Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

avatar
Maddalena
vloženo 30. 8. 2018
Líbí se mi

Frida Kahlo, slavnou malířkou na protest proti bolesti, smutku a zoufalství

avatar
Maddalena
vloženo 30. 8. 2018
Líbí se mi
Frida Kahlo, slavnou malířkou na protest proti bolesti, smutku a zoufalství

Frida Kahlo, slavnou malířkou na protest proti bolesti, smutku a zoufalství

Své slavné autoportréty začala malovat v rekonvalescenci po vážné nehodě, kdy byla rok upoutaná na lůžku v sádrových obvazech a trpěla nesnesitelnými bolestmi. Bylo jí 18 let.

Léčba byla náročná, Frida měla zlomeniny a rány po celém těle, včetně zranění pánve a páteře. Lékaři ošetřující raněné na místě hromadné nehody autobusu byli přesvědčeni, že Frida zemře, a tak její tělo zahalené kabátem leželo v nedaleké hospodě na kulečníkovém stole, dokud lékaře Fridin přítel neuprosil, ať ji nechají převézt do nemocnice.

Frida podstoupila mnoho náročných operací, a během svého života další, a prakticky neustále trpěla velkými bolestmi. Tato její nehoda a zotavování, balancování mezi životem a smrtí, bolest a zoufalství z ní udělaly výjimečně citlivou, skutečnou umělkyni a mimořádně statečnou ženu.

Magdalena Carmen Frida Kahlo y Calderón byla mexická malířka která svou tvorbu ve stylu původní mexické kultury kombinovala s prvky realismu, symbolismu a surrealismu. Vytvořila přes 200 olejomaleb, akvarelů a kreseb, z toho velká část jsou autoportréty, kterými se vyrovnávala se svým těžkým osudem.

Narodila se maďarsko-židovskému otci a matce španělsko-mexicko-indiánského původu a mísení kultur se projevilo nejen v jejím umění, ale i temperamentu. Povahou byla vášnivá a nezkrotná rebelka. Ve 21 letech se zamilovala do o 20 let staršího malíře Diega Rivery, jejich manželství bylo ale velmi dramatické a plné rozporů. Byli si často nevěrní, milovali se a nesnášeli zároveň, ale nikdy nepřestali podporovat a obdivovat jeden druhého jako umělce. Na společných cestách do Spojených států amerických a Francie se Frida seznámila s významnými osobnostmi ze světa umění a politiky a jako mnoho jiných surrealistických umělců se aktivně zajímala o komunismus.

Její první oficiální výstava v roce 1938 v New Yorku měla velký úspěch, byla považovaná za vynikající malířku už za svého života. Mnohem slavnější se ale stala až po své smrti. Je příkladem nezlomné houževnatosti a ženské síly a stala se velkou inspirací pro feministické hnutí. V umění byla průkopnicí tzv. ženské estetiky.

Frida Kahlo se každým svým obrazem vypořádávala se svým těžkým a bolestným osudem, každý tah štětcem ji fyzicky bolel stejně jako její duši trápilo zoufalství, deprese, nešťastná láska a nenaplněné mateřství. Jako červená niť spojuje její obrazy mimořádná ženská síla vyvěrající z hlubokého zdroje a odvaha pustit se i do zdánlivě předem prohraných bojů. Byla bojovnice za své právo na život, na umění, bojovala za právo žen mít své slovo v ryze patriarchálním světě. Bojovala ve velkých bolestech a současně na mnoha frontách až do své smrti ve 47 letech. Zemřela vyčerpaná, ale síla ženství dýchá z každého jejího obrazu navzdory smutku, navzdory bolesti.

Narození: 6. července 1907, Coyoacán, Mexiko. Úmrtí: 13. července 1954, Coyoacán.

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
avatar
Mirka Vaľová 13. 12. 2018

Tak týmto článkom ste mi doslova ulahodili, urobili ste mi obrovskú radosť, videla som tiež film, a odvtedy Fridu uznávam ako ženu s velkým Ž, húževnatú, cieľavedomú, silnú, ktorá navzdory prekážkam ukázala svoj neskutočný talent a prejavovala ho v každodennom zápase o život...Frida bola jednoducho veľká osobnosť

odpovědět
avatar
velinka 10. 7. 2018

Zajímavé, viděla jsem film.

odpovědět
avatar
lemur 10. 7. 2018

Statečná žena.

odpovědět
avatar
benca 8. 7. 2018

krasny film je o nej

odpovědět
avatar
sipeji 6. 7. 2018

obdivuhodná žena

odpovědět

ŽENY s.r.o. v číslech

1
žena na začátku (naše Eva)
3.
rok startujeme v novém
10
regionálních Pracoven ŽENY s.r.o.
3 000
žen v průměru na jedné akci v OC
81 541
registrovaných inspirativních žen
2 922
testovaných produktů
43 290
odeslaných produktů
165 073
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.