Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

Redakce ŽENY s.r.o
Redakce ŽENY s.r.o
Vloženo 11. 10. 2019
Líbí se mi

Pro sladký spánek dětí: Rady, jak jim vybrat ideální matraci

Redakce ŽENY s.r.o
Redakce ŽENY s.r.o
Vloženo 11. 10. 2019
Líbí se mi
Pro sladký spánek dětí: Rady, jak jim vybrat ideální matraci

Pro sladký spánek dětí: Rady, jak jim vybrat ideální matraci

Vyrostl váš potomek z dětské postýlky, a tak vás čeká nákup dospělácké postele? Pak vás jistě čeká složitý výběr. Ovšem bylo by chybou se domnívat, že záleží čistě jen na samotném rámu postele. Pozornost musíte totiž věnovat také výběru té správné matrace. Co by měla splňovat?

Nedostatečný nebo nekvalitní spánek má i u dětí za následek zhoršení paměti, koncentrace i abstraktního myšlení a často vede ke zhoršení prospěchu ve škole. Podílí se také na poruchách chování, změnách nálad a emocí a může zapříčinit hyperaktivitu až agresivitu. Kvalitu spánku, kromě správného a pravidelného režimu, u dětí ovlivníte především také výběrem kvalitní dětské matrace a postele. Jak správně vybrat?

Měkká, nebo tvrdá?

Obecně lze říci, že správnou tuhost matrace nejlépe určíme podle toho, zda je ležícímu dítěti matrace ve všech polohách během spánku dokonalou oporou páteře a nedochází k její deformaci. Matrace musí udržet anatomický tvar páteře. Alespoň pro větší děti ji vždy dostatečně, a ideálně pod dohledem odborníka, otestujte. Pokud se nebudete moci rozhodnout, volte vždy matraci středně tvrdou až tvrdou.

Kvalitu nepodceňujte

Nezapomeňte, že dítě roste a každý den je pro něj plný nových dobrodružství, která tělo důkladně prověří. Děti jsou pořad v pohybu a matrace musí být kvalitní, pevná a odpovídající věku a hmotnosti dítěte. A také faktu, že dítě v posteli tráví mnohem více času než dospělý člověk. Volte ji tedy opravdu pečlivě, zejména doporučuji přihlédnout k použitým materiálům.

Pro zdraví těla

Matrace je důležitým prvkem, který ovlivňuje regeneraci těla dítěte během spánku. Špatná matrace, obvykle ta příliš měkká, nezajistí anatomickou polohu páteře během spánku a nemůže tak dojít k uvolnění a kvalitnímu odpočinku. Samostatnou kapitolou jsou děti s diagnózou, jako je skolióza. Tam by měl být výběr matrace vždy navíc konzultován s lékařem, stejně jako výška a velikost polštáře.

Jak se neztratit při výběru

Malé dítě je obvykle lehké a pro orientaci nám postačí to, že budeme vybírat matraci tužší a pevnější. U náctiletých je to složitější. Přistupujeme k nim spíše jako k dospělým a přihlížíme k jejich hmotnosti. Matraci volíme tak, aby poskytovala kvalitní oporu a anatomickou polohu páteře. Můžeme také přihlédnout k tomu, zda máme doma sportovce či budoucího počítačového odborníka. Nezapomínáme také na vhodnou oporu krční páteře zvolením správné výšky polštáře.

Co neopomenout

V každém věku se doporučuje sledovat, jak dostatečnou oporu poskytuje matrace spícímu dítěti v různých polohách. Obecně jsou vhodnější tvrdší matrace, a protože jsou děti velmi flexibilní, rychle to přijmou a bude pro ně spánek přirozený. Vyzkoušet můžete matrace z přírodních materiálů, velmi vhodná je bavlna v kombinaci s přírodním kaučukem a kokosovým vláknem, které jsou pro lidské tělo přirozené. Obezřetní pak buďte zejména při výběru matrací z umělých materiálů. Dětem a dospívajícím do 24 let se nedoporučuje spánek na visco-paměťových pěnách, protože na nich během spánku dochází k tzv. uzamčení těla v lůžku a zabránění přirozenému pohybu, což není dobré pro růst a vývin páteře.

Foto: Shutterstock

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
Ema777
Ema777 2. 4. 2020

Dobrý den, k tomu doporučuji kouknout na tento článek, kde to mají dobře rozdělené i podle věku Dobrý den, k tomu doporučuji kouknout na tento článek, kde to mají dobře rozdělené i podle věku https://comfortmatrace.cz/jaka-je-ta-spravna-detska-matrace/

Odpovědět
MajkaM
MajkaM 11. 10. 2019

dobré tipy

Odpovědět

ŽENY s.r.o. v číslech

3 887
testovaných produktů
96 123
registrovaných inspirativních žen
210 746
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.