Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

Redakce ŽENY s.r.o
Redakce ŽENY s.r.o
Vloženo 6. 4. 2021
Líbí se mi

Práce na zahradě vám zajistí nejen krásný výhled z okna, ale také lepší imunitu

Redakce ŽENY s.r.o
Redakce ŽENY s.r.o
Vloženo 6. 4. 2021
Líbí se mi
Práce na zahradě vám zajistí nejen krásný výhled z okna, ale také lepší imunitu

Práce na zahradě vám zajistí nejen krásný výhled z okna, ale také lepší imunitu

Také už nedočkavě pozorujete z okna odpočívající zahradu před svým domem a odpočítáváte dny do prvních jarních zahradnických prací? Pak pro vás máme dobrou zprávu – práce na zahradě nejen zajistí krásný výhled z okna, ale také vzpruhu pro tělo i duši.

Napadlo by vás, že zahradničení nejen odhání splíny, ale také posiluje imunitu nebo napomáhá hubnutí?

Kila dole díky rýči?

S jarem začíná spousta lidí opět řešit hubnutí – odkládáme svršky, a tak se následky zimního hřešení začínají projevovat víc než doposud. Máte zahradu? Skvělá zpráva pro vaši postavu! Podle studie publikované v American Journal of Public Health mají lidé pracující na zahradě nižší BMI a také menší riziko, že budou trpět obezitou. Důvod? Nejenže mají milovníci zahradních prací více pohybu, ale pravidelný pobyt na čerstvém vzduchu, při kterém si vyčistí hlavu, jim navíc zajistí kvalitnější spánek. A ten hraje v hubnutí také významnou roli!

Pohoda, klídek a kytičky

Zahrada představuje skvělý prostředek, jak se spolehlivě zbavit stresu a starostí. Obklopuje vás čerstvý vzduch, zeleň, noříte ruce do hlíny, pozorujete své pěstitelské úspěchy, opečováváte sazeničky a hlídáte je, jak rostou… Tohle všechno je v dnešní uspěchané době pořádná vzpruha pro naše nervy. Ostatně zahradničení doporučuje v rámci péče o duševní zdraví svým astronautům i proslulá NASA.

Srdce jako zvon

Ačkoli práce na zahradě není tak docela srovnatelná s návštěvou posilovny nebo třeba lekcí aerobiku, rozhodně je činností, kde vyvíjíte fyzickou aktivitu. Podle studie otištěné v British Journal of Sports Medicine mají milovníci zahradnických činností o 30 procent nižší riziko infarktu nebo cévní mozkové příhody. Své přitom hraje nejen zmíněný pohyb, ale také redukce stresu, jenž našemu srdci také neprospívá.

Viry a spol. bez šance

Také imunitní systém má z vaší zahradnické vášně radost. Jen tak nějaký bacil si na vás totiž netroufne. Nejenže jste na čerstvém vzduchu a otužujete se, ale také se díky kontaktu s hlínou setkáváte s nejrůznějšími bakteriemi, jež vám nijak neublíží, ale naopak „vyškolí“ imunitu. Zahradničtí nadšenci mívají také méně alergií.

Foto: Shutterstock

Autorka: Lucie Pražáková

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
k.eva
k.eva 9. 4. 2021

Zahrádka mě baví

Odpovědět
hudlenka
hudlenka 8. 4. 2021

nemám zahradu, mám jen balkon v paneláku

Odpovědět
potkanek
potkanek 7. 4. 2021

taky se rada rýpu v hlíně

Odpovědět
Siraellen
Siraellen 7. 4. 2021

Zahrádka mě baví

Odpovědět
sipeji
sipeji 7. 4. 2021

Zahradničení mě moc baví.

Odpovědět

ŽENY s.r.o. v číslech

3 887
testovaných produktů
101 654
registrovaných inspirativních žen
210 746
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.