Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

Redakce ŽENY s.r.o
Redakce ŽENY s.r.o
Vloženo 20. 9. 2021
Líbí se mi

Šetřit přírodu může každý z nás. Stačí k tomu pár jednoduchých kroků

Redakce ŽENY s.r.o
Redakce ŽENY s.r.o
Vloženo 20. 9. 2021
Líbí se mi
Šetřit přírodu může každý z nás. Stačí k tomu pár jednoduchých kroků

Šetřit přírodu může každý z nás. Stačí k tomu pár jednoduchých kroků

Ze všech stran slyšíme varování odborníků před změnami klimatu a klimatickou krizí. Ať se nám to líbí nebo ne, data hovoří jasně – naše životní prostředí je na pokraji udržitelnosti, a pokud nezměníme své chování vůči němu, svým dětem či vnoučatům „odkážeme“ jen zničenou krajinu. Přitom k nápravě může přispět každý z nás.

Spousta lidí si sice uvědomuje, že by měla své chování vůči přírodě změnit, ale je přesvědčena, že oni sami nic nezmění, takže nemá cenu se ani snažit. Jenže to je chyba. Pokud by takto k životu přistupoval každý, nikdy se nic nezmění. A to je škoda. Změnu k lepšímu má v rukou doslova každý z nás. A často k ní vedou jen zdánlivé maličkosti, jež mohou znamenat velký rozdíl!

Začněte sami u sebe a své domácnosti. Co všechno můžete udělat, abyste na naší planetě nezanechávali tak výraznou negativní stopu?

Třídí každý, ale já správně

Jedno se nám Čechům nedá upřít – až na výjimky jsme národem, který třídí odpad. A to je skvělá zpráva. Nicméně i tak máme často v samotném třídění pár mezer. To když si nejsme úplně jistí, do kterého kontejneru nějaký předmět patří. Přitom na internetu najdete spoustu podrobných návodů, jež vám jistě zodpoví každou otázku. Někdy navíc ve snaze vytřídit každičký kousek odpadu považujeme za recyklovatelné i předměty, jež patří do směsného odpadu. Příkladem jsou papírové kapesníky či utěrky nebo ruličky od toaletního papíru a pokládky od vajec.

Ve směsném odpadu většinou končí i biologický odpad, který by se dal jednoduše kompostovat. Pokud máte zahradu, nejspíš kompost vlastníte, ale ve větších městech je to problém, protože kontejnery na bioodpad často chybějí. Porozhlédněte se ale po domácích kompostérech! Velmi oblíbené jsou také takzvané vermikompostéry, jež ke zpracování odpadu využívají žížaly.

Nakupuji bez plastů

Všimli jste si někdy, kolikrát v obchodě jdete ke stojanu s plastovými sáčky, abyste do nich vložili vybranou zeleninu, ovoce nebo pečivo? I když pak doma sáčky vytřídíte, zanecháváte poměrně velké množství odpadu. Přitom i tato situace má řešení! Na trhu dnes najdete ekologické sáčky přímo určené k nákupu potravin, které se dají používat opakovaně. V některých městech dokonce narazíte na bezobalové prodejny – suroviny vám tu jednoduše odsypou v požadovaném množství do vámi přinesených nádob. Koupit takto můžete nejen potraviny, ale třeba i čisticí prostředky apod.

Samostatným tématem je pak nakupování nápojů, především vody, v plastových obalech. Jistě, plastové lahve jsou z velké části recyklovatelné, ale i tak je lepší se jim vyhnout. Vždyť z kohoutku vám teče kvalitní pitná voda.

Svítím a peru „zeleně“

Většina domácností je vybavena řadou elektrických spotřebičů. Není žádným tajemstvím, že „tradiční výroba“ elektřiny není právě šetrná k životnímu prostředí. Ne každý má samozřejmě možnost instalovat si na dům fotovoltaické panely a získávat elektřinu ze slunečního záření, nicméně dnes už můžete využívat elektřinu z přírodních českých zdrojů. Inspiraci a rady, jak se k této „zelené“ elektřině připojit, najdete na elektrinanazeleno.cz.

Ostatně elektřinu (a tím životní prostředí) můžete šetřit také samotným používáním jednotlivých spotřebičů v domácnosti. Jednak se zaměřte na jejich stáří a spotřebu. Moderní přístroje jsou totiž v tomto ohledu mnohem šetrnější, navíc mívají i speciální eko programy (např. pračky nebo myčky nádobí). Příjemným bonusem pak bývá, že kromě životního prostředí šetříte i svou peněženku.  Co se jednotlivých spotřebičů týče, pak se například pro lednici doporučuje neotvírat ji déle, než je nezbytně nutné (tedy otevřít ji až v okamžiku, kdy vím, pro co jdu), u praček pak prát, až se buben prádlem skutečně zaplní a využívat nejnižší možnou teplotu a nejšetrnější program, to samé platí i pro myčku nádobí.

Voda je nad zlato

Ještě před pár lety jsme si nedovadli představit, že bychom i v Česku řešili problém s nedostatkem vody. Jenže trvající sucha na řadě míst způsobila vysychání studen a dalších vodních zdrojů, a tak se musíme naučit vodou šetřit (a to i tehdy, když se nás její nedostatek zrovna přímo nedotýká). Jak na to? Stačí dodržovat jednoduché zásady – tam, kde to jde, využívat dešťovou vodu (například k zalévání zahrad apod.), nenechávat třeba při čištění zubů puštěný kohoutek, nemýt nádobí pod tekoucí vodou (případně pokud to jde, pořídit si myčku, která je na spotřebu vody šetrnější), zkontrolovat kapající kohoutky či protékající toalety, nesplachovat plnou nádržkou záchodu… Když se zamyslíte, určitě najdete u sebe doma spoustu možností, jak vodou šetřit.

Úklid a hygiena bez chemie

Velkým tématem jsou dnes tak nejrůznější chemikálie v čisticích či kosmetických výrobcích, jež prokazatelně škodí nejen životnímu prostředí, ale i nám. A tak spousta lidí „přesedlala“ na ekologickou drogerii. Tu můžeme nejen nakupovat, ale také vyrábět doma. Ostatně například při úklidu si úplně vystačíte se „surovinami“, jako je ocet, citron nebo soda.

K provonění domácnosti pak můžete využívat také čistě přírodní pomocníky. Vzduch vám vyčistí a provoní živé rostliny, namísto chemických bytových parfémů můžete vsadit na esenciální oleje nebo koření.

Foto: Shuttertsock

Autorka: Lucie Pražáková

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
Adyla
Adyla 26. 9. 2021

Taky se doma snažíme šetřit co to jde, a jsem hlavně ráda za bezobalový obchod, co u nás otevřeli a manžel se našel zas v energiích, kdy nás přehlásil pod bezDodavatele, abychom podpořili energii z obnovitelných zdrojů. Dost mile mě tím překvapil, že se toho jal až takto. Ale určitě je to taky velký plus, když se to celkově doma u nás řeší.

Odpovědět
sipeji
sipeji 21. 9. 2021

já jsem k přírodě ohleduplná jak jen můžu

Odpovědět
hudlenka
hudlenka 20. 9. 2021

šetřím jak mohu

Odpovědět

ŽENY s.r.o. v číslech

3 887
testovaných produktů
101 417
registrovaných inspirativních žen
210 746
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.