Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

Redakce ŽENY s.r.o
Redakce ŽENY s.r.o
Vloženo 27. 2. 2020
Líbí se mi

Zahradničení posiluje imunitu a pomáhá ke štíhlosti

Redakce ŽENY s.r.o
Redakce ŽENY s.r.o
Vloženo 27. 2. 2020
Líbí se mi
Zahradničení posiluje imunitu a pomáhá ke štíhlosti

Zahradničení posiluje imunitu a pomáhá ke štíhlosti

Také už nedočkavě pozorujete z okna odpočívající zahradu před svým domem a odpočítáváte dny do prvních jarních zahradnických prací? Pak pro vás máme dobrou zprávu – práce na zahradě nejen zajistí krásný výhled z okna, ale také vzpruhu pro tělo i duši.

Napadlo by vás, že zahradničení nejen odhání splíny, ale také posiluje imunitu nebo napomáhá hubnutí?

Kila dole díky rýči?

S jarem začíná spousta lidí opět řešit hubnutí – odkládáme svršky, a tak se následky zimního hřešení začínají projevovat víc než doposud. Máte zahradu? Skvělá zpráva pro vaši postavu! Podle studie publikované v American Journal of Public Health mají lidé pracující na zahradě nižší BMI a také menší riziko, že budou trpět obezitou. Důvod? Nejenže mají milovníci zahradních prací více pohybu, ale pravidelný pobyt na čerstvém vzduchu, při kterém si vyčistí hlavu, jim navíc zajistí kvalitnější spánek. A ten hraje v hubnutí také významnou roli!

Pohoda, klídek a kytičky

Zahrada představuje skvělý prostředek, jak se spolehlivě zbavit stresu a starostí. Obklopuje vás čerstvý vzduch, zeleň, noříte ruce do hlíny, pozorujete své pěstitelské úspěchy, opečováváte sazeničky a hlídáte je, jak rostou… Tohle všechno je v dnešní uspěchané době pořádná vzpruha pro naše nervy. Ostatně zahradničení doporučuje v rámci péče o duševní zdraví svým astronautům i proslulá NASA.

Srdce jako zvon

Ačkoli práce na zahradě není tak docela srovnatelná s návštěvou posilovny nebo třeba lekcí aerobiku, rozhodně je činností, kde vyvíjíte fyzickou aktivitu. Podle studie otištěné v British Journal of Sports Medicine mají milovníci zahradnických činností o 30 procent nižší riziko infarktu nebo cévní mozkové příhody. Své přitom hraje nejen zmíněný pohyb, ale také redukce stresu, jenž našemu srdci také neprospívá.

Viry a spol. bez šance

Také imunitní systém má z vaší zahradnické vášně radost. Jen tak nějaký bacil si na vás totiž netroufne. Nejenže jste na čerstvém vzduchu a otužujete se, ale také se díky kontaktu s hlínou setkáváte s nejrůznějšími bakteriemi, jež vám nijak neublíží, ale naopak „vyškolí“ imunitu. Zahradničtí nadšenci mívají také méně alergií.

Foto: Shutterstock

Autorka: Lucie Pražáková

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
avatar
Ivana Mrázková 23. 7. 2020

Musím se pochlubit. Nedávno jsme na zahradu pořídili kapkové hadice. Jsou to takové super hadičky, které chrání vaši půdu, rostlinky a přitom jsou velmi šetrné na provoz. Pořídili jsme si je zde: https://www.zavlazovaci-systemy.net/kapkova-zavlaha_k86/

Odpovědět
Maruš11
Maruš11 28. 3. 2020

super

Odpovědět
Svata
Svata 15. 3. 2020

Prima

Odpovědět
potkanek
potkanek 28. 2. 2020

práce v zahradě je výborná, ale bolí po práci záda, jela jsem ze zahrady a zastavil mě policista vystupte si z auta, já než narovnala záda, policista se omlouval, nevěděl jsem, že jste invalidní, já mu řekla to je ze zahrady, prosím jeďte

Odpovědět
beata0063
beata0063 28. 2. 2020

super,lebo prácu v záhrade milujem

Odpovědět

ŽENY s.r.o. v číslech

3 887
testovaných produktů
93 841
registrovaných inspirativních žen
210 746
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.