Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

Redakce ŽENY s.r.o
Redakce ŽENY s.r.o
Vloženo 31. 10. 2019
Líbí se mi

Tupé nože a nůžky: Žádný problém, takhle je nabrousíte raz dva!

Redakce ŽENY s.r.o
Redakce ŽENY s.r.o
Vloženo 31. 10. 2019
Líbí se mi
Tupé nože a nůžky: Žádný problém, takhle je nabrousíte raz dva!

Tupé nože a nůžky: Žádný problém, takhle je nabrousíte raz dva!

Štve vás, že si doma nemůžete ukrojit pořádně ani kus chleba a vaše nůžky spíše žvýkají, než aby stříhaly? Existuje pár způsobů, jak si s tím poradit, přestože nemáte doma brousek nebo ocílku.

Hrnek jako pomocník

Napadlo by vás někdy, že k nabroušení nože vám postačí obyčejný keramický hrneček? A přece to funguje! Stačí jej otočit dnem vzhůru a o jeho spodní část bez glazury přejíždět nožem ve stejném úhlu, v jakém byl broušen dosud. Ostří nože nabruste z obou stran. Na každou stranu postačí deset až patnáct tahů. Na hrnek netlačte, abyste jej nepoškodili. Spíše o něj ostří rychlými pohyby a v jednom směru táhněte.

Skleněná lahev

Pokud máte doma nůžky, které je vám líto vyhodit, ale vlastně jsou jinak k ničemu, nezoufejte. Abyste jim navrátili původní funkčnost, vezměte si k ruce skleněnou lahev. Nůžky nabrousíte tak, že se budete pokoušet hrdlo skleněné lahve jakoby ustřihnout. Funguje to poměrně slušně.

Alobal

Tahle finta je poměrně známá, přesto ji nemůžeme opomenout. Utrhněte si větší kus alobalu a několikrát jej přehněte, aby byl silnější. Poté dlouhými střihy alobal rozstříhejte na malé kousíčky. Celý postup opakujte tak dlouho, dokud nebudete s výsledkem spokojeni. Poté nůžky otřete vlhkým ubrouskem, abyste z nich dostali zbytky kovového prachu.

Smirkový papír

Postup při broušení pomocí smirkového papíru je obdobný jako u alobalu. Aby byl výsledný efekt dokonalý, je zapotřebí použít papír s označením 200 a výše. Papír přehněte na polovinu tak, aby byla hrubá strana směrem ven a nastříhejte ho na tenké proužky. Vaše nůžky budou jako nové.

Kožený pásek

K broušení břitev v pánských holičstvích se používal kožený pásek. Tento postup funguje perfektně i na nože. Pásek musí být ale z opravdové kůže, jinak to nebude fungovat a vy budete mít po parádě. Můžete ho použít na závěrečné dobroušení, kdy zbavíte nůž zbylých nerovností na ostří. Nůž nabrousíte táhnutím ve směru ostří po opasku tak, aby byla čepel v kontaktu s kůží v co největším možném rozsahu. Pokud je nůž skutečně tupý, nejprve jej nabruste o něco tvrdého. Použít můžete kamenný parapet, schod nebo kus jemnějšího betonu.

Foto: Shutterstock

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
beata0063
beata0063 3. 11. 2019

u nás sa stará o toto môj partner ale dobré vedieť aj takéto triky, keď si budem musieť poradiť sama

Odpovědět
konatovka
konatovka 2. 11. 2019

Máme v rodině specializovaný obchod, kde se brousí nůžky i nože, takže to mám nabroušené od odborníka. Dobrých rad není nikdy dost.

Odpovědět
Dušička
Dušička 1. 11. 2019

toto broušení se ni velice líbí,skusím to

Odpovědět
lemur
lemur 1. 11. 2019

Super rady.

Odpovědět
gustawka
gustawka 31. 10. 2019

Užitečné

Odpovědět

ŽENY s.r.o. v číslech

3 887
testovaných produktů
87 979
registrovaných inspirativních žen
210 746
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.