Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

Redakce ŽENY s.r.o
Redakce ŽENY s.r.o
Vloženo 14. 7. 2020
Líbí se mi

Úklidové vlhčené ubrousky nepoužívejte na kůži ani na nádobí

Redakce ŽENY s.r.o
Redakce ŽENY s.r.o
Vloženo 14. 7. 2020
Líbí se mi
Úklidové vlhčené ubrousky nepoužívejte na kůži ani na nádobí

Úklidové vlhčené ubrousky nepoužívejte na kůži ani na nádobí

Vlhčené ubrousky, které se používají pro úklid, jsou oblíbenými pomocníky v řadě domácností. A není divu. Za celkem přijatelnou cenu díky nim získáte pomocníka, který si v mžiku poradí s nepořádkem po vaření, s prachem na policích nebo následcích dětského tvoření.

Ovšem jsou i situace, kdy byste je raději používat neměli.

Místo ubrousků na ruce

Vlhčené ubrousky jsou v zásadě dvojí – jedny používáme na úklid, druhé pak nosíme třeba v kabelce, abychom si s nimi otřeli ruce nebo upatlané pusinky našich ratolestí. Ovšem neměly by se zaměňovat! Úklidové ubrousky rozhodně neslouží k péči o pokožku. Naopak, mohou ji nepříjemně podráždit (a platí to i o tlapkách našich zvířecích mazlíčků).

Na žulovou linku

Potřeboval by váš kuchyňský pult po vaření pořádně otřít? Vlhčené ubrousky se k tomu skvěle hodí. Pokud máte ale linku či pult ze žuly, vždy se přesvědčte, že jsou ubrousky, které máte doma, k tomuto kameni dostatečně šetrné. Jinak hrozí, že chemikálie z ubrousků naruší povrch žuly.

K otření nádobí

Vytřít vlhčeným ubrouskem talíř od jídla se možná zdá jako dobrý nápad, ale ve skutečnosti rozhodně není. Látky z ubrousků by se do lidského těla vůbec neměly dostat – mohou v něm nadělat pořádnou paseku (a opět to platí i pro zvířata – ani jejich misky ubrousky nevytírejte). Na nádobí používejte raději prostředky k tomu určené.

Pro lesklé brýle

Ačkoli odmašťovací schopnosti úklidových vlhčených ubrousků z nich dělají skvělé adepty pro leštění brýlí, jejich složení už tolik ne. Raději investujte do ubrousků přímo k tomu určené. Obsahují totiž látky, jež jsou šetrnější k očím. Klasické ubrousky by je mohly podráždit.

Na neošetřené dřevo

Ostatně pokud máte doma nábytek z neošetřeného dřeva, pak k němu univerzální úklidové ubrousky také nepouštějte. Jednak by mohly způsobit nadměrné vysušování a popraskání dřeva, jednak pamatujte, že neošetřené dřevo je porézní. Takže se sice díky ubrouskům jedné skvrny zbavíte, ale druhou s nimi vykouzlíte…

K čištění kůže

Ostatně podobně jako se dřevem je to i s kůží. Ačkoli se může zdát jako dobrý nápad, když otřete koženou sedačku ubrouskem, ve skutečnosti hrozí, že se kůže vysuší a začne drolit. Což gauči na vzhledu dvakrát nepřidá.

Na skvrny na oblečení

Polili jste se čajem, a tak rychle skvrnu zachraňujete vlhčeným ubrouskem? Pak se může stát, že k jedné skvrně přidáte druhou, ovšem tu už nikdy nevyperete. Sloučeniny ve vlhčených ubrouscích mohou narušit barvu látky (a platí to i pro bílou, na které mohou zanechat žluté mapy).

Foto: Shutterstock

Autorka: Šárka Mikulová

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
Siraellen
Siraellen 18. 7. 2020

Užitečné

Odpovědět
Tia
Tia 16. 7. 2020

Presne ako píše Kosanka, nielen, že by sa 'nemali' hádzať do WC ale je to aj zakázané ! Sú nerozpustné, upchávajú kanalizácie a keď sa po ceste potrubím niekde nezaseknú, tak prídu neporušené do čističky odpadových vôd. Vyberajú ich tam na tony a predstavujú vážny ekologický problém.. Aj napriek tomu ich takmer každý splachuje. A to obrovské množstvo druhov, aké dnes existuje - pamätám si, že kedysi boli len detské vlhčené utierky. Teraz sú aj upratovacie, zvlášť na kúpeľňu,zvlášť na kuchyňu,zvlášť na okná, do interiéru/exteriéru auta, na nábytok, intímne vlhčené, antibakteriálne, odličovacie a dokonca už som videla aj pre zvieratá na labky atď. Je to ekologický nezmar...

Odpovědět
lemur
lemur 16. 7. 2020

Pěkný článek.

Odpovědět
dasenaK
dasenaK 15. 7. 2020

Vlhčené ubrousky jsou sice dobrá věc, ale neměly by se házet do kanalizace, nerozpustí se

Odpovědět
Maruš11
Maruš11 15. 7. 2020

souhlas

Majina
Majina 15. 7. 2020

Zaujímavý a inšpirujúci článok.

Odpovědět

ŽENY s.r.o. v číslech

3 887
testovaných produktů
100 291
registrovaných inspirativních žen
210 746
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.