Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

avatar
Lucie Janotová
Vloženo 18. 6. 2021
Líbí se mi

Co jste možná nevěděli o Libuši Šafránkové

avatar
Lucie Janotová
Vloženo 18. 6. 2021
Líbí se mi
Co jste možná nevěděli o Libuši Šafránkové

Co jste možná nevěděli o Libuši Šafránkové

Do vínku dostala krásu, jemný vzhled, talent, skromnost a charisma. Libuše Šafránková se narodila 7. června 1953 v Brně a k divadlu ji to táhlo od dětství. Zpívala s ochotníky a zúčastňovala se recitačních soutěží, které s přehledem vyhrávala. Svoji hereckou kariéru nastartovala v pražském Divadle za branou, odkud odešla v roce 1972 do tehdy věhlasného Činoherního klubu. Děti i dospělí ji milovali zvláště jako pohádkovou princeznu. Zahrála si například v pohádce Popelka, Třetí princ, Princ a Večernice, Sůl nad zlato, Malá mořská víla a mnohých dalších. Její přerod z princezen či nesmělých dívek do úloh starostlivých maminek a sebevědomých žen je obdivuhodný. Oblíbená herečka zesnula 9. června krátce po svých 68. narozeninách.

Do role Barunky ve filmu Babička (1971), který byl její první velkou hereckou příležitostí ji obsadil režisér Antonín Moskalyk jako šestnáctiletou. První scéna, kterou s ní natáčel, dojala všechny členy štábu k slzám. 

Byla pozvaná na konkurz na roli Popelky ve stejnojmenné pohádce. Přišla jako jedna z posledních a zbyly na ní šaty, do kterých se nikdo nevešel. Později na plese v Moritzburgu jsem si všimla, že v nich tančila jedna baletka, vzpomíná Libuše Šafránková.

Václav Vorlíček si původně pro roli Popelky vybral Janu Preissovou. Ta ale nakonec roli odmítla kvůli pokročilému stádiu těhotenství. Tehdy si vzpomněl na jednu z posledních hereček na konkurzu, Libuši Šafránkovou. Ta měla velké plus, protože uměla jezdi na koních i bez sedla.

Pohádka Malá mořská víla (1976) je jediným snímkem, ve kterém se Libuše Šafránková objevila se svojí sestrou, také herečkou Miroslavou Šafránkovou. Ta hrála například Arabelu v pokračování seriálu nebo Borůvku ve filmu Jak svět přichází o básníky.

Se svým manželem Josefem Abrhámem ztvárnila na filmovém plátně manželský pár hned několikrát. Například v roce 1983 v komedii Svatební cesta do Jiljí nebo Vrchní, prchni. Poprvé se potkali v Činoherním klubu a okamžitě si prý padli do oka. Jí bylo 20 let, on byl o třináct let starší. 

Poprvé svého životního druha Josefa Abrháma spatřila v kině ve filmu Neschovávej se, když prší, kde hrál Abrhám jednu z hlavních rolí. Osobně se potkali o deset let později. Vzali se v roce 1976 a o rok později se jim narodil syn Josef.

Kromě filmů se Libuše Šafránková objevila v několika seriálech. Například v Cirkusu Humberto, Nemocnici na kraji města, Náhrdelníku nebo v seriálu Gympl s (r)učením omezeným. 

V roce 2015 obdržela prezidentskou mediali Za zásluhy.

Foto: archiv 

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
Svata
Svata 22. 6. 2021

Krásná a neodolatelná, uctím památkou

Odpovědět
lemur
lemur 21. 6. 2021

Škoda, že zemřela ještě tak mladá.

Odpovědět
gabulka
gabulka 19. 6. 2021

jen pohádka se nejmenuje Popelka, ale Tři oříšky pro Popelku

Odpovědět
Siraellen
Siraellen 19. 6. 2021

To jsem nevěděla

Odpovědět
potkanek
potkanek 18. 6. 2021

taky je mi to líto, byla moc milá

Odpovědět

ŽENY s.r.o. v číslech

3 887
testovaných produktů
101 457
registrovaných inspirativních žen
210 746
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.