Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

avatar
Lucie Janotová
Vloženo 30. 6. 2021
Líbí se mi

Vedra udeřila! Jak se v místnosti neupéct?

avatar
Lucie Janotová
Vloženo 30. 6. 2021
Líbí se mi
Vedra udeřila! Jak se v místnosti neupéct?

Vedra udeřila! Jak se v místnosti neupéct?

Léto je tady a rtuť teploměru stoupá strmě vzhůru! U bazénu je příjemně, ale jak přežít vedro v kanceláři nebo doma? Pro člověka je ideální, když v místnosti teploměr ukazuje maximálně 28 °C v klidovém režimu, při fyzické námaze je to dokonce jen 25 °C. Jak ovšem zajistit tu správnou teplotu a zároveň zdravé ovzduší?

Úskalí větráků a klimatizací

Použití klimatizace má řadu úskalí od těch finančních, jelikož je třeba počítat s náklady na pořízení a provoz, až po zdravotní. Pobyt v klimatizované místnosti může způsobovat obtíže jako je chraptění, zhoršení alergie vinou cirkulujících alergenů v uzavřeném prostoru, rýma, angína nebo syndrom suchých očí. Klimatizaci je nutné pravidelně čistit a myslete také na to, že by rozdíl mezi teplotou v místnosti a venku neměl přesahovat 5 °C. Dalším řešením je klasický větrák, který ovšem po místnosti rozvíří prach a alergeny, jež jsou zejména pro alergiky škodlivé. A být celý den „ve větru“ také není příjemné...

Ventilátor a čistička vzduchu v jednom

Příjemnějšího klimatu v místnosti lze dosáhnout také díky čističce vzduchu kombinované s ventilátorem. Přístroj zajišťuje nejen konstantní teplotu, ale zároveň zbavuje ovzduší všech škodlivin. Ideální spojení představuje například Dyson Pure Cool Link, který dokáže automaticky odstranit plynné škodliviny a 99,95 % alergenů a nečistot z ovzduší od velikosti 0,1 mikrometru. Zároveň udržuje nastavenou teplotu v místnosti, takže v parných dnech slouží jako ventilátor. Pomocí oscilace a technologie Air MultiplierTM vyfukuje do místnosti dlouhý proud pročištěného vzduchu. Stejnou službu prokáže i Dyson Pure Hot+Cool, který slouží jako čistička vzduchu, ventilátor a v zimě naopak umí místnost vyhřát. 

Odpoledne nevětrejte a zatáhněte žaluzie!

Když se udělá hezky, okamžitě otevíráme okna... Jenž v tropických teplotách tím naopak dovnitř vpouštíme úmorné vedro! Zejména mezi 13. a 15. hodinou, kdy v létě teploty dosahují maxima, proto raději nevětrejte, anebo vytvořte průvan. Zároveň zatáhněte žaluzie či rolety, abyste zabránili pronikání slunečních paprsků do místnosti, které ji ještě více zahřívají.

Pijte, pijte, pijte!

Termoregulační systém těla způsobuje, že se rozpálený organismus snaží zchladit tím, že začne vylučovat vodu – tedy potit se. Protože tím ovšem přichází o tekutiny, je nutné je dostatečně doplňovat, aby nedošlo k dehydrataci. Během horkého dne můžeme vypotit až 1,5 litru za hodinu! K pití volte neslazený ovocný čaj, čistou vodu, anebo ji můžete vylepšit třeba snítkou čerstvé máty a troškou vymačkaného citronu. Tip: Udržujte stálou teplotu nápojů díky termosce nebo termokonvici. Důležité je, aby disponovala dobrými izolačními vlastnostmi, neměnila chuť nápoje a také dobře těsnila a udržela v sobě i sycené nápoje. „Při nákupu termosek, termohrnků či termokonvic volte osvědčeného výrobce, který zaručuje kvalitní materiál bez škodlivin. Je důležité si uvědomit, že případné toxiny se pak společně s pitím dostávají do vašeho těla a způsobují zdravotní rizika,“ radí Martin Potůček z e-shopu Termoo.cz, který nabízí výrobky tradiční německé značky Alfi.

Vařte krátce a dejte si chilli!

