Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

Redakce ŽENY s.r.o
Redakce ŽENY s.r.o
Vloženo 21. 6. 2021
Líbí se mi

Víte, co udělat jako první, když vás vykradou? Zde jsou skvělé tipy!

Redakce ŽENY s.r.o
Redakce ŽENY s.r.o
Vloženo 21. 6. 2021
Líbí se mi
Víte, co udělat jako první, když vás vykradou? Zde jsou skvělé tipy!

Víte, co udělat jako první, když vás vykradou? Zde jsou skvělé tipy!

Zloději každoročně vykradou tisíce domácnostní a následné škody se pohybují v řádech miliard korun. Nejsou to však ztráty pouze majetkové, ale také duševní, které bývají pro oběti vloupání často mnohem horší. Každé narušení soukromí a zcizení majetku je velký zásah pro psychiku a v kritické chvíli je pak důležité nepropadnout panice a vše správně vyřešit. Víte, co udělat jako první, když vás vykradou?

„První, co udělejte, když zjistíte, že vás vykradli, bez dalšího odkladu kontaktujte policii. Do jejího příjezdu s ničím nehýbejte, nic neuklízejte a neupravujte. Mohli byste zkomplikovat vyšetřování. V případě, že si nejdříve všimnete poškozeného zámku, do bytu sami nevstupujte, pachatelé mohou být ještě uvnitř. Vždy se ihned obraťte na pomoc policie,“ radí expert na zabezpečení Ivan Pavlíček.

Kde mám doklady?

Pokud mezi ukradenými věcmi jsou doklady a platební karty, je nutné je ihned zablokovat. Blokaci karty proveďte okamžitě, jinak riskujete ztrátu peněz z účtu. Nepodceňujte ani „zablokování“ dokladů. Zcizení proto ihned nahlaste na policii či obecním úřadě.

Zloději si na ně neváhají třeba rychle sjednat půjčku nebo je použijí k páchání další trestné činnosti, zakládání falešných firem, provádění finančních transakcí a dalším ilegálním aktivitám.

Vše sepište

Po odchodu policie je dobré udělat vlastní soupis škod a zcizených věcí. I když policie pořídí své snímky z místa činu, i vy si vše vyfoťte. A to včetně detailů místa vniknutí. Zdokumentujte si také vzniklá poškození. Bude se vám to hodit pro pojišťovnu.

Připravte se, že u zcizených věcí budete muset doložit, že jste byli skutečně jejich vlastníky. Ideálně mějte k dispozici doklady o zakoupení, případně záruční listy. Vlastnictví lze dokázat také fotografiemi, svědectvím sousedů, případně podepsaným čestným prohlášením.

Pozor na psychiku

Vloupání může představovat ztrátu i ve zcela jiném smyslu, než je pouze ta majetková. Podle odborníků patří mezi nejhorší následky, se kterými se mohou oběti krádeže potýkat, zejména negativní dopady na psychiku poškozených.

„Pocity ztráty bezpečí a soukromí mohou u psychicky méně odolných jedinců vést ke zvýšenému stresu, úzkostem a v některých případech až k vytvoření posttraumatické stresové poruchy, která jim následně značně komplikuje život,“ říká psychiatrička MUDr. Dana Dufková.

Znovuobnovení pocitu bezpečí a důvěrného prostředí napomůže také výměna zámků a kvalitní zabezpečení bytu. Zejména výměna vstupních vchodových dveří za bezpečnostní, které by měly mít certifikaci minimálně třetí bezpečnostní třídy, se zámkem a kováním ve stejné kategorii. V přízemí je pak vhodné pořídit si například bezpečnostní folie na okna a balkonové dveře.

Foto: Shutterstock

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
avatar
Daniela Labužíková 29. 6. 2021

No já myslím, že nejlepší je takovýmto věcem hlavně zkusit předejít. Proto je nutnost pořídit pořádné bezpečností dveře a celou nemovitost si proti krádeži pojistit. Už jsem si o možnostech pojištění četla na https://www.duofinance.cz/pojisteni a není to ani nijak nákladné, tak proč to podceňovat.

Odpovědět
hudlenka
hudlenka 22. 6. 2021

Toto je nepříjemné, nás jednou vykradli v práci, tak vím, co to obnáší...

Odpovědět
sipeji
sipeji 22. 6. 2021

Kéž bych tyto rady nikdy nepotřebovala.

Odpovědět
Kahomar
Kahomar 21. 6. 2021

předpokládám, že na nic nesahat a volat Policii

Odpovědět

ŽENY s.r.o. v číslech

3 887
testovaných produktů
100 249
registrovaných inspirativních žen
210 746
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.