Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

Redakce ŽENY s.r.o
Redakce ŽENY s.r.o
Vloženo 6. 8. 2020
Líbí se mi

Zdravé potraviny můžete jíst, i když máte omezený rozpočet

Redakce ŽENY s.r.o
Redakce ŽENY s.r.o
Vloženo 6. 8. 2020
Líbí se mi
Zdravé potraviny můžete jíst, i když máte omezený rozpočet

Zdravé potraviny můžete jíst, i když máte omezený rozpočet

Krčíte rameny nad radami, že se máte stravovat zdravě, protože máte poněkud napjatý rozpočet? Pak pro vás máme dobrou zprávu – i s omezenými finančními prostředky může svůj jídelníček vylepšit! Stačí znát několik triků, jak za zdravé jídlo utratit méně.

Jak při nákupu zdravých potravin nezruinovat rodinný rozpočet?

Mráz není nepřítel

Není třeba si nic namlouvat – některé druhy ovoce a zeleniny rozhodně nepatří k nejlevnějším. Ovšem když se podíváte na jejich mraženou verzi, můžete být příjemně překvapení, především u ceny mražené zeleniny. Hrášek, fazolky, baby karotky, kukuřice… A k tomu nejrůznější směsi zeleniny najdete v mrazicím pultu výrazně levnější než v oddělení čerstvých potravin. Mráz přitom zeleninu nezbaví důležitých živin, takže je stejně hodnotná jako nemražená. Jen pozor, nevyplatí se kupovat směsi již ochucené – většinou jsou dražší a zbytečně plné soli apod. Raději si kupte „čistou“ a sami si ji ochuťte.

Snídaně za hubičku

Snídáte rádi nejrůznější ovesné kaše? Pak si nekupujte ty ochucené instantní, které jsou nejen poměrně drahé (zvláště dopřáváte-li si je každý den), ale navíc plné cukru a často i konzervantů. Raději se porozhlédněte přímo po čistých ovesných vločkách (prodávají se nejčastěji v kilových baleních a jedno vyjde finančně podobně jako jedna porce ochucené instantní kaše). Kaši z nich připravíte snadno a navíc si ji budete moci ochutit podle vlastních preferencí (třeba jablkem, skořicí a trochou medu).

Nebuďte jako Maruška

Znáte tu pohádku o 12 měsíčkách – jak macecha nutila ubohou Marušku, aby uprostřed zimy sháněla jahody? Vy sice nemusíte hledat ve vánici zástupce jednotlivých měsíců, protože nejrůznější ovoce máme k dispozici celý rok v supermarketu, ale upřímně řečeno – opravdu potřebujete jahody například v únoru? Ovoce (ale i zeleninu) se vyplatí kupovat především v sezóně. V té době je totiž nejlevnější. A netýká se to jen plodů, jež rostou na českých zahradách, polích či v sadech, ale i exotičtějších zástupců ovoce a zeleniny.

Přehlížené poklady

Do české kuchyně (a nejen do ní) nerozlučně patří i luštěniny. Ačkoli se jedná o jedny z nejzdravějších potravin (obsahují spoustu vitaminů, minerálů a tolik potřebné vlákniny), mnoho lidí je v supermarketech míjí bez povšimnutí. A to je opravdu škoda. Nejenže prospívají lidskému zdraví, ale jsou velmi příznivé i pro naše peněženky. Pokud na ně máte špatné vzpomínky třeba za školní jídelny, nezoufejte – v dnešní době najdete spoustu receptů, v nichž hrají fazole, čočka, hrách, cizrna a další luštěniny hlavní roli a které si zamilujete.

Foto: Shutterstock

Autroka: Lucie Pražáková

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
Maruš11
Maruš11 13. 9. 2020

bezva

Odpovědět
Tamara
Tamara 6. 8. 2020

Odpovědět

ŽENY s.r.o. v číslech

3 887
testovaných produktů
101 437
registrovaných inspirativních žen
210 746
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.