Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

CathB
CathB
Vloženo 24. 4. 2021
Líbí se mi

Filmová manželka nezapomenutelného Kristiána, komička válečného filmu Nataša Gollová

CathB
CathB
Vloženo 24. 4. 2021
Líbí se mi
Filmová manželka nezapomenutelného Kristiána, komička válečného filmu Nataša Gollová

Filmová manželka nezapomenutelného Kristiána, komička válečného filmu Nataša Gollová

Dnes by své narozeniny oslavila jedna z největších osobností českého černobílého filmu. Nataša Gollová měla výjimečný komediální talent, který uplatnila i na stříbrném plátně. Jak prožila přechod do nového režimu? A byl její vlastní život opravdu tak veselý? 

Natašu Gollovou má mnoho lidí spojenou s řadou kultovních rolí druhoválečných snímků. Uchvátila nás jako Zuzanka ve filmu Hotel Modrá hvězda, nebo jako Eva v humorném snímku Eva tropí hlouposti. Ve filmu Kristián si zase střihla roli manželky záletného Oldřicha Nového.  

Po změně režimu byla jako řada jiných herců perzekuována. I přesto se jí podařilo získat ještě několik nezapomenutelných filmových rolí.  

Začátek kariéry 

Nataša byla velmi nadaná dívka. Vystudovala gymnázium a hovořila mnoha světovými jazyky. Už v tomto období se velmi zajímala o tanec a herectví. Aby se její schopnosti zdokonalily, navštěvovala soukromé lekce. Krátce na to získala angažmá v několika divadlech. Mezi jinými i v Divadle na Vinohradech. Poměrně brzy získala možnost ukázat svůj talent i v některých klasických hrách. Mezi ně patřil i Shakespearův Hamlet. 

Už v těchto letech Nataša získává první zkušenosti před televizní kamerou. Mezi její první snímky patřil Kantor ideál. Tato role však nebyla pro její kariéru nijak zásadní. 

Zlatá éra českého filmu 

Největší popularitu Nataša zaznamenala s příchodem 2. světové války. Se svou hereckou kolegyní a přítelkyní Adinou Mandlovou ztvárnily dobře fungující herecké duo. Společně jsme je mohly vidět v již zmíněném Hotelu Modrá hvězda či Kristiánovi. V obou případech jim herecky asistoval šarmantní Oldřich Nový. Nataša zářila i ve filmech jako Roztomilý člověk či Katakomby. 

Podobně jako další populární české herečky byla nucena k práci pro německý filmový průmysl. Z toho důvodu ke konci války natočila komediální německý film Vrať se ke mně zpět. 

Poválečný ústup do ústraní 

Kvůli svému vztahu s producentem Wilhelmem Söhnelem, německému filmu a tomu, že byla populární herečkou předešlého režimu byla Nataša nucena odejít do ústraní. I když se snažila svoji domnělou vinu odčinit, dostala zákaz vystupovat v jakémkoliv pražském divadle. Také pro ni bylo takřka nemožné získat práci při natáčení nových filmů. Z toho důvodu byla několik let nezaměstnaná. Po několika letech se jí podařilo získat angažmá v českobudějovickém divadle. 

I přes poválečné neúspěchy se Nataša opět dostává k filmu. Jistě si vzpomenete na její roli umělé ženy Sirael ve snímku Císařův pekař a Pekařův císař. Poté jí bylo opět umožněno divadelní herectví na území Prahy. 

Jednou z jejích posledních filmových rolí byla tetička Fany v komedii Drahé tedy a já. Tou úplně poslední pak byla malá role v seriálu Sanitka 

Konec života této věhlasné a talentované herečky byl poznamenán samotou, vzpomínáním na staré časy a bohužel i alkoholem. Zemřela 29. října 1988. 

Máte rádi Natašu Gollovou? A jaký z jejích filmů je váš nejoblíbenější? 

Zdroj obrázků: Pinterest.com

 

 

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
Edmond
Edmond 29. 4. 2021

Četla jsem knihu o Nataše Gollové. Byla kombinací vzdělané a krásné ženy. Moje oblíbená herečka.

Odpovědět
hudlenka
hudlenka 25. 4. 2021

byla to krasavice

Odpovědět
sipeji
sipeji 25. 4. 2021

Neskutečně krásná žena.

Odpovědět
Kahomar
Kahomar 24. 4. 2021

Krásná to žena....

Odpovědět

ŽENY s.r.o. v číslech

3 887
testovaných produktů
100 232
registrovaných inspirativních žen
210 746
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.