Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

Maddalena
Maddalena
Vloženo 7. 9. 2018
Líbí se mi

Lída Baarová, osudová femme fatale nacistických pohlavárů aneb zkáza krásou a sebestředností

Maddalena
Maddalena
Vloženo 7. 9. 2018
Líbí se mi
Lída Baarová, osudová femme fatale nacistických pohlavárů aneb zkáza krásou a sebestředností

Lída Baarová, osudová femme fatale nacistických pohlavárů aneb zkáza krásou a sebestředností

Byla krásná, slavná už dávno před válkou, přesto svou krásu a nadání proplýtvala. Zapletla se s mocí, která měla na rukou krev, protože toužila po slávě za každou cenu. Její pád byl tvrdý a lidský soud nemilosrdný, ačkoli vědomou kolaboraci Lídy Baarové se nepodařilo prokázat.

Vlastním jménem Ludmila Babková, krásná a nadaná herečka prvorepublikové filmové éry. Na jejím životě je jako na dlani vidět, jak může probíhat a skončit nezřízená touha po slávě a obdivu kombinovaná s naivitou a lehkovážností.

Nebylo mnoho hereček, které tak jako ona doslova zaprodaly svou duši v náročné době po okupaci hitlerovským Německem. Vstřícnost německé ideologii nebo tichý souhlas a koketování bylo často jen ochrannou maskou, a takové jednání se ve zlých válečných dobách dá svým způsobem pochopit.

Ovšem Lída Baarová, vyhledávaná hvězda 30. let a představitelka mnoha hlavních rolí krásných osudových žen, se zapletla s nacismem pro slávu a úspěch, nikoli ze strachu. Koketovala s mnohými, zahrávala si s Goebbelsem a zřejmě byla femme fatale i Hitlerových představ. Nikoli pro záchranu svého života, nebo života svých blízkých, ale z nenasytnosti a mámení hereckého ega.

Možná někdy v hloubi duše zaslechla Ludmilu v sobě, její varování a starost, ale nemohla si pomoci. Stala se součástí příliš vysoké hry, a líbilo se jí to. A tím si způsobila svou vlastní zkázu.

V září 1945 předali v Plzni američtí vojáci Lídu Baarovou Čechům a slavná filmová hvězda byla 16 měsíců vězněna a vyslýchána na Pankráci jako kolaborantka. Po propuštění se vdala za loutkáře Jana Kopeckého a v roce 1948 emigrovali za dramatických okolností do Rakouska, proplazili se příkopem na rakouské území. Po několika letech života v emigraci manželství skončilo a Lída Baarová poznala svého druhého muže, lékaře Kurta Lundwalla.

Tragický osud postihl matku Lídy Baarové, na následky jednoho z výslechů kvůli minulosti své dcery zemřela. Její sestra Zorka neunesla rodinné prokletí, pohrdání a nenávist svých divadelních kolegů, a spáchala sebevraždu.

Stáří Lídy Baarové nebylo šťastné ani spokojené, bylo strašné a duševně velmi trpěla. Pomáhal jí alkohol zapomenout? Možná zpytovala své svědomí, možná ne, veřejně se nikdy nevyjádřila, zda ji skutky a důsledky jejího života trápí. Nevyjádřila lítost, ale to neznamená, že v hloubi duše ji necítila a ohlédnutí za svým životem ji netrýznilo.

Co nás může na životě Lídy Baarové inspirovat? Možná uvědomění si pomíjivosti krásy i nebezpečí touhy po slávě, možná připomenutí věčné myšlenky o trestu za službu zlu. Na vrcholu své kariéry se dostala do situace, která se jí stala mementem, varováním, které neposlechla. Může se to kdykoli stát i nám, a za mnohem méně náročných okolností.

Zůstaly po ní stovky nezapomenutelných filmových rolí, u kterých se baví a dojímají diváci několika generací. Přejme si proto, aby Lída Baarová u nebeské brány prošla. Všichni děláme chyby a každý si s sebou neseme své omyly. Záleží jen na tom, abychom v sobě našli skutečnou lítost, a bude nám odpuštěno. I Lídě Baarové.

Narození: 7. září 1914, Praha, Československo. Úmrtí: 27. října 2000, Salzburg, Rakousko. 

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
sipeji
sipeji 7. 9. 2018

zločiny spáchané ve jménu lásky by měly být odpuštěny....

Odpovědět

ŽENY s.r.o. v číslech

3 887
testovaných produktů
98 417
registrovaných inspirativních žen
210 746
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.