Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

avatar
Lucie Janotová
Vloženo 28. 9. 2021
Líbí se mi

Iris Apfel: chronická porušovatelka pravidel módy

avatar
Lucie Janotová
Vloženo 28. 9. 2021
Líbí se mi
Iris Apfel: chronická porušovatelka pravidel módy

Iris Apfel: chronická porušovatelka pravidel módy

Proslavila se svým jedinečným módním stylem oblékání, laskavou duší a neuvěřitelným charisma. Módní ikona Iris Apfel letos oslavila své 100. narozeniny a i ve svém věku dokazuje světu, že jedinečný módní styl může mít žena i v pozdějším věku. Jediné pravidlo, které tato „babička módního průmyslu“ ve svém životě dodržuje je: zůstat sama sebou a nebát se experimentovat. 

Na ulici ji nepřehlédnete! Typické velké brýle, spousta šperků, peří, kožešiny a výrazné barvy. Její ikonický styl si za její život zamilovali všichni módní guru světa a Iris je živoucím důkazem, že můžete ve světě módy uspět, i když nenosíte minimalistické černé oblečení. 

A zrodila se hvězda…

Iris se narodila v Queensu v roce 1921 a od mládí ji fascinoval design a móda. Po absolvování University of Wisconsin začala pracovat jako redaktorka časopisu Women’s Wear Daily. Měla ambice, talent i píli. Přesto měla pocit, že její schopnosti v tomto magazínu nedoceňovali a nedostávala tolik prostoru, kolik by si představovala. „Redaktorky byly příliš staré na to, aby otěhotněly, nebo příliš mladé na to, aby zemřely.“ V roce 1948 se provdala za Carla Apfela a o dva roky později spolu založili interiérovou společnost. Její projekty brzy obletěly svět! Byla novátorkou a nejen newyorské interiéry zaplavila barvami, organickými tvary, výraznými zrcadly a osobitými doplňky. Mezi její klienty patřili například společnost Estée Lauder, soukromý byt Grety Garbo, Jacqueline Kennedy Onassis a dlouhá léta se bez jejich služeb neobešel například ani Bílý dům. 

Láska s velkým L

Se svým mužem pracovala více jak šedesát let. Společně cestovali po celém světě a hledali ty nejoriginálnější látky, vzory a barvy do interiérů po celém světě. Carl Apfel zemřel krátce před svými 101. narozeninami. „Miloval sice vybranou módu, ale ani on se nebál neobvyklostí. Na našich cestách si s sebou vozil vzorky látek, z nichž si nechával šít oblečení. Pokud bychom někde zůstali déle než týden, nechal by si tu ušít oblek podle svých návrhů. Jednou jsem mu dokonce i já ušila kalhoty z potahové látky na gauč,“ vzpomíná Iris „Lidé se ho pak stále ptali: Carle, odkud máš ty skvělé kalhoty? A on s pobavením odpovídal: Iris nám zrušila gauč.“ 

Pandořina skříňka

V roce 2005 Iris oslovilo Metropolitní muzeum umění v New Yorku s tím, že by rádo udělalo výstavu s nejzajímavějšími kousky z její obrovské sbírky šatů a šperků. „Všechny skříně, krabice, zásuvky, truhly, dokonce i úložné prostory pod postelí jsme několik měsíců s kurátorkou výstavy prohledávaly a do světa vypustili všechny mé návrhy, úlovky, sběratelské kousky, které jsem od doby, co jsem byla dítě ulovila. Byly to kousky z bleších trhů i od renomovaných návrhářů, které jsem dostala jako dárek,“ popisuje Iris. Výstava s názvem Irreverent Iris Apfel slavila neuvěřitelný úspěch a Iris se stala módní legendou. Články v módních magazínech střídaly přednášky na univerzitách, workshopy a nabídky o spolupráci se světovými značkami jako byl M.A.C., Glossier, Magnum nebo nejnovější H&M. Tehdy jí bylo 85 let a její styl obdivovali dvacetileté mileniálky i dámy v letech. Všechny ženy milovali její přístup k módě: neurčovala, co je „in“ nebo „out“, co nosit, když je vám dvacet nebo padesát, když jste blondýnka nebo brunetka… Hlásila, aby ženy nosily to, co se jim líbí.

Chronická porušovatelná pravidel módy

„Móda je jen slovo. To, co vás dělá přitažlivými, je však styl!“ prozradila v rozhovoru pro jeden prestižní lifestylový magazín „Ten si za peníze ale nekoupíte. A v dnešním světě příliš mnoho lidí styl nemá. Na tom, abyste si ho vytvořili, musíte pracovat. To se mnoha lidem dnes příliš nechce. Raději sáhneme po něčem podobném, co nosí vaše známé, co jsme viděli na celebritách nebo figurínách nastylovaných v butiku. 

Od 11 let Iris Apfel sbírá nápadné korále a bižuterii. Sama přiznává, že klasické šperky šly vždycky mimo ní, ale nevšední styl a možnost obrátit k sobě pozornost výrazným kouskem ji vždycky lákala. Její módní cesta byla vždy cestou za fantazií a objevováním sama sebe. „I já jsem musela dlouho hledat a experimentovat, než mi bylo jasné, co je to pravé. Ale od té doby jsem svému stylu chronické porušovatelná módních pravidel věrná,“ dodává.

Foto: Instagram @iris.apfel

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
Siraellen
Siraellen 30. 9. 2021

Odpovědět
hudlenka
hudlenka 30. 9. 2021

není to můj styl, ale když se v tom paní cítí dobře, proč ne

Odpovědět
k.eva
k.eva 29. 9. 2021

sympatická paní

Odpovědět
Kahomar
Kahomar 29. 9. 2021

paní se toho nebojí

Odpovědět
potkanek
potkanek 29. 9. 2021

nejsem její zastánce

Odpovědět

ŽENY s.r.o. v číslech

3 887
testovaných produktů
101 462
registrovaných inspirativních žen
210 746
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.