Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

Redakce ŽENY s.r.o
Redakce ŽENY s.r.o
Vloženo 12. 9. 2019
Líbí se mi

Rady odborníka, jak zabezpečit svou chatu na konci sezóny

Redakce ŽENY s.r.o
Redakce ŽENY s.r.o
Vloženo 12. 9. 2019
Líbí se mi
Rady odborníka, jak zabezpečit svou chatu na konci sezóny

Rady odborníka, jak zabezpečit svou chatu na konci sezóny

Zatímco v létě pravidelně stoupá množství vykradených bytů a domů, zejména ve větších městech, se začátkem podzimu nastávají žně pro zloděje zaměřené na víkendové chaty. Jak ukazují celostátní policejní statistiky, už od září se zvedá počet těchto vloupání o desítky procent. Se začátkem školního roku a podzimním ochlazením se prázdninoví chalupáři stěhují zpět do měst a nechávají své chaty bez dozoru.

Kromě víkendů zůstává většina chat v podzimních měsících většinou téměř nehlídaná a stává se tak snadným terčem zlodějů. Zároveň je jejich majitelé právě o víkendech stále částečně využívají a připravují na zazimování. Často tak skrývají cennou kořist, jako jízdní kola a elektroniku.

Vaše chata jako noclehárna

Podzimní a zimní měsíce patří z hlediska vloupání k rizikovým. Zloději využívají toho, že chatařské kolonie zůstávají mimo sezonu opuštěné.

„Nepřítomnost majitelů pak využijí nejen ke krádežím, ale nezřídka si udělají z jejich víkendového sídla zároveň noclehárnu. Chatařům tak nezpůsobí jen materiální škody, ale hlavně jim nabourají pocit soukromí, což je pro řadu lidí stejně zásadní faktor jako újmy na majetku. Ztrátu intimity obývaného prostoru bohužel nevyřeší žádná pojistka. S nepříjemným pocitem, že někdo cizí obýval chatu, se lidé vyrovnávají těžko,“ podotýká odborník na zabezpečení nemovitostí Ivan Pavlíček.

Žádné cennosti

Zlodějům hraje do karet lehkovážnost majitelů. Lidé nechávají na svých chatách a chalupách elektroniku, finanční hotovost, šperky nebo jiné cennosti, které je lepší, co nejdříve převést na bezpečnější místo a neodkládat stěhování z týdne na týden. V okolí chaty není vhodné nechávat trubky, nářadí a jakékoli předměty, které mohou zlodějům usnadnit vniknutí do obydlí.

„Jednou za čas na chatu zajeďte, překontrolujte její stav a odkliďte sníh. Vzbudíte tím dojem, že obydlí není zcela opuštěné, což bude zloděje odrazovat,“ doporučuje Ivan Pavlíček.

Zabezpečení oken

Před odjezdem váš rekreační objekt důkladně zabezpečte. Překontrolujte, zda jste zavřeli okna, kudy zloději velmi často vnikají. Pokud nemáte pevné okenice nebo mříže, účinné, rychlé a přitom finančně dostupné řešení představují bezpečnostní fólie, které zloději znesnadňují vniknutí do chaty a brání v násilném rozbití skla.

„Velice důležitý je pak psychologický moment překvapení. Pokud lupič narazí na neočekávanou a neviditelnou překážku, tato okolnost ho buď zcela odradí, nebo přinejmenším zdrží. Střepy drží v okenní tabuli i po silném nárazu pohromadě, její okamžitá výměna proto není nutná,“ říká odborník za zabezpečení domácností.

Neomylné kamery

Účinnou ochranu představují také kamerové systémy, které zaznamenávají veškeré události v chatě, chalupě nebo bezprostředním okolí. Přispívají nejen ke snadnější identifikaci případného pachatele, ale i ke zhotovení dokumentace pro pojišťovnu. Další výhodou je, umožňují vzdálený dohled nad tím, co se děje na vaší chatě či chalupě.

Kamerové systémy jsou vybaveny i harddiskovým záznamem, takže lze zkontrolovat i události, ke kterým došlo v uplynulých dnech či týdnech. 

Foto: Shutterstock

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
avatar

Dobré rady. My letos dost uvažujeme nad tím, že bychom na naší chatě trávili čas i přes zimu. Dřív to nešlo, protože tu není prakticky žádné vytápění. Momentálně to řešíme tak, že pro chladné noci máme docela dobré povlečení z https://www.kvalitex.cz/chaty-a-chalupy/ které spolehlivě zahřeje. Do budoucna bychom tam ale rádi dali například nějaká krbová kamna. Díky nim bychom mohli na chatě trávit čas i přes zimu, což by bylo super, protože je tam moc hezky.

Odpovědět
avatar
Daniela Labužíková 29. 5. 2020

Myslím si, že v dnešní době je opravdu důlžité svůj majetek chránit. Možností jak to udělat je rozhodně plno, ale za mě je rozhodně nejlepší chytré řešení od https://www.rex.eu/ , díky kterému mám naší chatu pořád pod kontrolou.

Odpovědět
avatar
Nina Červenková 30. 6. 2020

Pořádný bezpečnostní systém je základ, s tím souhlasím. Myslím si ale, že v dnešní době se vyplatí si majetek chránit i z právního hlediska. Právě proto jsou docela užitečné sverenske fondy. Já teď například dost uvažuji nad tím, že bych si jeden u https://www.alphacitizen.com/cs/ založila.

hudlenka
hudlenka 14. 9. 2019

dobré a potřebné rady

Odpovědět
KamilaK
KamilaK 12. 9. 2019

Určitě. Je to důležité.

Odpovědět

ŽENY s.r.o. v číslech

3 887
testovaných produktů
101 366
registrovaných inspirativních žen
210 746
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.