Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

Maddalena
Maddalena
Vloženo 3. 1. 2020
Líbí se mi

Joanne Kathleen Rowlingová: Z nezaměstnané samoživitelky ikonou dětské literatury

Maddalena
Maddalena
Vloženo 3. 1. 2020
Líbí se mi
Joanne Kathleen Rowlingová: Z nezaměstnané samoživitelky ikonou dětské literatury

Joanne Kathleen Rowlingová: Z nezaměstnané samoživitelky ikonou dětské literatury

Jen málokdo nezná příběhy kouzelníka Harryho Pottera. Také jste si během svátků nenechali ujít filmy podle bestsellerů J. K. Rowlingové? Nejste sami. A zatímco život Harryho bojujícího se zlem, jež se snaží ovládnout nejen kouzelnický svět, známe nejspíš všichni, životní příběh jeho autorky pro některé zas tak známý není.

Kdo je vlastně Joanne Kathleen Rowlingová? Jako malá si se svou sestrou a kamarády ráda hrála na kouzelníky, jako šestiletá napsala svůj první příběh o králíčkovi. Milovala knihy a vlaky a na cestách vlakem na střední školu svým spolužákům a přátelům často vyprávěla různé příběhy.

Z nezaměstnané samoživitelky celebritou

J. K. Rowlingová je britská spisovatelka, autorka 7dílné fantasy ságy o čarodějnickém učni Harrym Potterovi. Tato knižní série jí přinesla výjimečný celosvětový úspěch a získala za ni řadu prestižních ocenění.

Ostatně tak jako mnoho příběhů předtím i ten o Harrym Potterovi ji napadl během cesty vlakem, na cestě z Manchasteru do Londýna. V cílové zastávce měla vymyšlené již téměř všechny postavy a základní děj prvního dílu, který později nazvala Harry Potter a Kámen Mudrců. Knihu dokončovala jako nezaměstnaná matka samoživitelka těsně před rozvodem psaním v edinburghských kavárnách ve Skotsku, kam se přestěhovala za sestrou.

Po obrovském úspěchu prvního dílu napsala dalších 6 knih pokračování příběhů Harryho Pottera a stala se z ní multimilionářka a jedna ze tří nejbohatších žen Spojeného království. Na konci 90. let čelila nařčení Nancy Stoufferové, která tvrdila, že série knih o Harrym Potterovi je postavena na jejích knihách, ale soud dal za pravdu Rowlingové, že plagiátorství se nedopustila, a Stoufferová musela zaplatit pokutu 50 000 dolarů.

Pomoc nemocným i rodinám

Knihy o Harrym Potterovi byly přeloženy do téměř 70 jazyků a jejich mimořádný úspěch spustil nejen celosvětovou „potterománii“, ale díky příběhům J. K. Rowlingové se miliony dětí naučily číst, zajímat se o knihy. Žádný pohádkový hrdina si nezískal tolik fanoušků za tak krátkou dobu.

J. K. Rowlingová není jen spisovatelka, výrazně se angažuje v charitativní oblastiPodporuje například výzkum roztroušené sklerózy, protože její matka trpěla roztroušenou sklerózou a zemřela, když Rowlingové bylo 25 let. Pomáhá organizacím podporujícím rodiny s jedním rodičem, podporuje Amnesty International a mnoho jiných sociálních programů a nadací. Zapojila se do kampaně za zrušení klecových lůžek v psychiatrických ústavech v České republice a v roce 2005 spoluzaložila nadaci na podporu mladých lidí v ústavní péči ve východní Evropě.

V roce 2001 byla oceněna Řádem britského impéria Jejím Veličenstvem královnou Alžbětou II. za přínos dětské literatuře. A to její rukopis odmítlo 11 nakladatelství a první nakladatelé se báli, že by kniha neměla úspěch, kdyby lidé věděli, že ji napsala žena.

Foto: Shutterstock

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
potkanek
potkanek 6. 1. 2020

její knihy mají úspěch pro všechny kategorie

Odpovědět
KamilaK
KamilaK 6. 1. 2020

Odpovědět
lemur
lemur 5. 1. 2020

Pracovitá žena.

Odpovědět
Ovace
Ovace 4. 1. 2020

Odpovědět
gustawka
gustawka 4. 1. 2020

ano, velmi úspěšná

Odpovědět

ŽENY s.r.o. v číslech

3 887
testovaných produktů
101 603
registrovaných inspirativních žen
210 746
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.