Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

Kristina|ŽENA s.r.o.
Kristina|ŽENA s.r.o.
Vloženo 27. 10. 2018
Líbí se mi

Emancipovaná, vzdělaná žena, která před 100 lety bojovala za ženská práva: Charlotte Garrigue Masaryk

Kristina|ŽENA s.r.o.
Kristina|ŽENA s.r.o.
Vloženo 27. 10. 2018
Líbí se mi
Emancipovaná, vzdělaná žena, která před 100 lety bojovala za ženská práva: Charlotte Garrigue Masaryk

Emancipovaná, vzdělaná žena, která před 100 lety bojovala za ženská práva: Charlotte Garrigue Masaryk

Charlotte Garrigue se narodila v Brooklynu 20. 11. 1850 jako třetí z jedenácti dětí. Zajímala se o umění, především pak o hudbu a toužila se stát profesionální klavíristkou. V 17 letech proto odjela studovat hru na klavír do Lipska, kde bydlela v rodině Göringových. Právě tam potkala o deset let později v roce 1876 svého budoucího manžela Tomáše Masaryka. Dá se říct, že to byla láska na první pohled. TGM dlouho neotálel a vyznal mladé Američance lásku s žádostí o ruku. Charlotte ho jakožto správně emancipovaná žena nechala asi týden bez odpovědi, ale nakonec souhlasila. Opustila sobě známý svět za oceánem a vydala se s Tomášem do Vídně, kde se již jako paní Masaryková začala učit česky.

Rodina pro ni byla vším

Společně spolu vychovali čtyři děti: Alici, Herberta, Jana a Olgu. Dcerka Eleanor se bohužel dožila pouhých čtyř měsíců. V rodině Masarykových panovala dobrá nálada, užívali si společně strávených chvil. Jeden úsměvný příběh z jejich života vypráví historička Magdaléna Mikesková: "V rodině panoval takový zvyk, že vždycky večer se rodina sešla u stolu, u zpívajícího samovaru, který si T. G. Masaryk přivezl z Ruska. Především Charlotta Garrigue Masaryková dbala na to, aby se rodina sešla a aby všichni byli slušně oblečení. Jednou Herbert přišel a chyběl mu límeček a manžety. Proto ho otec vyzval, ať se okamžitě jde převléct a upravit. Herbert to vzal trošku recesisticky a vrátil se už pouze v tom límečku a v těch manžetách. Nakonec to prošlo a celá rodina se tomu zasmála."

První světová válka rodinu rozdělila

Po vypuknutí první světové války odešel Masaryk s dcerou Olgou do exilu a Charlotte tak zůstala s ostatními dětmi v rakousko-uherské Praze sama a zanedlouho se stala politicko-policejním terčem. Dceru Alici dokonce zavřeli do vězení, Jan musel do armády a syn Herbert bohužel v roce 1915 zemřel v pracovním táboře na tyfus. Těžké životní podmínky se začaly podepisovat i Charlottině zdravotním stavu. 

Bojovnice za ženská práva 

Po vzniku Českosloveska se v roce 1918 stala z rodiny pronásledované, rodina velice ctěná. Masarykovi se přestěhovali na hrad a rádi trávili čas na zámku v Lánech. Charlotta nejen že aktivně podporovala svého manžela, ale sama se zajímala o politiku a bojovala za ženská práva. V roce 1920 se zasadila o to, aby v první ústavě Československa byla žena postavena na úroveň muže. Ve stejném roce se společně s prezidentem Masarykem účastnila i voleb. Ale nikdy už se plně nezotavila s pokračující choroby, a tak převzala reprezentativní úlohu první dámy dcera Alice. 

Charlottin zdravotní stav se nadále zhoršoval a v roce 1923 částečně ochrnula po mozkové mrtvici. Zemřela 13. května 1923 na zámku Lány. Poté co zemřel prezident Masaryk (1937), byly její ostatky přemístěny do nové hrobky u zdi starého lánského hřbitova, kde odpočívají dodnes bok po boku.

 / titul foto Pinterest

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
sisinkaj
sisinkaj 13. 11. 2018

Odpovědět
hašlerka1
hašlerka1 6. 11. 2018

Děkuji za pěkný článek, ráda jsem se přiučila.

Odpovědět
Kristina|ŽENA s.r.o.
Kristina|ŽENA s.r.o. 29. 10. 2018

Moc děkuji za milé komentáře, byla to zcela určitě úžasná žena a první dáma.

Odpovědět
Siraellen
Siraellen 29. 10. 2018

byla to velice zajímavá žena,viděla jsem o ní spoustu dokumentů

Odpovědět
Tvořilka97
Tvořilka97 28. 10. 2018

Pěkný článek

Odpovědět

ŽENY s.r.o. v číslech

3 887
testovaných produktů
101 567
registrovaných inspirativních žen
210 746
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.