Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

Redakce ŽENY s.r.o
Redakce ŽENY s.r.o
Vloženo 19. 2. 2020
Líbí se mi

Pro výživu pokojových rostlin můžete využít i své vlasy nebo kávu

Redakce ŽENY s.r.o
Redakce ŽENY s.r.o
Vloženo 19. 2. 2020
Líbí se mi
Pro výživu pokojových rostlin můžete využít i své vlasy nebo kávu

Pro výživu pokojových rostlin můžete využít i své vlasy nebo kávu

Květinám se u vás doma nedaří? Chřadnou a jsou den ode dne slabší? Pokud jim nepomohlo správné hnojivo, vyživte je svými vypadanými vlasy!

V odpadu se hromadí chomáčky vlasů a vy jejich ztrátu nesete velmi těžce? Vypadávání pramenů jistě není nic příjemného, nicméně i po tom, co opustí pokožku hlavy, mohou být užitečné. Studie ukázaly, že lidské vlasy, tolik dostupný odpad, kterého se v holičství a kadeřnictví zbavují, je zdrojem živin pro rostliny.

Odpad, nebo poklad?

Vlas je zrohovatělá organická látka keratin. Díky vědeckým rozborům se ví, že obsahuje uhlík, vodík, kyslík, dusík, železo, měď, zinek, jód, 20 různých druhů aminokyselin, lipidy, vodu a proteiny. A právě tenhle koktejl výživných látek působí jako hnojivo, na což poukázali výzkumníci z Mississippské státní univerzity, jež své závěry publikovali prostřednictvím magazínu Hort Technology. Co se stane, když se seznámí hnojivo pro rostliny s lidským vlasem? Podmínky pro pěstování plodin se zlepší!

Pro výživu do koupelny

Mineralizace vlasového odpadu může rostlinám pěstovaným v květináčích poskytnout dostatek živin, nicméně vlasy by neměly být používány jako jediný zdroj výživy rychle rostoucích rostlin, jako je třeba salát. Měly by se kombinovat s kompostem. Jinak jsou účinky vlasů srovnatelné s běžnými hnojivy zakoupenými v zahradnictví,“ uvedli vědci s tím, že kvůli možným zdravotním problémům je nezbytný další výzkum.

Již teď se však ví, že jakmile na podlaze najdete chomáček vlasů, je vhodné využít ho pro pokojové rostliny. Poblíž kořene rostliny prstem udělejte důlek, do něj vložte vlasy, zakryjte je zeminou a rostlinu zalijte.

Další alternativy přírodních hnojiv

Jako přírodní hnojivo se však dá využít i kávová sedlina, jež je plná dusíku. Ten se do půdy uvolňuje postupně a dlouhodobě. „Odpad“ z kávy poskytuje minerální látky, kupříkladu hořčík, draslík, fosfor a měď. Také se při pěstování doporučují banánové slupky s obsahem vápníku, hořčíku, fosforu a draslíku. Kde kdo zase nedá dopustit na vaječné skořápky bohaté především na vápník. Lze však účinek jednotlivých variant znásobit tím, že se uvedené položky smíchají.

Vaječné skořápky pečlivě vymyjte a zahřejte je v mikrovlnné troubě (kvůli zneškodnění bakterií). Banánové slupky nakrájejte a spolu s kávovou sedlinou vložte do mixéru. Přidejte trochu vody a vytvořte jemné hnojivo. To přelijte do láhve, dolijte vodou a nechte dva dny odstát.

Foto: Shutterstock

Autorka: Karolína Dostálová

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
Denča75
Denča75 3. 5. 2020

kávová sedlina má opravdu hodně použití

Odpovědět
beata0063
beata0063 20. 2. 2020

o tých vlasoch som ešte nepočula

Odpovědět
potkanek
potkanek 20. 2. 2020

o kávě jsem slyšela, ale vlasy to neznám

Odpovědět
xxkouckaxx
xxkouckaxx 20. 2. 2020

ty vlasy jsou zajímavé

Odpovědět
Berunka2233
Berunka2233 20. 2. 2020

Odpovědět

ŽENY s.r.o. v číslech

3 887
testovaných produktů
90 188
registrovaných inspirativních žen
210 746
vložených hodnocení