Abyste se cítili ve vedrech lépe, zapomeňte na těžká smažená jídla, ale raději si dejte lehký salát. Zvyšte příjem ovoce a zeleniny – i v nich se nacházejí tolik potřené tekutiny. Při vaření volte rychlá jídla, aby byla plotna puštěná co nejkratší dobu, a omezte pečení. Tip: Využijte trik obyvatel s teplým podnebím: ostrá jídla podporují pocení, tudíž se tělo rychleji ochlazuje. Zkuste tedy do pokrmu přidat trošku chilli... 

Oblečení by nemělo připomínat igelit!

Pro léto volte nejen slušivý model, ale myslete také na správné materiály, ze kterých by mělo být vaše oblečení ušito. Zaměřte se na ty prodyšné, jež zároveň odvádějí pot od těla. V některých syntetických tkaninách si totiž můžete připadat „jako v igelitu“. Vhodná není ani bavlna či len, které nasáknou pot – a když vás pak ofoukne větrák nebo vstoupíte do klimatizované místnosti, můžete jednoduše nastydnout. Tip: Vsaďte na merino vlnu, která v horkých dnech dokáže ochladit, jelikož reguluje teplotu.  

Rychlá úleva díky gelovému sáčku!

Zakupte si sáček se speciálním gelem, který se dá do ledničky a lze ho pak použít jako obklad. Díky němu se můžete osvěžit a zchladit se. Je to ale jen „první pomoc“ – jen těžko jej budete mít přiložený celý den...

Jak vedro v místnosti ovlivňuje váš organismus? 

  • Úpal: Zatímco úžeh je způsoben přímým působením slunečních paprsků, u úpalu jde o přehřátí organismu, tudíž k němu může dojít i v místnosti. Příznaky jsou ovšem podobné: bolest hlavy, nevolnost, případně i horečka či zvracení. Stav zhoršuje nedostatečný přísun tekutin či špatné oblečení. Pozor by si měly dávat zejména malé děti a také senioři. 
  • „Líný“ mozek: Možná i z vlastní zkušenosti víte, že ve vedru to člověku zkrátka „nemyslí“. Je to způsobeno tím, že značné množství krve místo do mozku putuje do podkoží, aby zde došlo k rozšíření cév, přebytečné teplo mohlo unikat z těla ven a aktivovaly se potní žlázy.
  • Bušící srdce: Aby se dostala krev i do mozku, musí srdce ve vysokých teplotách pumpovat více, než za běžných okolností. Přetěžuje se tím kardiovaskulární systém a v extrémním případě může dojít až k selhání oběhové soustavy. 
  • Kolaps: Z výše uvedených důvodů je přehřátí nebezpečné zejména pro obézní lidi, pacienty, trpící vysokým tlakem, anebo ty, kdo užívají některé typy léků, jež stimulují kardiovaskulární systém. Dlouhodobé vystavení vysokým teplotám pro ně může mít až fatální následky.

Foto: Shutterstock

 

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
potkanek
potkanek 29. 7. 2021

je to únavné

Odpovědět
avatar
Alena Otilová 8. 7. 2021

Já mám léto také ráda . Na zahradě máme bazén, takže jsme až do večera venku. Co se týče vedra doma, tak větrám ráno, pak všude zavřu, zatáhnu přes okna venkovní rolety, která máme z Pramos https://www.pramos.cz/okna/stinici-technika/venkovni-rolety/ , a ty dovnitř nepustí skoro žádné teplo a pak větrám zase až večer, když už je venku lépe než vevnitř .

Odpovědět
sipeji
sipeji 1. 7. 2021

Horší jsou ty hormony....s těmi jsou vedra daleko horší.....

Odpovědět
Kahomar
Kahomar 30. 6. 2021

větrák jsme kdysi koupili a roky už je zabalený na skříni, tak uvidíme, jaké bude léto, zda ho vyndáme a nebo ne

Odpovědět
hudlenka
hudlenka 30. 6. 2021

jj, horko nesnáším, ale teplo mám ráda

Odpovědět

ŽENY s.r.o. v číslech

3 887
testovaných produktů
101 456
registrovaných inspirativních žen
210 746
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.