Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

avatar
Lucie Janotová
Vloženo 12. 10. 2021
Líbí se mi

Vybíráme kočku do bytu. Víte, jaké plemeno je vhodné?

avatar
Lucie Janotová
Vloženo 12. 10. 2021
Líbí se mi
Vybíráme kočku do bytu. Víte, jaké plemeno je vhodné?

Vybíráme kočku do bytu. Víte, jaké plemeno je vhodné?

Je vám v bytě smutno, zůstali jste sami nebo den co den posloucháte žadonění dětí o domácího mazlíčka? Ať tak či tak vypadá to, že se u vás schyluje k pořízení nějakého toho zvířecího parťáka. Pokud vaše představy o domácím mazlíčkovi nesplňuje morče, papoušek, králík nebo želva, a naopak pes je pro váš životní styl a byt nereálný a příliš velkým závazkem, zdá se, že řešení by mohla být právě kočička. Inteligentní tvor, který je spíše samotář, samostatný a svobodomyslný, vydrží řadu hodin sám, nevyžaduje venčení ani enormní pozornost, ale přitom může být dokonalým mazlíkem. Ale i k výběru ideální kočičky pro byt je třeba přistoupit zodpovědně. Vše má totiž svá pro i proti, a tak i nevhodné kočičí plemeno může majiteli způsobit víc vrásek než radosti. Víte, jak na to?

Než začneme vybírat

Pokud už jsme se pevně rozhodli, že svoji domácnost a „výbavu bytu“ rozšíříme o kočku musíme nejprve vyhodnotit několik ukazatelů, jako je velikost bytu, počet členů domácnosti i náš životní styl. Tedy to, zda chodíme na celý den do práce a vracíme se večer nebo naopak jsme celý den doma či hodně cestujeme a žijeme aktivním životním stylem a v bytě se často jen mihneme. To vše hraje roli. V neposlední řadě i to, zda je byt a jeho výbava naše nebo jsme v nájmu a vybavení bytu je majitele, kterého by například podrápaná sedačka, dveře nebo kuchyňská linka nepotěšila.

Zapomenout nesmíme ani na to, zda žijeme sami a kočku pořizujeme jen čistě jako svého mazlíčka a dovolíme jí například spát v naší posteli. Nebo zda máme partnera a děti a nová kočička bude takovým jejich „živým plyšáčkem“. Zvláště pak k dětem je ideální volit skutečně nekonfliktní typy koček, které se nechají „tahat“ a jsou takzvaně splachovací - ideálně z větších plemen a čistokrevné, kde si můžeme být povahou kočky víceméně jistí. 

Proč dbát na správný výběr plemene kočky…

Někdo si možná řekne „kočka jako kočka“ a samotný výběr plemene neřeší. To je však zejména v situaci, že bydlíme v bytě chyba. Kočka je živý tvor a stejně jako člověk má svoji povahu a temperament, a navíc odedávna tíhne ke svobodě, má to takzvaně zakódováno v genech. 

Pokud nám tak padne do oka kočka, která je polodivokého původu a my ji najednou uvězníme například na 50 metrech čtverečních, může být naše soužití o nervy - pro nás i kočičku. Je proto vhodné si nejprve nastudovat povahu koček se všemi jejich aspekty, jako je zvládání stresu, řešení konfliktů a krizových situací, jejich temperament a až poté vybírat.  

A jaké kočky jsou vhodné pro byt? Zde je drobný souhrn. 

Ragdoll 

Dokonale „plyšová“ kočka s polodlouhými chlupy a studánkově modrýma očima. Vyniká svou přátelskou, nekonfliktní povahou, je hravá, snese i tahání a toleruje mnohdy i drsnější hry, které ji často děti mohou připravit. V případě konfliktu se spíše vytratí a uteče než, aby tasila drápky a šla do boje. 

Britská modrá 

Kočka, která už od kotěte vypadá tak trochu jako neobratný a líný medvídek. Mírná, klidná kočka, která má línější temperament a dovede celý den prospat. Povahu má nekonfliktní a zvládne být extrémně samostatná. Není tolik fixována na člověka, jako například Ragdoll, oceňuje spíše svůj klid a ideálně nerušený spánek a přístup k plné misce. 

Perská kočka

Tato rasa představuje jakýsi mezi stupeň mezi Britkou a Ragdollem. Vyniká rovněž klidnou, mírnou a přátelskou povahou, je mazlivá a má ráda lidi a hry. Je akčnější než Britka, ale na člověka je méně fixována než Ragdoll. Dovede si v bytě vystačit sama, při dostatečném přísunu vhodných hraček se nenudí a nemá potřebu si hledat vlastní zábavu. Její srst je jemná a polodlouhá, ale je třeba o ni pečovat. Ideálně ji každý den česat a jednou za čas i vykoupat. 

Mainská mývalí 

Skutečný obr mezi kočkami, vždyť jde také o největší kočku na světě. I přes svoji mohutnost však zaujme dokonale přátelskou, pohodovou a mírnou povahou a hodí se i k dětem. Má ochranitelské sklony, svoji smečku si hlídá a je věrným parťákem se vším všudy a člověka doprovází i po bytě prakticky na každém kroku.  

Pozor na kastraci!

Velkou otázkou, kterou řada majitelů řeší je i kastrace, tedy, zda je nutná i v případě, kdy je kočka pouze v bytě a nemá šanci se dostat k další kočce opačného pohlaví. Odpověď odborníků je však ANO! Kočka se totiž v době kočičí říje může trápit, může mít snahu z bytu utéct, cpe se více do dveří nebo se opak snaží dostat ven i třeba pootevřeným oknem.

K tomu všemu kocouři většinou značkují, což není ani našemu čichu příliš vábné a kočky pro změnu křičí, například uprostřed noci, tím, jak o sobě dávají vědět a volají opačné pohlaví. Navíc v organismu koček, které jsou v říji a není jejich pud ukojen dochází k přetlaku hormonů, které mohou vést dokonce až k infarktu. 

Základem péče o kočku je kvalitní strava 

Ať už se rozhodnete pro jakékoliv plemeno, Alfou a omegou zdraví a vitality vaší kočky je kvalitní strava. Produkty Shelma jsou prémiová krmiva bez obilovin a s vysokým obsahem živočišných proteinů. Granule Shelma jsou plné čerstvého lososa, hovězího, kuřecího nebo krůtího a jídelníček vaší šelmy můžete zpestřit lahodnými filetkami v kapsičkách. Všechny produkty Shelma jsou navíc plné dalších zdraví prospěšných ingrediencí, jako jsou například spirulina, rakytník nebo brusinky, které podporují imunitu, poskytují energii a napomáhají zdravé mysli i tělu vašeho čtyřnohého miláčka. Vše navíc bez přidaného cukru, umělých ochucovadel, konzervantů a barviv.

Foto: iStock

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
Siraellen
Siraellen 14. 10. 2021

Nemám kočku

Odpovědět
hudlenka
hudlenka 13. 10. 2021

kočku nebrat, jsem na ně hodně alergická

Odpovědět
Kahomar
Kahomar 12. 10. 2021

no žádnou, bytostně mi vadí jakékoli zvířecí chlupy v bytě, nesnesla bych to

Odpovědět

ŽENY s.r.o. v číslech

3 887
testovaných produktů
101 462
registrovaných inspirativních žen
210 746
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.