový zapomenutý základ, k němuž by bylo opravdu zdravé a dobré se začít vracet.

Téměř každá z nás se v šestinedělí setká s nějakou obtíží, ať už se to týká kojení, hojení či třeba psychických následků náročného porodu. Je velmi dobré se v takových případech včas obrátit na odborníka, který nám může být oporou. Příkladem mohou být už zmiňované porodní asistentky, duly, dále laktační poradkyně, fyzioterapeutky a také další podpůrné metody typu kranioterapie či shiatsu. 

Další důležitý bod tvoří kvalitní jídlo a také dostatek odpočinku, které nám pomohou dát se po porodu zpátky dohromady po emoční i fyzické stránce. To je ostatně kapitola sama o sobě. V éře mojí maminky se nosilo zřejmě to, že žena by měla cvičit snad už v porodnici a z ní se potom vracet domů v perfektní kondici. Je jasné, že tehdy, když ženy průměrně rodily kolem dvaceti let, to bylo zčásti dané i věkem. Nicméně z mého pohledu je mýtus toho, že novopečená maminka by se měla ihned po porodu snažit vrátit do původní formy, velmi neprospěšný. Tímto přístupem totiž zatěžujeme tělo, které se ještě hojí a jež naopak potřebuje náš ohleduplný a citlivý přístup a hlavně zmiňovaný odpočinek, nikoli intenzivní fyzickou aktivitu. Určitě však můžeme alespoň podvazovat bříško šátkem, rebozošátkem nebo jinou formou podpory, která může být nápomocná. Nutno říct, že návrat těla do původní rovnováhy většinou trvá delší dobu, a pokud jej na začátku uspěcháme, můžeme na to poté doplatit tím, že vše ve výsledku potrvá déle.  

Vůbec tělo v těhotenství a po porodu je velké téma zatížené ještě většími tabu a trápeními. Každá z nás prochází těhotenstvím a porodem individuálně, ale každé z nás se tělo mění. Bohužel naše společnost nevnímá tyto změny zcela pozitivně. Respektive tady máme dva dost polaritní pohledy. Podle prvního se ženy maximálně snaží o návrat zpět do normy, ať už formou opravdu intenzivních cvičení nebo tím, že jednoduše používají stahovací pásy a další pomůcky, které napomáhají k “imitaci” předporodnímu vzhledu. Zároveň na druhé straně nacházíme opačný extrém, a to jsou kampaně, které se soustředí na určitý úzký “výsek” detailů “normální“ podoby ženského těla po porodu. Mají tendenci velmi zvýrazňovat právě strie, nadbytečná kila a další „náročnější proměny“a vedou až k degradaci žen, které po porodu vypadají plus minus fit a „nemorálně“ se odváží ukázat to třeba skrze fotky na sociálních sítích.

Ani jeden z těchto extrémů rozhodně nepovažuji za zdravý a zdá se mi, že v naší společnosti chybí právě ona zlatá střední cesta, která ani nepopírá změny ženského těla, ani se nesnaží glorifikovat její nejnáročnější projevy. V tomto směru bychom se měly na obou stranách spektra podporovat, a ne jedna druhou shazovat. V každém případě jsou proměny těla po porodu katarzní a často máme i my samy problém je přijmout. Takže určitě to poslední, co potřebujeme, je externí kritika.

Co naopak může ženě velmi pomoci přijmout své tělo zpět, je láskyplný pohled jejího partnera. A tím se dostáváme k dalšímu a zároveň poslednímu velmi důležitému tématu, které bych zde ráda zmínila, a to je partnerství po porodu. Je to určitě citlivé téma, o kterém bychom mohli sepsat celou knihu, nicméně z mé zkušenosti spočívá základ v tom, že je nesmírně důležité partnera zapojovat. Když se totiž jako žena zaměřuji výhradně na dítě, můj partner se může cítit tak trochu odstrčený. Navíc je to poměrně krátkozraké, protože když si muž nezvykne s miminkem zacházet hned, potom možná brzy zjistím, že jsem na dítě sama. 

Každopádně je důležité dopřávat si také čas opravdu jen jeden pro druhého. Nebavíme se o žádných celovečerních rande. Spíš o desítkách nerušených minut, které jsou zaměřené pouze na nás tak, abychom nezapomínali, že láskyplný a intimní vztah mezi rodiči představuje klíč k tomu, aby spolu fungovali i nadále a vyvíjeli se do pevné rodinné jednotky, která poskytuje zázemí i pro děti. Zároveň příchodem dítěte náš partnerský vztah nekončí a rodiče jsou přece také milenci.

Foto: archiv

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
sipeji
sipeji 29. 7. 2021

Šestinedělí je opravdu magický stav a měl by se respektovat.

Odpovědět
konatovka
konatovka 28. 7. 2021

Partner byl pro mě moc velkou oporou. Je vzorný otec a také dědeček pěti vnoučat, už, bohužel vysokoškoláků a středoškoláků. Moje dva porody patří k těm nejkrásnějším okamžikům v mém životě.

Odpovědět
Kahomar
Kahomar 28. 7. 2021

Moc pěkně napsáno.

Odpovědět
hudlenka
hudlenka 28. 7. 2021

Odpovědět

ŽENY s.r.o. v číslech

3 887
testovaných produktů
100 232
registrovaných inspirativních žen
210 746
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.