Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

Redakce ŽENY s.r.o
Redakce ŽENY s.r.o
Vloženo 27. 1. 2020
Líbí se mi

Třídění, recyklace a další slova spojená s odpadem. Vyznáte se v nich?

Redakce ŽENY s.r.o
Redakce ŽENY s.r.o
Vloženo 27. 1. 2020
Líbí se mi
Třídění, recyklace a další slova spojená s odpadem. Vyznáte se v nich?

Třídění, recyklace a další slova spojená s odpadem. Vyznáte se v nich?

S odpady nejrůznějších podob i druhů a jejich tříděním se setkáváme denně. Ovšem k této, pro většinu z nás, již dobře zažité činnost se váže spousta dalších pojmů, které můžou být čas od času i pěkně matoucí. Tak například. Třídíte doma odpad, nebo ho recyklujete?

Třídění a recyklace

Třídění a recyklace jsou označení, která lidem často splývají v jedno. Přitom je mezi nimi rozdíl poměrně zásadní.

Třídění odpadu je činnost, kterou děláme doma. Odpad třídíme v okamžiku, kdy ho vyhodíme do nádoby nebo tašky na tříděný odpad a poté ho doneseme do správného barevného kontejneru. Bez třídění odpadu by rozhodně nemohlo docházet k jeho recyklaci! K té dochází poté, co se uskuteční svoz odpadu z třídicího hnízda.

Třídicím hnízdem označujeme skupinu barevných sběrných nádob. Ty můžou mít různou velikost i tvar. Nejčastěji jsou plastové, kovové nebo sklolaminátové a jsou určené výhradně pro shromažďování vytříděného odpadu.

Recyklace probíhá až ve chvíli, kdy se námi vytříděný odpad dostane k dalšímu zpracování. Díky němu je odpad znovu přetvořen na výrobky, materiály nebo látky, které můžou sloužit stejnému nebo i jinému účelu.

Primární a druhotné suroviny

Hlavním smyslem třídění odpadu je získat druhotnou surovinu, kterou je pak možné dále zpracovat a využít.

Druhotná surovina je látkou či produktem, kterou je možné získat při zpracování odpadu – nejčastěji úpravou jeho fyzikálních vlastností. Druhotné suroviny vznikají lidským zásahem a používají se při výrobních procesech jako náhrada primárních surovin.

Primární surovinou je například ropa, písek a jiné materiály a neobnovitelné zdroje, které vznikají přírodními procesy.

Palivo z odpadu? Nejedná se o recyklaci!

Odpad může mít ovšem také energetické využití. Případně ho lze zpracovat na výrobky a látky, které slouží jako palivo či jako zásypový materiál. V takovém případě se však výraz „recyklace“ rozhodně nepoužívá.

Foto: Shutterstock

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
avatar
Macina Nováková 18. 12. 2020

Recyklace odpadu je v dnešní době opravdu klíčová, jinak je dost možné, že naše vnoučata nepoznají přírodu, jak ji známe, ale pouze hromady odpadu. Já udělala zodpovědné rozhodnutí i v souvislosti s autoservisem. Když jsem zjistila, jak v mém starém nakládali s rozbitými součástkami, celkem jsem se zhrozila. U mého nového opraváře využívají této služby - https://ecoservis.eu/sluzby-pro-autoservisy-likvidace-odpadu/ - takže mám zase o něco čistější svědomí.

Odpovědět
avatar
Alena Otilová 14. 11. 2020

My také třídíme odpad. Štve mě, když jdu do obchodu, tak že je všechno v igelitu, přitom je to kolikrát úplně zbytečné, nebo by se to dalo nahradit nějakým bio obalem. Plasty dáváme do kontejneru na plasty a starý papír a plechovky odvážíme do tohoto kovošrotu https://www.kovosrot-suda.cz/ . Za výkup železného šrotu a papíru získáme alespoň nějaké peníze.

Odpovědět
potkanek
potkanek 29. 1. 2020

třídím, snažím se

Odpovědět
avatar
Daniela Belikova 29. 1. 2020

Měl by to dělat každý člověk pak by to vypadalo úplně jinak

Odpovědět
beata0063
beata0063 28. 1. 2020

Snažíme sa tiež poctivo triediť

Odpovědět

ŽENY s.r.o. v číslech

3 887
testovaných produktů
93 891
registrovaných inspirativních žen
210 746
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.