
S odpady nejrůznějších podob i druhů a jejich tříděním se setkáváme denně. Ovšem k této, pro většinu z nás, již dobře zažité činnost se váže spousta dalších pojmů, které můžou být čas od času i pěkně matoucí. Tak například. Třídíte doma odpad, nebo ho recyklujete?
Třídění a recyklace jsou označení, která lidem často splývají v jedno. Přitom je mezi nimi rozdíl poměrně zásadní.
Třídění odpadu je činnost, kterou děláme doma. Odpad třídíme v okamžiku, kdy ho vyhodíme do nádoby nebo tašky na tříděný odpad a poté ho doneseme do správného barevného kontejneru. Bez třídění odpadu by rozhodně nemohlo docházet k jeho recyklaci! K té dochází poté, co se uskuteční svoz odpadu z třídicího hnízda.
Třídicím hnízdem označujeme skupinu barevných sběrných nádob. Ty můžou mít různou velikost i tvar. Nejčastěji jsou plastové, kovové nebo sklolaminátové a jsou určené výhradně pro shromažďování vytříděného odpadu.
Recyklace probíhá až ve chvíli, kdy se námi vytříděný odpad dostane k dalšímu zpracování. Díky němu je odpad znovu přetvořen na výrobky, materiály nebo látky, které můžou sloužit stejnému nebo i jinému účelu.
Hlavním smyslem třídění odpadu je získat druhotnou surovinu, kterou je pak možné dále zpracovat a využít.
Druhotná surovina je látkou či produktem, kterou je možné získat při zpracování odpadu – nejčastěji úpravou jeho fyzikálních vlastností. Druhotné suroviny vznikají lidským zásahem a používají se při výrobních procesech jako náhrada primárních surovin.
Primární surovinou je například ropa, písek a jiné materiály a neobnovitelné zdroje, které vznikají přírodními procesy.
Odpad může mít ovšem také energetické využití. Případně ho lze zpracovat na výrobky a látky, které slouží jako palivo či jako zásypový materiál. V takovém případě se však výraz „recyklace“ rozhodně nepoužívá.
Foto: Shutterstock
Místo, kde můžeš psát a diskutovat
Recyklace odpadu je v dnešní době opravdu klíčová, jinak je dost možné, že naše vnoučata nepoznají přírodu, jak ji známe, ale pouze hromady odpadu. Já udělala zodpovědné rozhodnutí i v souvislosti s autoservisem. Když jsem zjistila, jak v mém starém nakládali s rozbitými součástkami, celkem jsem se zhrozila. U mého nového opraváře využívají této služby - https://ecoservis.eu/sluzby-pro-autoservisy-likvidace-odpadu/ - takže mám zase o něco čistější svědomí.
My také třídíme odpad. Štve mě, když jdu do obchodu, tak že je všechno v igelitu, přitom je to kolikrát úplně zbytečné, nebo by se to dalo nahradit nějakým bio obalem. Plasty dáváme do kontejneru na plasty a starý papír a plechovky odvážíme do tohoto kovošrotu https://www.kovosrot-suda.cz/ . Za výkup železného šrotu a papíru získáme alespoň nějaké peníze.
třídím, snažím se
Měl by to dělat každý člověk pak by to vypadalo úplně jinak
Snažíme sa tiež poctivo triediť