Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

CathB
CathB
Vloženo 9. 11. 2018
Líbí se mi

První dáma, velvyslankyně, babička. Dnes slaví narozeniny Livia Klausová

CathB
CathB
Vloženo 9. 11. 2018
Líbí se mi
První dáma, velvyslankyně, babička. Dnes slaví narozeniny Livia Klausová

První dáma, velvyslankyně, babička. Dnes slaví narozeniny Livia Klausová

Paní Livia Klausová se narodila 10. listopadu 1943 v Bratislavě. V tu dobu ještě nikdo netušil, že se stane jednou z nejvýznamnějších žen novodobé historie. Jak šel čas s touto první dámou? Na to se podíváme v dnešním článku. 

Livia se narodila do početné rodiny. Její maminka byla učitelka a tatínek pracoval jako právník. Když bylo Livii 23 let, nastoupila na Vysokou školu ekonomickou v Praze, kde se zabývala studiem zahraničního obchodu. Livii obecně studium bavilo a naplňovalo. V tomto období také získala diplom na univerzitě v Lucembursku. A na ten navázala ještě studiem v Holandském Amsterdamu. 

Počátek slibné kariéry 

Po ukončení zahraničního studia nastoupila do Ekonomického ústavu Československé akademie věd. Byla natolik vzdělaná, že se stala jedním z tamních vědeckých pracovníků. Její specializací nebylo nic jiného, než právě zahraniční obchod a finance. 

Livia se v roce 1968 provdala za Václava Klause. Z jejích dřívějších výpovědí víme, že získat jeho srdce nebylo vůbec jednoduché. Nakonec se jí to ale podařilo. Rok po svatbě se jim narodil syn Václav a o několik let později i syn Jan. 

Její ekonomická specializace a tvrdá píle Livii po roce 1989 vynesly místo v několika dozorčích radách. Mezi jinými například v České spořitelně. 

V roli první dámy 

Mezi lety 2003 a 2013 se Livia stala první dámou České republiky. A to i přesto, že o tuto roli nikdy neusilovala. S tou se pojilo i to, že se musela vzdát své kariéry, aby mohla podporovat svého manžela ve funkci prezidenta republiky. Můžeme si jen domýšlet, jak těžké to pro Livii muselo být, když už od dětství pilně studovala a budovala si svou silnou pozici v oblasti ekonomie. 

Do jejího života také bohužel zasáhla manželova nevěra, kterou však přešla s obdivuhodnou grácií, která se jen tak nevidí. 

Svou funkci první dámy využila k tomu, aby mohla podpořit celou řadu nadací. Je patronkou Registru dárců kostní dřeně. Také pomáhá dětem v ústavech a podporuje nadaci Život 90. Také je zakladatelkou Nadačního fondu manželů Livie a Václava Klausových. 

Diplomacie 

V roce 2013 se Livia Klausová stala velvyslankyní pro Slovensko. V této funkci setrvala 5 let. V letošním roce se rozhodla svoji dráhu velvyslankyně ukončit. Nyní si Livia užívá rodinného života a vnoučat. 

 Livia Klausová, rodným jménem Mištinová, narozená 10. 11. 1943 v Bratislavě

 

Zdroj obrázků: Pinterest.com

 

 

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
KamilaK
KamilaK 24. 11. 2018

Dodatečně vše nejlepší.

Odpovědět
Tvořilka97
Tvořilka97 18. 11. 2018

Pěkně napsáno

Odpovědět

ŽENY s.r.o. v číslech

3 887
testovaných produktů
101 674
registrovaných inspirativních žen
210 746
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.