Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

Maddalena
Maddalena
Vloženo 6. 8. 2021
Líbí se mi

Lída Baarová, osudová femme fatale nacistických pohlavárů aneb zkáza krásou a sebestředností

Maddalena
Maddalena
Vloženo 6. 8. 2021
Líbí se mi
Lída Baarová, osudová femme fatale nacistických pohlavárů aneb zkáza krásou a sebestředností

Lída Baarová, osudová femme fatale nacistických pohlavárů aneb zkáza krásou a sebestředností

Byla krásná, slavná už dávno před válkou, přesto svou krásu a nadání proplýtvala. Zapletla se s mocí, která měla na rukou krev, protože toužila po slávě za každou cenu. Její pád byl tvrdý a lidský soud nemilosrdný, ačkoli vědomou kolaboraci Lídy Baarové se nepodařilo prokázat.

Vlastním jménem Ludmila Babková, krásná a nadaná herečka prvorepublikové filmové éry. Na jejím životě je jako na dlani vidět, jak může probíhat a skončit nezřízená touha po slávě a obdivu kombinovaná s naivitou a lehkovážností.

Nebylo mnoho hereček, které tak jako ona doslova zaprodaly svou duši v náročné době po okupaci hitlerovským Německem. Vstřícnost německé ideologii nebo tichý souhlas a koketování bylo často jen ochrannou maskou, a takové jednání se ve zlých válečných dobách dá svým způsobem pochopit.

Ovšem Lída Baarová, vyhledávaná hvězda 30. let a představitelka mnoha hlavních rolí krásných osudových žen, se zapletla s nacismem pro slávu a úspěch, nikoli ze strachu. Koketovala s mnohými, zahrávala si s Goebbelsem a zřejmě byla femme fatale i Hitlerových představ. Nikoli pro záchranu svého života, nebo života svých blízkých, ale z nenasytnosti a mámení hereckého ega.

Možná někdy v hloubi duše zaslechla Ludmilu v sobě, její varování a starost, ale nemohla si pomoci. Stala se součástí příliš vysoké hry, a líbilo se jí to. A tím si způsobila svou vlastní zkázu.

V září 1945 předali v Plzni američtí vojáci Lídu Baarovou Čechům a slavná filmová hvězda byla 16 měsíců vězněna a vyslýchána na Pankráci jako kolaborantka. Po propuštění se vdala za loutkáře Jana Kopeckého a v roce 1948 emigrovali za dramatických okolností do Rakouska, proplazili se příkopem na rakouské území. Po několika letech života v emigraci manželství skončilo a Lída Baarová poznala svého druhého muže, lékaře Kurta Lundwalla.

Tragický osud postihl matku Lídy Baarové, na následky jednoho z výslechů kvůli minulosti své dcery zemřela. Její sestra Zorka neunesla rodinné prokletí, pohrdání a nenávist svých divadelních kolegů, a spáchala sebevraždu.

Stáří Lídy Baarové nebylo šťastné ani spokojené, bylo strašné a duševně velmi trpěla. Pomáhal jí alkohol zapomenout? Možná zpytovala své svědomí, možná ne, veřejně se nikdy nevyjádřila, zda ji skutky a důsledky jejího života trápí. Nevyjádřila lítost, ale to neznamená, že v hloubi duše ji necítila a ohlédnutí za svým životem ji netrýznilo.

Co nás může na životě Lídy Baarové inspirovat? Možná uvědomění si pomíjivosti krásy i nebezpečí touhy po slávě, možná připomenutí věčné myšlenky o trestu za službu zlu. Na vrcholu své kariéry se dostala do situace, která se jí stala mementem, varováním, které neposlechla. Může se to kdykoli stát i nám, a za mnohem méně náročných okolností.

Zůstaly po ní stovky nezapomenutelných filmových rolí, u kterých se baví a dojímají diváci několika generací. Přejme si proto, aby Lída Baarová u nebeské brány prošla. Všichni děláme chyby a každý si s sebou neseme své omyly. Záleží jen na tom, abychom v sobě našli skutečnou lítost, a bude nám odpuštěno. I Lídě Baarové.

Narození: 7. září 1914, Praha, Československo. Úmrtí: 27. října 2000, Salzburg, Rakousko. 

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
Kahomar
Kahomar 9. 8. 2021

paráda, hezké povídání

Odpovědět
potkanek
potkanek 7. 8. 2021

pěkný článek

Odpovědět
sipeji
sipeji 7. 8. 2021

Ne vždy je krása dar....

Odpovědět
ohnivázenaMagdalena

Vnitřní krása je to pravé ořechové...bohužel mnoho lidí skočí na tu vnější.

hudlenka
hudlenka 8. 8. 2021

přesně, děvčata

ŽENY s.r.o. v číslech

3 887
testovaných produktů
100 358
registrovaných inspirativních žen
210 746
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.