Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

Redakce ŽENY s.r.o
Redakce ŽENY s.r.o
Vloženo 10. 4. 2020
Líbí se mi

S úklidem domácnosti vám pomůže i obyčejný citron

Redakce ŽENY s.r.o
Redakce ŽENY s.r.o
Vloženo 10. 4. 2020
Líbí se mi
S úklidem domácnosti vám pomůže i obyčejný citron

S úklidem domácnosti vám pomůže i obyčejný citron

Citrony jsou běžnou součástí naší kuchyně – ať už si jimi ochucujeme vodu či čaj, strouháme do koláčů nebo s nimi dochucujeme omáčky. Ovšem tyhle žluté citrusy by byla škoda nevyužít i jinak!

Kde všude se vám bude citron hodit?

Mikrovlnka jako nová

Upřímně řečeno – čištění mikrovlnné trouby nepatří mezi nejsnazší a nejvyhledávanější domácí práce. Jenže zvláště po ohřátí některých pokrmů je generální úklid jejího interiéru prostě nutností. Jistě existují speciální přípravky, jež koupíte v drogerii, ale ty bývají většinou plné chemie, jíž se většina z nás snaží doma spíš vyhýbat. Zkuste místo toho trik s citronem – vezměte misku s vodou a dejte do ní nakrájený citron. Vložte do mikrovlnky a zapněte tak na 2 až 3 minuty. Přibližně 10 minut troubu neotvírejte. Po uplynutí této doby vnitřek mikrovlnky vytřete jednoduše hadříkem nebo papírovou utěrkou.

Odolné skvrny minulostí

Zašlé skvrny jsou dost často nepřekonatelnou překážkou i pro praví prostředky. Zkuste ale na látku nanést směs citronové šťávy a soli, nechejte asi půl hodiny působit a poté ji vymáchejte ve vodě s trochou octa. Tento postup se hodí i na jemné textilie, kterým by chemické čističe mohly ublížit.

Prkénko opět k použití

Ať už při vaření používáte dřevěné nebo plastové prkénko, občas je docela problém vyčistit všechny nečistoty, které se usazují v „zářezech“ po noži. I tady vám ale pomůže citron! Stačí, když jej rozpůlíte a začnete prkénko jednou polovinou otírat. Pokud jsou nečistoty opravdu odolné, můžete přidat buď sodu, nebo sůl (ta navíc čistí i mechanicky).

Lesk jako nikdy

Bojujete s „mapami“ vodního kamene na vodovodních kohoutcích? Pusťte na ně citron! Jednoduše jím daný povrch potřete, nechejte chvíli působit, a poté opláchněte a přeleštěte suchým hadříkem. Úspěch zaručen!

Bez skvrn v podpaží

Občas se stane, že i přes používání antiperspirantu zůstanou na bílém tričku v podpaží nevzhledné zažloutlé skvrny, které nezmizí ani po vyprání. Zkuste nejprve aplikovat na tyto skvrny citronovou šťávu a poté tričko vyperte jako obvykle.

Konec suchého a zatuchlého vzduchu

Citronové aroma je jedním z nejpříjemnějších, které můžeme svému obydlí (a tím i sobě) dopřát. Hlavně teď v zimě se některé domácnosti potýkají se suchým vzduchem a kvůli nepříliš častému větrání také s nejrůznějšími pachy. Citron pomůže vyřešit oba problémy najednou! Vezměte hrnec, naplňte jej vodou a vložte do ní na plátky nakrájený citron. Dejte na sporák a nechejte velmi mírně probublávat. Nejenže vám pára zvlhčí vzduch, ale citron byt krásně provoní (jen nikdy nenechávejte směs na sporáku bez dohledu).

Foto: Shutterstock

Autorka: Karolína Dostálová

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
Svata
Svata 1. 5. 2020

Odpovědět
hudlenka
hudlenka 18. 4. 2020

Odpovědět
Jana101
Jana101 16. 4. 2020

líbí se mi to citronové aroma

Odpovědět
potkanek
potkanek 12. 4. 2020

citron používám na skvrny a na krájecí destičku

Odpovědět
gustawka
gustawka 12. 4. 2020

citron je velmi účinný

Odpovědět

ŽENY s.r.o. v číslech

3 887
testovaných produktů
90 237
registrovaných inspirativních žen
210 746
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.