Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

avatar
Sabrina Harris
Vloženo 19. 6. 2019
Líbí se mi

Královna časosběrných dokumentů Helena Třeštíková má pro strach uděláno

avatar
Sabrina Harris
Vloženo 19. 6. 2019
Líbí se mi
Královna časosběrných dokumentů Helena Třeštíková má pro strach uděláno

Královna časosběrných dokumentů Helena Třeštíková má pro strach uděláno

Známá režisérka, bývalá ministryně kultury, ale hlavně je to žena, která vypráví dechberoucím příběhy, nebojí se ukázat to, co by jiní nejraději skryli a práce je pro ni doslova životní styl. Královna časosběrných dokumentů v těchto dnech slaví své narozeniny, a navíc je v mnoha ohledech světovou rekordmankou. Co o sobě prozradila?

Začátky

Helena Třeštíková vystudovala FAMU a ze všeho nejdříve se věnovala dramaturgii. Postupně jí její umělecké choutky zavedly k režii. Touha vyprávět reálné příběhy neotřelou cestou ji dotáhla až k časosběrným dokumentům, kterými je teď proslulá.

Časosběrné dokumenty, drogy a krádež

Stává se, že režisérka točí i několik dokumentů najednou. Je to proto, že sleduje osudy lidí v jejich reálném životě a podmínkách, které jim přináší život do cesty. Nejzásadnější z dokumentů jsou Manželské etudy, který monitoruje život šesti párů od momentu jejich svatby.  Ukazovat úplně běžný život s problémy, které v tu dobu řešily i další rodiny. Dokument se měl původně točit šest let, zaznamenal ale velký úspěch, a tak se po pauze k němu režisérka několikrát vrátila a pokračovala v natáčení. Některé z párů se ale mezitím rozvedly. Helena Třeštíková je rekordmanka v délce natáčení dokumentů, protože jeden tvořila více než 26 let!

Když začínám nový dokument, tak nepřemýšlím o tom, že bych ho nikdy nedokončila, třeba proto, že bych se toho nedožila. Prostě uvažuji tak, že je to můj projekt a já ho dokončím. Často ale bojuji se spolupracovníky. Nemyslím tím, že by s nimi byly problémy, ale jakmile se dokument točí mnoho let, tak se na něm vystřídá několik kameramanů a každý má jiný styl a způsob, jak zachycuje to, co se odehrává před ním. A já se snažím, aby měl dokument ucelenou podobu. Takže je to těžké, to vše ukočírovat.“, vypráví Helena Třeštíková v jednom z rozhovorů.

Filmoví odborníci ale chválou nešetří a například časosběrný dokument Katka, o narkomance, která se protlouká těžkým životem, jež ovlivňuje její závislost, vynášejí do nebes a zasypávají hromadou ocenění. Najdou se samozřejmě i kritici, kteří nejvíce poukazují na nekvalitní grafickou stránku dokumentu, ale důležitý je příběh, který ve své syrovosti odkrývá, co závislost provede s člověkem a jeho blízkými. Natáčel se čtrnáct let.

Natáčení dokumentů stojí Helenu Třeštíkovou nejen tuny času, ale dokonce i majetek. Hlavní hrdina dokumentu, René, jí totiž vykradl byt. I přesto pak pokračovala v natáčení jeho příběhu. Ač se René ke krádeži přiznal, ve své zpovědi zdůraznil, že nezná důvod, proč to udělal.

Ministryně kultury

Helena Třeštíková se stala v roce 2007 ministryní kultury. I tento post je ale ověnčen jedním rekordem – z pozice odchází po 16 dnech! Je to evropský rekord. Tento post vyžadoval nejen obrovskou dávku diplomacie, ale také nahlédnutí pod pokličku institucím a politickým manévrům. To ji natolik překvapilo a otrávilo, že raději odstoupila.

Známá režisérka miluje portské víno a potěší ji, když ji vezmete na pečené kaštany. V těchto dnech slaví své narozeniny. Viděly jste některý z jejích dokumentů? Co to ve vás zanechalo?

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
Jana7
Jana7 26. 6. 2019

před chvílí jsem sledovchválímala v televizi jeden z jejich snímků, moc ji

Odpovědět
hudlenka
hudlenka 22. 6. 2019

Tuto ženu velmi obdivuji za její práci. Dokumenty jsou vždy zajímavé a člověk žasne, co se v životě druhých všechno děje...myslíte si, že sama máte za sebou těžký život a po shlédnutí dokumentu se ujistíte, že lidé žijí ještě mnohem těžší životy....hodně štěstí k narozeninám .-)

Odpovědět
lemur
lemur 22. 6. 2019

Dokumenty jsou moc zajímavé. Přeji jí k narozeninám vše nejlepší.

Odpovědět
potkanek
potkanek 21. 6. 2019

dokumenty paní Třeštíkové jsem sledovala jedním dechem a byla jsem nadšena

Odpovědět

ŽENY s.r.o. v číslech

3 887
testovaných produktů
100 247
registrovaných inspirativních žen
210 746
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.