Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

Redakce ŽENY s.r.o
Redakce ŽENY s.r.o
Vloženo 15. 7. 2021
Líbí se mi

Jak se doma zbavit otravných octomilek? Dá se s malými muškami vůbec něco dělat?

Redakce ŽENY s.r.o
Redakce ŽENY s.r.o
Vloženo 15. 7. 2021
Líbí se mi
Jak se doma zbavit otravných octomilek? Dá se s malými muškami vůbec něco dělat?

Jak se doma zbavit otravných octomilek? Dá se s malými muškami vůbec něco dělat?

Možná jste v posledních dnech doma nebo v práci také zaznamenali zvýšený výskyt malých mušek, které se shlukují okolo koše či mísy s ovocem. Ačkoli neštípou a ani vás nijak neohrožují na zdraví, dokáží být pěkně otravné. Jak se jich konečně zbavit?

Vždycky to vypadá, jak by spadly z nebe. Jeden den nemáte v bytě jedinou mušku a druhý o ně prakticky zakopáváte na každém kroku. Dá se s nimi vůbec něco dělat?

Kde se vzaly a jak je nezvat

Octomilky (neboli latinsky Drosophily) samozřejmě z nebe nepadají. Stačí, aby jich pár k vám do bytu přilákala třeba mísa s ovocem, zapomenutý banán ze školní svačiny v dětském pokoji nebo nesprávně dovřený koš, a během několika málo dní už s vámi bydlí celá kolonie (vylíhla se za vajíček nakladených právě v ovoci). Přesvědčit je, aby se zase odstěhovaly, není naštěstí nemožné.

Jak ostatně naznačuje jejich jméno, octomilky milují vše kyselé, ale také sladké a přezrálé ovoce (že už je trochu nahnilé a kvasí, jim nevadí – naopak) a nejrůznější nápoje (není divu, že se jim občas přezdívá vinné). Je teda jasné, že jedinou prevencí osídlení vašeho obydlí octomilkami je důsledná čistota, tedy co nejčastěji vynášený a také pravidelně vymývaný koš, omyté povrchy v kuchyni, často čištěný odpad, žádné zbytky jídla na stole či lince a také konec dekorací v podobě ovocné mísy.

Tak a dost!

Jenže člověk samozřejmě začne problém s octomilkami nejčastěji řešit, až když jich má plnou domácnost. Co na ně zabírá? Pokud nechcete sáhnout po chemických prostředcích, klasické mucholapce nebo elektrickém lapači, můžete vyzkoušet některou z osvědčených rad našich babiček.

Past, co nezklame

Vezměte úzkou skleničku nebo plastovou lahev s odříznutým vrškem, nalijte do ní trochu ovocné šťávy a nádobu překryjte potravinovou folií. Do folie pak vidličkou udělejte několik malých otvorů – měly by být velké tak, aby jimi prolezla octomilka, ne víc. Nechejte past stát třeba v kuchyni a uvidíte, jak rychle se do ní mušky přestěhují.

Nepřátelské koření

Octomilky znechutíte také rozmístěním některých druhů koření. Ze všeho nejméně prý mají rády hřebíček. Ten můžete různě rozmístit po bytě (třeba v mističkách, případně je můžete zapíchat do květináčů apod.). Ani česnek není u octomilek oblíbený, nicméně se může stát, že pokud jeho aroma vyžene mušky, nebudete si v něm nejspíš libovat ani vy…

Vysavač do ruky

Poměrně rychlé řešení je také vzít do ruky vysavač a octomilky prostě vysávat. Jistě, není to nejspíš nic pěkného a také na jeden „zátah“ nejspíš nezničíte všechny mušky, ale je to účinný způsob, jak během pár minut výrazně snížit jejich populaci. Když budete postup opakovat každý den, za chvíli po nich nebude ani vidu, ani slechu.

Pomoc z květníku

Octomilky mohou být za určité situace i užitečné – to když poslouží jako potrava pro vaše masožravky. Ano, i masožravé rostliny si umí s muškami poradit. Jen těžko říct, kolik byste jich doma museli mít… Navíc masožravky bývají poměrně náročné na péči, ale pokud jednu dvě umístíte na pár dnů do míst, kde se octomilky vyskytují nejvíce, dokáží pomoci.

Foto: Shutterstock

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
avatar
khushi wadhwa 25. 7. 2021

I visit this blog the first time and encourage this good stuff to work. It’s an informative subject matter. http://www.dakshi.in/

Odpovědět
sipeji
sipeji 16. 7. 2021

Octomilky umí být pěkně otravné, klidně jedna jediná, kdo by to neznal.....děkuji za rady.

Odpovědět
Kahomar
Kahomar 15. 7. 2021

díky, nejvíce se mi objevují, když mám na misce hroznové víno, no již ho skladuji v lednici a mám klid

Odpovědět
hudlenka
hudlenka 15. 7. 2021

super rady, díky... taky se nám tu ukazují a já je bytostně nesnáším, ale ovoce milujeme a do lednice ho moc nedáváme, jen meloun třeba ano

Odpovědět

ŽENY s.r.o. v číslech

3 887
testovaných produktů
101 508
registrovaných inspirativních žen
210 746
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.