Zkratky z bankovnictví a finančního prostředí se staly každodenní součástí našeho jazyka. Přesto občas tápeme, co se za těmi písmeny vlastně skrývá za slova a jaký mají přesně význam.  A jak jste na tom s finančními zkratkami vy? To zjistíte v následujícím přehledu, který vaše znalosti třeba ještě obohatí. 

Připravili jsme slovníček pěti často používaných bankovních zkratek, které byste určitě měli znát. Ověřte si své znalosti a nenechte se už zaskočit neznámým pojmem třeba při uzavírání úvěrové smlouvy nebo v každodenním bankovním styku. 

RPSN: Důležitý ukazatel při vyřizování půjčky

U každé půjčky vás bude zajímat nejen úroková sazba, ale také další údaj, který se skrývá právě za zkratkou RPSN. Jedná se o roční procentní sazbu nákladů. Zahrnuje všechny náklady, které při splacení půjčky uhradíte – spadá sem například poplatek za vedení účtu, poplatek za správu úvěru a další poplatky, které si může poskytovatel úvěru účtovat, nebo také pojištění schopnosti splácet.

Samotná úroková sazba pro porovnání různých úvěrů mezi sebou nestačí. Pokud si chcete půjčit peníze, dívejte se hlavně na výši RPSN. Případně si porovnejte jednotlivé půjčky na úvěrové kalkulačce u jednotlivých bank. 

IBAN: Nezbytný při zahraniční platbě

Jestli posíláte ze svého běžného účtu peníze i do zahraničí, pak vám takhle zkratka není cizí.
IBAN znamená úplně jednoduše mezinárodní číslo účtu (International Bank Account Number). Jde vlastně o mezinárodní standard identifikace bankovních účtů. Banky podle něj snadno poznají, odkud transakce pochází, když se jedná o platbu ze zahraničí. 

IBAN tvoří nejen čísla, ale také písmena. Přidává se k němu ještě kód země (v případě Česka se přidají písmena CZ). Tak je na první pohled jasné, odkud peníze na účet přišly, nebo naopak do jaké země mají namířeno. 

Svůj IBAN zjistíte v mobilním nebo internetovém bankovnictví. Stejně tak pokud někomu chcete do ciziny peníze poslat, zjistěte si od něj jeho IBAN. Případně na stránkách České národní banky najdete i IBAN kalkulačku.

Popisek: Význam PINu je vám nejspíš jasný. Ale víte, co konkrétně se ukrývá pod zmíněnou zkratkou?

CVV: Zkratka, bez které online kartou nezaplatíte

Tři nenápadná čísla na zadní straně platební karty hned vedle podpisu. Za zkratkou CVV se skrývají anglická slova Card Verification Value (volně přeložené jako kontrolní hodnota karty). Někdy se také setkáte se zkratkou CVC – Card Verification Code (kontrolní kód karty). Jedná se o kód s naprosto stejným účelem – tedy ověřit platbu na internetu. Záleží jen na vydavateli karty, jak třímístný kód pojmenuje. 

Pokud vám kartu někdo ukradne a dozví se tak vaše CVV, nemá rozhodně vyhráno.
Dvoufázové ověřování plateb na internetu většinou vyžaduje ještě další potvrzovací kód, který banka zašle jako SMS na váš mobil. Případně musíte platbu ještě ověřit přes speciální mobilní aplikaci, kterou vydává přímo vaše banka. Tam platbu autorizujete otiskem prstu nebo dalším speciálním PIN kódem. I tak je ale CVV kód dalším důvodem, proč svou kartu ještě bedlivěji střežit. 

P.A.: Dvě latinská slova spojená s úroky

Tuhle zkratku určitě dobře znají všichni, kteří mají nějakou zkušenost s úroky. A to jak s těmi připsanými třeba na spořicí účet, tak i s těmi, které zaplatíte při placení půjčky. 

P.A. v sobě skrývá dvě latinská slova per annum tedy ročně nebo za rok. Úroková sazba se totiž většinou počítá v procentech právě za období jednoho roku. U půjčky vždy uvidíte úrokovou sazbu. Například 5,45 % p.a. 

Pozor ale na to, že někdy můžete narazit i na jiné než roční úročení. Pokud u půjčky za procentní sazbou žádnou zkratku nevidíte, vždy se raději zeptejte, za jaké období se úrok počítá. Setkat se totiž můžete i se zkratkami p.m. (per mensem, tedy měsíční), ale klidně i p.d., které znamená per diem a takový úrok naskakuje denně.  

PIN: Bez něj si nevyberete peníze z bankomatu 

Zadáváme ho tak často, a to nejen ve finančních záležitostech, že nad samotnou zkratkou už ani nepřemýšlíme. Pod třemi písmeny PIN se skrývá označení pro Personal Identification Number (tedy osobní identifikační číslo). 

Čtyři kontrolní číslice, které dostanete také ke každé platební kartě a slouží především pro ověření plateb v obchodech nebo pro výběr hotovosti z bankomatu. Pamatujte na to, že PIN ke své kartě byste měli nosit uložený jen ve své paměti. Určitě ne na kousku papíru v peněžence, ale ani v mobilu třeba v poznámkách. 

Znali jste plné znění a význam všech finančních zkratek, které jsme si na vás připravili? Věříme, že většinu ano a budeme rádi, jestli jste si i tak rozšířili své obzory ve vodách finančních pojmů. 

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account