
Vlhčené ubrousky, které se používají pro úklid, jsou oblíbenými pomocníky v řadě domácností. A není divu. Za celkem přijatelnou cenu díky nim získáte pomocníka, který si v mžiku poradí s nepořádkem po vaření, s prachem na policích nebo následcích dětského tvoření.
Ovšem jsou i situace, kdy byste je raději používat neměli.
Vlhčené ubrousky jsou v zásadě dvojí – jedny používáme na úklid, druhé pak nosíme třeba v kabelce, abychom si s nimi otřeli ruce nebo upatlané pusinky našich ratolestí. Ovšem neměly by se zaměňovat! Úklidové ubrousky rozhodně neslouží k péči o pokožku. Naopak, mohou ji nepříjemně podráždit (a platí to i o tlapkách našich zvířecích mazlíčků).
Potřeboval by váš kuchyňský pult po vaření pořádně otřít? Vlhčené ubrousky se k tomu skvěle hodí. Pokud máte ale linku či pult ze žuly, vždy se přesvědčte, že jsou ubrousky, které máte doma, k tomuto kameni dostatečně šetrné. Jinak hrozí, že chemikálie z ubrousků naruší povrch žuly.
Vytřít vlhčeným ubrouskem talíř od jídla se možná zdá jako dobrý nápad, ale ve skutečnosti rozhodně není. Látky z ubrousků by se do lidského těla vůbec neměly dostat – mohou v něm nadělat pořádnou paseku (a opět to platí i pro zvířata – ani jejich misky ubrousky nevytírejte). Na nádobí používejte raději prostředky k tomu určené.
Ačkoli odmašťovací schopnosti úklidových vlhčených ubrousků z nich dělají skvělé adepty pro leštění brýlí, jejich složení už tolik ne. Raději investujte do ubrousků přímo k tomu určené. Obsahují totiž látky, jež jsou šetrnější k očím. Klasické ubrousky by je mohly podráždit.
Ostatně pokud máte doma nábytek z neošetřeného dřeva, pak k němu univerzální úklidové ubrousky také nepouštějte. Jednak by mohly způsobit nadměrné vysušování a popraskání dřeva, jednak pamatujte, že neošetřené dřevo je porézní. Takže se sice díky ubrouskům jedné skvrny zbavíte, ale druhou s nimi vykouzlíte…
Ostatně podobně jako se dřevem je to i s kůží. Ačkoli se může zdát jako dobrý nápad, když otřete koženou sedačku ubrouskem, ve skutečnosti hrozí, že se kůže vysuší a začne drolit. Což gauči na vzhledu dvakrát nepřidá.
Polili jste se čajem, a tak rychle skvrnu zachraňujete vlhčeným ubrouskem? Pak se může stát, že k jedné skvrně přidáte druhou, ovšem tu už nikdy nevyperete. Sloučeniny ve vlhčených ubrouscích mohou narušit barvu látky (a platí to i pro bílou, na které mohou zanechat žluté mapy).
Foto: Shutterstock
Autorka: Šárka Mikulová
Místo, kde můžeš psát a diskutovat
Užitečné
Presne ako píše Kosanka, nielen, že by sa 'nemali' hádzať do WC ale je to aj zakázané ! Sú nerozpustné, upchávajú kanalizácie a keď sa po ceste potrubím niekde nezaseknú, tak prídu neporušené do čističky odpadových vôd. Vyberajú ich tam na tony a predstavujú vážny ekologický problém.. Aj napriek tomu ich takmer každý splachuje. A to obrovské množstvo druhov, aké dnes existuje - pamätám si, že kedysi boli len detské vlhčené utierky. Teraz sú aj upratovacie, zvlášť na kúpeľňu,zvlášť na kuchyňu,zvlášť na okná, do interiéru/exteriéru auta, na nábytok, intímne vlhčené, antibakteriálne, odličovacie a dokonca už som videla aj pre zvieratá na labky atď. Je to ekologický nezmar...
Pěkný článek.
Vlhčené ubrousky jsou sice dobrá věc, ale neměly by se házet do kanalizace, nerozpustí se
souhlas
Zaujímavý a inšpirujúci článok.