Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

Redakce ŽENY s.r.o
Redakce ŽENY s.r.o
Vloženo 1. 5. 2020
Líbí se mi

Vlastní salát si můžete vypěstovat i v truhlíku

Redakce ŽENY s.r.o
Redakce ŽENY s.r.o
Vloženo 1. 5. 2020
Líbí se mi
Vlastní salát si můžete vypěstovat i v truhlíku

Vlastní salát si můžete vypěstovat i v truhlíku

Hitem truhlíkového pěstování jsou listové saláty „baby leaves“. Pro oživení se přidávají ještě mladičké lístky červené řepy, ředkviček, rokety nebo méně známe šruchy.

Sezóna sázení je v plném proudu. Na zahradách v sousedství se začínají zelenat záhony a ze skleníků se tahají první hlávky salátů a ředkvičky. Zahradu nemáte, ale přesto toužíte po vlastních salátových lístcích? 

Vhodné nádoby

Pro každou zeleninu můžeme vymezit vlastní truhlík, květináč, nebo naopak vysejeme najednou pestrou směs semínek v různých barvách i druzích. Další možností je rozdělit větší hranatou nádobu na několik proužků, kulatou na výseče. Do každého dílku vysejeme jiný druh semen. Mladé rostliny koření mělce, takže nepotřebujeme vysokou vrstvu zeminy. Samozřejmě snáze se nám bude pěstovat v nádobě s funkčním samozavlažovacím systémem, jako jsou truhlíky a květináče z rodiny Mareta, Siesta, Bergamot a Berberis.

Zapomeňte na hlávky

Hitem truhlíkového pěstování jsou listové saláty „baby leaves“. Nemusíte čekat na celé hlávky, sklízí se postupně, velmi brzo po výsevu. Najíte se už při protrhávání mladých rostlinek.

JAK NA TO? Naplňte truhlík zahradním substrátem (zachrání vás i krtinec) a vysejte semínka salátu řidčeji po celém povrchu. Semínka lehce zatlačte a povrch už jen doslova pocukrujte zeminou. Opatrně zalijte střičkou nebo kropenkou, abyste semena nespláchli do jedné velké kaluže. Zeminu udržujte stále mírně vlhkou, vyhněte se přemokření. Podle druhu budete již za necelé tři týdny poprvé sklízet. Až rostlinky vzejdou, protrhejte je na vzdálenost cca 3 cm, ty protrhané rovnou snězte. Mladé salátky sklízíme, otrháváme lístky tak, abychom neporušili středové srdíčko, pak obrazí opakovaně.

Odrůdy na zelené lupení

Listové saláty najdete v různých tónech zelené, ale také zelenožluté až hnědopurpurové, mohou být hladké nebo zkadeřené. Listy ani zatepla nehořknou, saláty nevybíhají do květu. Lze je bez obav vysévat až do srpna. Vybírejte hotové směsi salátů k řezu listů, dvoubarevné silně vykrajované BOWL anebo jemně zkadeřené LOLO, purpurový křehký RODEN, dubáčky, tedy saláty s hluboce vykrajovanými laločnatými listy a jemně ořechovou chutí DUBARED a DUBAGOLD. Vysloveně pro sklizeň nejmladších listů využijete dokonce i hlávkové saláty MENIKO a MEDIMO, jen je nenecháte vytvořit hlávku.

Salátem to nekončí

Oblíbená je roketa (rukola), za zkoušku stojí i pikantnější WASABI nebo rychle rostoucí PRONTO. Od dubna se pěstuje také málo známá šrucha zelná. Ta má podobně pikantní chuť jako řeřicha a rychle roste. Pro oživení se přidávají ještě mladičké lístky červené řepy, které mají typickou chuť této plodiny. Určitě vás nezklame např. jednoklíčková baby řepa PABLO. Dobrou volbou jsou příjemně pikantní mladé lístky nejrůznějších ředkviček. Přehled vhodných odrůd zeleniny pro pěstování v nádobách najdete v článku Jedlý balkon, průvodce odrůdami.

Zdravě od jara až do zimy

Semínka se dají vysévat průběžně do srpna až září. Zvolte například desetidenní interval, aby nám pravidelně dorůstalo čerstvé „listí“. Mladé lístky jsou bohaté na minerály a vitaminy, dodají tělu v příjemné formě i potřebnou vodu, rostlinná barviva a špetku důležité vlákniny. Jsou velmi lehce stravitelné, hodí se pro děti i pro stařečky. Kdo neholduje salátům, naseká si lístky do smootie, do pomazánek nebo jako čerstvou ozdobu do polévky.

Pěstuji, ať nezezelenám

Zapojte se do výzvy plné zelené naděje pro lepší zítřky. V této době dává pěstování vlastního jídla větší smysl než kdy jindy. Může nás zachránit, abychom z toho všeho nezezelenali. I v zoufalých dnech nás naplňuje nadějí, přináší nám radost, útěchu a propojuje nás s přírodou kolem nás. 

JAK SE ZAPOJIT? Výzva #pestujiatnezezelenam probíhá na Instagramu společnosti Plastia. Sdílejte fotky z vašeho pěstování zeleniny, ovoce, bylinek nebo jedlých květů na svém veřejném IG profilu. V komentáři použijte hastag #pestujiatnezezelenam a označte profil @urbalivebyplastia, výzva je primárně o pěstování jídla, ale chybu neuděláte, když se podělíte i o radost z květin. Informace o výzvě najdete na Instagramu nebo v článku zde.

Foto: Plastia

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
avatar
Alena Otilová 20. 9. 2020

Kamarádka bydlí v bytě ve městě a také toho na balkóně vypěstuje docela hodně . Každá vlastní zelenina se počítá . Já jsem ráda, že mám velkou zahrádku a dostatek vlastní zeleniny. Od té doby, co používám zakrývací textilii, kterou jsem si objednala z https://www.agrotex.cz/katalog/dle-ucelu/proti-mrazu , tak toho vypěstuju mnohem víc. Funguje totiž jako ochrana rostlin proti mrazu, takže mi zelenina na jaře nezmrzne .

Odpovědět
Ovace
Ovace 3. 5. 2020

super nápad

Odpovědět
gustawka
gustawka 3. 5. 2020

super tip

Odpovědět
xxkouckaxx
xxkouckaxx 3. 5. 2020

nepěstujeme ani na zahradě - nějak nám nikdy nechtěl dělat hlávky

Odpovědět
sipeji
sipeji 3. 5. 2020

Něco si sama vypěstovat, to je radost, kdo nezkusí, nepochopí

Odpovědět

ŽENY s.r.o. v číslech

3 887
testovaných produktů
100 322
registrovaných inspirativních žen
210 746
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.