Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

avatar
Sabrina Harris
Vloženo 21. 3. 2019
Líbí se mi

Ze ztřeštěné herečky se dokázala proměnit v respektovanou první dámu. Dagmar Havlová

avatar
Sabrina Harris
Vloženo 21. 3. 2019
Líbí se mi
Ze ztřeštěné herečky se dokázala proměnit v respektovanou první dámu. Dagmar Havlová

Ze ztřeštěné herečky se dokázala proměnit v respektovanou první dámu. Dagmar Havlová

V Čechách asi neexistuje žena, která by měla tolik fanoušků a stejně velký počet zarputilých odpůrců. Jedni ji milují pro její nesporný herecký talent, druzí odsuzují kvůli manželství s bývalým prezidentem Václavem Havlem. Co se jí nedá upřít je to, že ji prostě nelze ignorovat. Kdo je Dagmar Havlová, která letos slaví 66. narozeniny?

Začátky

Pro mnohé už navždy zůstane skvělou komediální herečkou, Dášou Veškrnovou, s úsměvem od ucha k uchu, jejíž jméno v titulcích bylo vždy zárukou zábavy. Film Juraje Herze Holka z porcelánu, ve kterém měla Dagmar první roli, odstartoval její bohatou televizní kariéru, ke které se později přidala i ta divadelní. Popularita velmi rychle rostla a nepřekazilo ji ani to, že celkem záhy otěhotněla se svou první životní láskou Radvítem Novákem, kterého si ihned po studiích vzala. 

Do změn šla po hlavě

Ať už se o jejích hereckých manýrech vyprávělo cokoliv, režiséři si práci s Dagmar Havlovou pochvalovali. Když potřebovali, tak přibrala (role výčepní Vlastičky v Kurvahošigutntág), nechala se ostříhat nakrátko (Upír z Feratu), pořídila si afro, ze kterého jí málem vypadaly vlasy, hubla… Do všeho šla naplno a podobný přístup uplatňovala i v soukromém životě, což se jí občas i vymstilo.

Osudový muž Václav Havel

Ten den v roce 1988 vyrazila do Lucerna Baru na oslavy divadla Semafor. Pár seznámil Jiří Suchý a Dagmar často vzpomíná na to, že už ten večer to mezi nimi zajiskřilo. I přesto, že byl Václav prý roztěkaný, měl něžný pohled, v patách tajnou policii a kouřil jednu cigaretu za druhou. Jak vzpomíná v pořadu ČT Gen, o ruku ji požádal větou: „Aby sis nemyslela, že jsem jen od Drážďan, dokážu ti, že jsem i od Berouna.“

Hlavní role – první dáma

Ač na všechny role se Dagmar Havlová vždy poctivě připravovala, zvlášť kvůli divadelním si načítala životopisy a reálie postav, které hrála, na tu nejvýznamnější v jejím životě neexistoval žádný scénář ani manuál. Nebyl nikdo, kdo by ji zasvětil do etikety a protokolu, jak se chovat a co si obléknout v přítomnosti hlav států. Sama říká, že když se zpětně dívá na některé záběry z té doby, vidí, že vypadala směšně. 

Mnozí jí zazlívají, že velice brzy nahradila po boku Václava Havla jeho předchozí manželku, Olgu, kterou český národ miloval. Trvalo dlouho, než si sympatie Čechů získala zpět. Hodně jí v tom pomohl i její zájem o charitu. Jako první dáma založila Nadaci Vize, která se později sloučila s už fungující nadací Václava a Olgy Havlových. Společně tak vybrali astronomické částky na výzkum a léčbu rakoviny tlustého střeva a další projekty.

Také na sebe upozornila tím, jak se oddaně starala o Václava Havla, který byl celých patnáct let jejich manželství nemocen. Jeho plíce dostaly zabrat už během věznění, nicméně ani jeho extrémní kouření, kterému holdoval už od 16 let, jim nijak nepomáhalo. 

S jeho smrtí se doteď nesmířila, přesto musí jít dál. Věnuje se charitě, začíná opět trochu hrát a pracuje na tom, aby byl odkaz Václava Havla stále živý. 

Dagmar Havlová je v mnoha směrech velmi inspirativní žena. Ze ztřeštěné herečky se dokázala proměnit v respektovanou první dámu, ustála i obrovský příliv hněvu, který se na ni snesl, kvůli vztahu s Havlem, a zvládá i to, že kdykoliv se o ní někde napíše, množí se pod článkem hanlivé komentáře od lidí, kteří ji vůbec neznají ale myslí si, že přesně vědí, jaká je pravda. Na lásku jsou vždy dva a Václav Havel nepůsobil dojmem muže, který neví, co dělá. 

Co byste paní Dáše popřály k dnešním narozeninám dámy?

Narozena: 22. 3. 1953

Foto: Pinterest

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
Jasper
Jasper 1. 8. 2019

Jako herečku ji mám velmi ráda

Odpovědět
gustawka
gustawka 14. 4. 2019

má můj velký obdiv

Odpovědět
javomark
javomark 8. 4. 2019

Paní Dášu jsem měla vždy moc ráda, jako herečku , tak i jako první dámu.

Odpovědět
Tvořilka97
Tvořilka97 29. 3. 2019

Inspirativní žena

Odpovědět
avatar
Mirka Vaľová 23. 3. 2019

všetko naj...výborná herečka

Odpovědět

ŽENY s.r.o. v číslech

3 887
testovaných produktů
99 061
registrovaných inspirativních žen
210 746
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.