Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

Redakce ŽENY s.r.o
Redakce ŽENY s.r.o
Vloženo 10. 9. 2019
Líbí se mi

Tipy pro malý byt, kterými opticky získáte pár metrů navíc

Redakce ŽENY s.r.o
Redakce ŽENY s.r.o
Vloženo 10. 9. 2019
Líbí se mi
Tipy pro malý byt, kterými opticky získáte pár metrů navíc

Tipy pro malý byt, kterými opticky získáte pár metrů navíc

Ať už žijete v malém bytě z jakýchkoli důvodů, rozhodně nemusíte zažívat jen frustraci z toho, co vše se vám tam nevejde. Zkuste si z malého bytu udělat přednost a zařídit si ho ve „velkém stylu” tak, abyste skutečně využili každé místečko co nejpraktičtěji. A nemusíte se při tom vzdávat ani designových prvků – ba naopak vaše snažení o efektivní uspořádání důležitých věcí na malé ploše jen podtrhnou. 

Možná právě klid vánočních svátků bude pro vás to pravou příležitostí v klidu si naplánovat úpravy, které ještě více zvelebí vaše malé velké království!

Zapojte internet

Ještě než si přečtete konkrétní tipy a rady níže, nezapomeňte, že internet je dnes plný skvělé inspirace, jen je třeba vědět, jak ji hledat. Pokud nechcete jen koukat na obrázky a vládnete angličtinou, dobře si počtete na renomovaném webu www.apartmenttherapy.com, který má také speciální sekci věnovanou přímo malým prostorům.

Chcete-li přece jen zůstat u obrázků, zato však velkého množství, zadejte si do vyhledávání na Instagramu některý z hashtagů jako #livingtiny, #tinyspaces, #smallapartment nebo #tinyhouse. Žasnete, co vše dokážou s trochou důmyslnosti lidé v těch nejmenší garsonkách a domečcích!

Vsaďte na barvy

Jste-li příznivci výrazných barev, asi vás teď trochu zklameme, ale na optické zvětšení interiéru prostě světlé barvy fungují skvěle. Navíc nemusíte vybírat jen z odstínů bílé, ale z poměrně široké palety různých pastelových tónů. Do výraznějších barev pak můžete ladit důmyslné doplňky, ale pozor, ať jich pak doma nemáte zase zbytečně moc. Dojem čistoty prostoru by se tím narušil.

Světlé odstíny volte i na podlahy a nezapomeňte, že je mnohem výhodnější pořídit všechny podlahy v obytných místnostech ve stejném barevném tónu a zcela jistě i materiálu – jednolitá podlaha totiž rovněž dobře funguje jako optický „zvětšovač” malého prostoru.

Skryté prostory

Bydlet v malém bytě rozhodně neznamená mít oblečení v textilní „skříni” na zip a spát na karimatce. Vhodný nábytek, který vám zajistí dostatek úložného prostoru a zároveň nebude zbytečně překážet na podlaze, je ale potřeba vybírat pečlivě a s rozmyslem. Určitě si pořiďte vestavěnou skříň, která prostorem maximálně šetří a zároveň ho dokáže nejefektivněji využít od podlahy až ke stropu.

Drobné předměty a knihy mohou najít své místo na poličkách, které můžete přidělat kamkoli na zeď, a to třeba i skoro pod strop (rozhodně se ale v malých prostorách vyvarujte policových skříní, které vám zaberou příliš místa na podlaze). Jako odkládací místo lze dobře využít i postel či gauč s úložným prostorem, nejrůznější rozkládací stoly a stolky, které kromě toho, že také vykouzlí zajímavé úložné místo, jdou třeba ještě pomocí jednoduchého grifu „zmenšit”.

Malé, ale výkonné

V dnešní široké nabídce není problém najít ani takové spotřebiče, kterým úsporná velikost neubere na výkonu. V malé kuchyni proto jistě oceníte stolní chladničku či myčku nádobí, multifunkční volně stojící troubu nebo tyčový mixér. Ani v malém bytě se nejspíš neobejdete bez vysavače, ale hledat místo pro klasický s dlouhou hadicí a trubicí by bylo peklo. Výhodné jsou proto například tyčové akumulátorové vysavače, které snadno umístíte na zeď a použít je můžete třeba i na úklid auta.

Vpusťte světlo

Dalším nezbytným prvkem miniaturního interiéru je vhodné osvětlení. Zapomeňte na stojací lampy umístěné na podlahách nebo stolcích, tento prostor můžete využít efektivněji nebo ho prostě nechat prázdný. Zaměřte se spíš na výběr bodového osvětlení s různou intenzitou a dosahem, které bude vhodně doplňovat světlo z centrálního svítidla.

Pohrajte si také s umístěním zrcadel. Čím jich budete mít doma víc, tím prostorněji bude váš interiér působit. Nechte si třeba vyrobit zrcadlové dveře od vestavěné skříně. Skvěle může v malé místnosti vypadat také dekorativní světelný prvek, který je přímo součástí zdi.

Dveře, které šetří místo

Pokud chcete originálním a praktickým způsobem ušetřit na prostoru i kolem dveří a oken, určitě si pořiďte posuvné dveře, které se otvírají přímo do zdi a nenaruší tak prostor ničemu, co máte umístěné kolem nich. Zajímavou variantou oproti klasickým záclonám či závěsům může být v malém interiéru také tzv. plisse – látková roleta, která kromě toho, že velmi účinně stíní, při zvolení vhodné látky také zamezuje tepelným ztrátám.

Foto: Shutterstock

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
avatar
Alena Otilová 25. 6. 2020

My jsme si také pořídili vestavěnou skříň a bylo to naše nejlepší rozhodnutí. Máme ji na míru od https://levne-skrine.cz/vestavena-skrin/ , takže je maximálně velká a vejde se mi toho do ní hodně. Je větší než ta, kterou jsme měli v minulém bytě, takže si můžu ještě klidně koupit nějaké oblečení, protože ho zatím mám ještě pořád kam dávat .

Odpovědět
xxkouckaxx
xxkouckaxx 11. 9. 2019

barvy umí dělat s prostorem zázraky

Odpovědět

ŽENY s.r.o. v číslech

3 887
testovaných produktů
93 864
registrovaných inspirativních žen
210 746
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.