Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

Redakce ŽENY s.r.o
Redakce ŽENY s.r.o
Vloženo 14. 10. 2019
Líbí se mi

Šetřit přírodu a svou peněženku můžete i při praní

Redakce ŽENY s.r.o
Redakce ŽENY s.r.o
Vloženo 14. 10. 2019
Líbí se mi
Šetřit přírodu a svou peněženku můžete i při praní

Šetřit přírodu a svou peněženku můžete i při praní

Snažíte se chovat tak, abyste co nejméně zatěžovali životní prostředí? Pak vězte, že v takovém případě můžete mnohdy odlehčit i své peněžence. Občas totiž plýtváme zdroji i svými financemi úplně zbytečně i při těch nejobyčejnějších činnostech. Patří k nim ostatně i praní.

Jak při něm ušetřit a ještě myslet na ekologii?

Snižte teplotu

Nejvíce energie pračka odčerpá při ohřevu vody. Vyšší spotřeba elektřiny se projeví nejen na účtu, ale dopadá i na životní prostředí. Řešení? Pokud neperete například kojenecké oblečení, ložní prádlo a ručníky nebo silně znečištěné kousky, pak neperte na vysoké teploty. Ostatně tím prodloužíte i život oblečení, za které tak nebudete muset utrácet.

Až bude plná

I velmi moderní pračky, které již myslí na ekologii, mají určitou danou spotřebu vody a elektřiny na jeden prací cyklu (záleží na jeho typu). To samozřejmě nezměníme. Co ale můžeme změnit, je, jak často budeme prát. Respektive jak často naplníme pračku. Spousta z nás totiž zcela zbytečně pere třeba třikrát týdně, ačkoli by se objem vypraného prádla pohodlně vešel do dvou dávek. Takže raději čekejte, až se buben zcela zaplní, než abyste prali jen pár kousků, ale zbytečně spotřebovali stejné množství vody a elektřiny jako jindy.

Jde to ekologicky

Na naše životní prostředí má samozřejmě významný vliv i to, jaké prací prostředky využíváme. Je jasné, že ty klasické, které jsou plné umělých bělidel a chemie, přírodě dvakrát neprospívají. Zkuste proto vyměnit tradiční prací prášek či gel a aviváž za ekologické! Bojíte se, že se v takovém případě praní pořádně prodraží? Ale kdepak! Tyto prostředky si můžete za pár korun připravit i sami doma. Prací gel třeba z mýdla a sody, aviváž pak můžete nahradit obyčejným octem (vzhledem k tomu, že litr octa přijde asi na 9 korun, zatímco litr aviváže několikanásobně dráž, je jasné, že výrazně ušetříte).

Odpočatá sušička

Pokud máte doma sušičku, zkuste ji – pokud máte možnost – nechat jednou za čas odpočinout a prádlo sušte pěkně na vzduchu. Nejenže je to zdarma, ale navíc mnohem ekologičtější než cyklus v sušičce. Jistě, na zcela suché prádlo si chvíli počkáte, nicméně většinou to neznamená žádný neřešitelný problém. A malý bonus navíc – v zimě, kdy má spousta lidí v bytě vzduch vysušený z ústředního topení, je sušák s mokrým prádlem ekologickým a levným zvlhčovačem.

Foto: Shutterstock

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
Majina
Majina 16. 10. 2019

vďaka za super rady-pri praní sa zídu.

Odpovědět
xxkouckaxx
xxkouckaxx 15. 10. 2019

barevné 1x týdně na 40 , bílé peru cca 1x měsíčně ale na 95 , prostě ručníky , kapesníky (používáme látkovou klasiku) a utěrky nesnesu nevyvařené

Odpovědět
pipi40
pipi40 15. 10. 2019

Já mám dvě děti peru 1 pračku denně od pondělí do pátku, o víkendu nebyvam doma, bílé Peru na 60 barevné na 40

Odpovědět
hudlenka
hudlenka 15. 10. 2019

sušičku nemám. Jsme dva, a tak peru pravidelně jx týdně barevné prádlo na 40°C a 1 x bílé na 60°C a někdy jsou samozřejmě navíc cíchy, bundy, a podobné věci...snažím se šetřit

Odpovědět
KamilaK
KamilaK 14. 10. 2019

Odpovědět

ŽENY s.r.o. v číslech

2 922
testovaných produktů
86 034
registrovaných inspirativních žen
165 073
vložených hodnocení
a

Chci odebírat novinky na svůj email.