Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

Redakce ŽENY s.r.o
Redakce ŽENY s.r.o
Vloženo 20. 6. 2021
Líbí se mi

Jak na stále populárnější život bez odpadků? Myslete zero waste!

Redakce ŽENY s.r.o
Redakce ŽENY s.r.o
Vloženo 20. 6. 2021
Líbí se mi
Jak na stále populárnější život bez odpadků? Myslete zero waste!

Jak na stále populárnější život bez odpadků? Myslete zero waste!

Zero waste je životní styl. Zbytečné odpady se dají eliminovat nebo využít jinak. A nejde samozřejmě jen o odpady. Ve výsledku se raduje příroda i naše peněženka.

Kdo se začne o ekologii aspoň trochu zajímat, uvědomí si, že každý den a každá činnost se točí kolem hromady zbytečně vyhozených odpadků. Tím, že odpad vyneseme do popelnice, jeho život teprve začíná. Statistici říkají, že člověk za rok vyprodukuje kolem půl tuny odpadu. Většina toho zbytečného se týká obalového materiálu. I vy si zkuste uvědomit, co jste v poslední době zakoupili bez obalu. Hodně toho asi nebude.

Když přinesete nákup domů, podívejte se, co před vámi leží. Zelenina v sáčcích, pitná voda, mléko v PET lahvích, jogurty v plastových kelímcích, maso ve vakuovém balení. Všechno špatně. Redukovat se však dají obaly i chemikálie v domácnosti, které se dennodenně vypouštějí do odpadu, ale i množství spotřebované vody. Ekokritici jistě namítnou, že jeden člověk planetu nespasí. Každý ale musí začít sám u sebe a je rozhodně lepší dělat něco než vůbec nic. Takže, kde a jak začít?

Užijte si eko nákupy

Poohlédněte se ve svém okolí po obchodě, kde se dá nakoupit bez obalu. S sebou si přineste prázdnou nádobu a do ní nakuupte. Běžnému nákupu bez obalu se přiblížíte ignorováním igelitových sáčků na pečivo, ovoce a zeleninu. Místo toho si doma ušijte své vlastní, pratelné, a to ze zbytků látky nebo záclon. Místo igelitky nákup poskládejte do vlastního košíku nebo si tašku uháčkujte. Nekupujte zbytečně balené a přebalované potraviny na plastových táccích, které jsou přetažené potravinovou fólií. I potraviny v plastu vyměňte raději za ty ve skle. Sklo je totiž mnohem lépe recyklovatelné a jeho obsah je většinou kvalitnější.

Eko domácnost

V domácnosti je možné použít pár eko vychytávek, které produkci odpadů trochu sníží. Plastová brčka lze nahradit kovovými nebo bambusovými. Nekonečný koloběh PET lahví se dá zastavit zakoupením jedné, která vydrží dlouhá léta. Mnozí šijí a háčkují i odličovací tampony, nebo si vyrábějí vlastní kosmetiku a čisticí prostředky. Ručička na vodoměru se zase zbrzdí s použitím ekohubice na sprše. Zajímavostí může být vlastní domácí kompost.

Tipů a návodů na ekoživot je nespočet. Klíčové je, kam až se chystáte zajít. O ekologii se rozhodně vyplatí alespoň přemýšlet. Ušetříte nejen přírodu a svoji peněženku. Nebo to snad vidíte jinak?

Foto: Shutterstock

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
hudlenka
hudlenka 21. 6. 2021

ano, produkujeme velké množství odpadů. Já se snažím v obchodě dát si třeba do jednoho sáčku citron a pomeranč, ale to se nelíbí pokladním.. sáčky používáme dál až do jejich zničení. pet lahve nekupujeme nijak moc, ale když ano, lahve nechávám na zalévání květin atd.

Odpovědět
sipeji
sipeji 21. 6. 2021

V tomto ohledu se ještě musíme hodně učit.

Odpovědět
Kahomar
Kahomar 20. 6. 2021

tak já se snažím sáčky z obchodu pak využít ještě dál, na svačinu do práce, na věci do mrazáku...

Odpovědět

ŽENY s.r.o. v číslech

3 887
testovaných produktů
99 093
registrovaných inspirativních žen
210 746
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.