Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

Redakce ŽENY s.r.o
Redakce ŽENY s.r.o
Vloženo 16. 12. 2020
Líbí se mi

Sníte o bydlení ve vlastním? Přečtěte si, jaké máte možnosti

Redakce ŽENY s.r.o
Redakce ŽENY s.r.o
Vloženo 16. 12. 2020
Líbí se mi
Sníte o bydlení ve vlastním? Přečtěte si, jaké máte možnosti

Sníte o bydlení ve vlastním? Přečtěte si, jaké máte možnosti

Splnit si sen o vlastním bydlení není nic jednoduchého. Jen málokdo si dnes totiž může koupit nebo postavit nemovitost jen z vlastních úspor. Nejjednodušší cesta k vlastnímu tak vede skrze hypotéku nebo půjčku. Přečtěte si, v čem se mezi sebou tyto finanční produkty liší a jaké jsou jejich výhody.

Někdo touží po rodinném domu na samotě, jiný zase po prostorném pavlačovém bytě ve městě. Málokdo však disponuje takovou hotovostí, aby si bydlení mohl pořídit v podstatě okamžitě a bez úvěru. Ať chceme, nebo ne, půjčka na bydlení nebo hypotéka jsou pro většinu z nás nejdostupnějšími možnostmi, jak vlastní bydlení financovat. 

Hypotéka: Když stavíte domov od základů

Hypotéka je jednoduše řečeno půjčka zajištěná zástavním právem k nemovitosti. Můžete ji využít nejen na koupi domu a pozemku, ale také rekonstrukci nebo k vypořádání dědictví. Hypotéku lze sjednat na částku v řádech několika milionů korun. A protože se v podstatě jedná o zajištěný úvěr, úrokové sazby nejsou tak vysoké. Úroky zaplacené z hypotéky si navíc můžete odečíst od základu daně z příjmu fyzických osob. Další výhodou této varianty je pak delší doba splácení. Rodiny s nižšími příjmy si tak mohou splácení hypotéky natáhnout až na 30 let, aby bylo zatížení rodinného rozpočtu co nejmenší. 

Výhody hypotéky:

  • možnost čerpat úvěr v řádech milionů korun,
  • delší doba splatnosti,
  • výhodná úroková sazba. 

Půjčka na bydlení: Ideální financování rekonstrukce

Půjčka na bydlení se zpravidla vyplatí, plánujete-li rekonstrukci nebo koupi vybavení do domácnosti. Úrokové sazby jsou totiž zpravidla vyšší než u hypoték a doba splácení naopak kratší. Tento typ úvěru sice obvykle nevyžaduje zajištění nemovitostí, je však potřeba prostřednictvím faktur a dalších dokumentů doložit účel využití peněz. Pokud nemáte jasno, na co konkrétně finance v domácnosti využijete, můžete sáhnout po neúčelové variantě půjčky na bydlení, počítejte však s ještě vyššími úroky.  

Výhody půjčky na bydlení:

  • bez zajištění nemovitosti,
  • menší administrativní zátěž.

Jak je vidno, obě varianty mají svá pro i proti. Obecně lze však říct, že hypotéka je vhodná pro financování stavby domu či koupě bytu. Naproti tomu půjčka na bydlení je s ohledem na vyšší úrokové sazby vhodnější pro rekonstrukci nebo v případech, kdy potřebujete půjčit nižší finanční obnos v řádech statisíců korun. 

Foto: Unsplash.com

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
avatar
Ivana Mrázková 12. 8. 2021

Nevíte, k čemu slouží ta podomítková krabice? Já jsem tedy baráček nikdy nestavěla, ale manžel objednával teď z https://www.kaiser-krabice.cz/kategorie/instalacni-krabice/pod-omitku/ zase další harampádí. Já teda nevím no. Podle mě jsou to zbytečné náklady, které jsme si mohli ušetřit. Kde na to mám jako prodavačka v supermarketu pořád brát peníze? Netisknu je..

Odpovědět
avatar
Kaya23 Header 1. 2. 2021

Ten dům na obrázku je tak krásný. Připomíná mi tyhle http://www.ziprealty.cz/ptags/rodinne-domy/ úplně nové rodinné domy v Praze a okolí. Bohužel mám pocit, že něco takového si nebudeme moci nikdy dovolit. Já pořád uvažuji o hypotéce, ale zároveň mám z toho nepřekonatelný strach. Co kdyby se mě nebo manželovi něco stalo? Co když nebudeme schopni splácet? Není mi z toho zrovna do zpěvu.

Odpovědět
avatar
Daniela Labužíková 23. 1. 2021

Ano o vlastním malém domečku sním už hodně dlouho a dokonce pro to i něco dělám. Začalo to spořením a teď už mám tolik peněz, že si na https://www.duofinance.cz/druhy-a-typy-hypotek vybírám jakým druhem hypotéky budu zbytek domu financovat

Odpovědět
hudlenka
hudlenka 20. 12. 2020

zrovna nedávno jsme o tom přemýšleli, ale jsme oba s manželem v důchodu, a úspory nemáme, tudíž musíme zůstat tam, kde jsme

Odpovědět
avatar

O tom, žít ve vlastním jsme snili s manželem snad vždycky a já hrozně doufám, že se nám to už příští rok podaří... Podařilo se nám totiž si nechat schválit hypotéku a tak už pomalu i nakupujeme nové vybavení k nám do domu. Hrozně jsem si vždycky přála mít doma koberce a tak jsme si jich pár pořídili ze stránky https://www.vesna.cz/kusove-koberce

Odpovědět

ŽENY s.r.o. v číslech

3 887
testovaných produktů
100 291
registrovaných inspirativních žen
210 746
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.