Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

Redakce ŽENY s.r.o
Redakce ŽENY s.r.o
Vloženo 25. 1. 2021
Líbí se mi

Úklid je nová terapie. Co byste měli vyhodit ještě dnes?

Redakce ŽENY s.r.o
Redakce ŽENY s.r.o
Vloženo 25. 1. 2021
Líbí se mi
Úklid je nová terapie. Co byste měli vyhodit ještě dnes?

Úklid je nová terapie. Co byste měli vyhodit ještě dnes?

Jen málokdo může se zcela čistým svědomím říct, že se v jeho domácnosti nenachází nic nepotřebného či žádné lapače prachu, ke kterým nemá žádný vztah, a čeho by bylo lepší se zbavit. Přitom takový pořádný úklid všech zbytečností dokáže povzbudit nejen naši psychiku!

Podle jisté americké studie patří domácnost plná věcí (často i zbytečných) a bez nějakého řádu k jednomu z největších stresorů (v onom průzkumu ho za spouštěče stresu označilo 47 % dotázaných). Je tedy jasné, že když uděláte pořádnou „probírku“, budete méně ve stresu a tím i šťastnější.

Že nevíte, kde vlastně začít? Poradíme vám, co můžete vyhodit ještě dnes!

Staré časopisy. Ne, už se k nim vážně nevrátíte

Také schováváte časopisy, ve kterých najdete zajímavý článek, recept, který byste jednou rádi vyzkoušeli… Upřímně řečeno, děláte to zbytečně. Okřídlené rčení praví, že není nic staršího než včerejší noviny, a i když je primárně myšleno v jiném smyslu, hodí se i pro tyto účely. Stejně už si nikdy nevzpomenete, ve kterém onen recept apod. byl. A že by se vám kvůli tomu chtělo procházet horu časopisů? To asi těžko…

Nepadnoucí oblečení. Vážně je lepší koupit si jiné

Říká se, že alespoň jednou ročně by měl člověk udělat v šatníku pořádný vítr a všechno, co už nějakou dobu nenosil (udává se jeden rok, což se samozřejmě netýká sezónních věcí), pěkně vyhodit. Důvod je jednoduchý – nenosili jste to dosud, nebudete to nosit ani v budoucnu (a ano, patří sem i kousky, co jste koupili ve slevě, protože za tu cenu se to vyplatilo, ale nikdy jste je neoblékly). Přidejte k tomu ještě oblečení, do kterého se nevejdete nebo které vám už nepadne, a uvidíte, kolik místa ve skříni získáte (na myšlenky typu „já do toho zhubnu“ zapomeňte – to se pak raději odměňte něčím novým). Mimochodem, říkáme-li, že máte oblečení vyhodit, máme na mysli do speciálního kontejneru, alespoň ještě prospěje potřebným.

Ručníky a spol., co už toho zažily víc, než chtěly

Skoro všichni máme někde šuplík nebo skříňku se starými ručníky, ložním prádlem, utěrkami apod., co už sice nepoužíváme, ale „třeba se ještě budou na něco hodit“. Nebudou. Jen zbytečně zabírají místo pro potřebnější věci. Opět platí, že je můžete dát do kontejneru na textil. Pokud už nikde nepomohou, alespoň poslouží na recyklaci.

Stará kosmetika. Bez té se vážně obejdeme

Ruku na srdce – kdy naposledy jste prošli všechny poličky a zásuvky v koupelně a zkontrolovali data spotřeby na všech produktech? Tak teď je nejvyšší čas. A ne, krémy nebo make-up byste vážně po exspiraci používat neměli. Takže pěkně pryč s nimi. To samé se týká i toho sprchového gelu, co vám kdysi přivezla sestřenice a který nejenže voní asi jen jí, ale navíc vám děsně vysušuje pokožku. Stejně ho už nepoužijete. A bude o nepořádek méně!

Sešity a diáře. Kolikrát se k nim vracíte?

Také máte schované diáře několik let zpátky, protože „co kdybych si chtěl/chtěla připomenout, co se ten který rok dělo“? A teď upřímně – kolikrát už jste je opravdu pročítali? Ačkoli jsou diáře jakýmisi deníky našeho života, věřte, že vzpomínky na důležité věci vám nezapadnou, i když je vyhodíte. Mimochodem, pokud máte pořád ještě sešity se zápisky ze střední nebo vysoké školy, měl by je potkat stejný osud jako diáře. Ne, už se k životnímu cyklu členovců nikdy nevrátíte. A když se o nich budete chtít něco dozvědět, je tu Google…

Kabel sem, kabel tam

Říká se, že máme všichni zásuvku, kde se skrývají staré kabely a jiné příslušenství k elektronickým spotřebičům, jež už nepoužíváme a stejně už ani nevíme, k čemu patří. Tak ty taky nepotřebujete skladovat. Najděte v okolí kontejner na elektrické spotřebiče a kabely a spol. do ní přesuňte.

Stránky plné moudrosti. Nebo taky ne

Knihy. Buď je milujete, nebo jste k nim nikdy nenašli vztah. Pokud patříte do první skupiny, hrozí, že svůj byt proměníte v jednu velkou knihovnu. A knížky na vás budou doslova padat z každého koutu. Jistě, knihy jsou krásné, moudré, zábavné atd., ale jejich přemíra způsobuje stres. Takže je přeberte a nad každou se snažte objektivně zvážit, jestli se k ní ještě někdy vrátíte, i když už víte, kdo je vrah, jestli se nakonec hlavní hrdinové vezmou nebo zda hlavní postava překoná všechny nástrahy osudu. Ostatní knížky můžete někam darovat nebo využít takzvané knihobudky.

Dárek je hezká věc, ale…

Spousta z nás má na poličkách nejrůznější suvenýry, sošky, sklenice, hrnečky a spoustu dalších věcí, co během života nasbírala nebo co jim darovali přátelé a rodinní příslušníci. Jenže ruku na srdce – opravdu tu kýčovitou sošku od tetičky musíte mít? Jasně, bylo to od ní moc hezké, že si na vás vzpomněla, o tom není pochyb. Ale na druhou stranu svoji příbuznou přece nebudete mít o nic míň rádi, když vám ji soška nebude připomínat. Takže se konečně odhodlejte takové dárky poslat do druhého kola!

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
sipeji
sipeji 26. 1. 2021

Já mám občas období, kdy nelituji a vyhazuji ve velkém, jindy si říkám, že se to může ještě hodit.....pravdu máte, už se to nehodí

Odpovědět
hudlenka
hudlenka 25. 1. 2021

snažím se věci spotřebovat dřív, než je bude nutné vyhodit, staré, ale funkční oblečení rozdáme v rodině či po známých, nejsem zvyklá vyhazovat

Odpovědět
Kahomar
Kahomar 25. 1. 2021

Jo, čím jsem starší, tím víc se snažím toho zbytečně moc neskladovat, šatník probírám pravidelně, lapače prachu mám jen tak, aby nebyly prázdné skříňky

Odpovědět

ŽENY s.r.o. v číslech

3 887
testovaných produktů
101 418
registrovaných inspirativních žen
210 746
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.