Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

Redakce ŽENY s.r.o
Redakce ŽENY s.r.o
Vloženo 11. 10. 2019
Líbí se mi

Podzim v plném proudu: Tyhle bylinky můžete pěstovat i doma

Redakce ŽENY s.r.o
Redakce ŽENY s.r.o
Vloženo 11. 10. 2019
Líbí se mi
Podzim v plném proudu: Tyhle bylinky můžete pěstovat i doma

Podzim v plném proudu: Tyhle bylinky můžete pěstovat i doma

Jen málokteré bylinky vydrží na zahradě příchod prvních mrazíků tak, abychom si mohli jejich čerstvost užít i během podzimu a zimy. Není ale nutné věšet hlavu! Následující bylinky pohodlně vypěstujete i za oknem, kde si jich budete moci užívat bez ohledu na roční období.

Navíc se většina těchto bylinek hodí i pro úplné pěstitele-začátečníky!

Petržel

V české kuchyni má petržel rozhodně své stálé místo. A tak zase na oplátku můžete této bylince dopřát stálé místo mezi svými rostlinami. Stačí květináč s ní umístit na světlé místo (nevadí jí ani přímé sluneční světlo) a pravidelně ji zalévat. V případě potřeby prostě odtrhnete pár lístků a je to.

Pažitka

A když jsme zmínili petrželku, nesmíme zapomínat ani na pažitku. Také tu v pohodě vypěstujete doma – stačí jí místo na okenním parapetu (ideálně s přímým slunečním světlem), dostatečně velký květináč nebo truhlík a pravidelná zálivka – jen to nepřežeňte a zalévejte pažitku vždy až tehdy, když je povrch půdy v květináči na dotek suchý.

Bazalka

Ačkoli není tak docela zdejší, zdomácněla tahle bylinka na našich talířích zázračnou rychlostí. A není divu. Bazalku můžete jednoduše pěstovat i doma. Bude prospívat v podobných podmínkách jako výše zmíněná pažitka, má stejné nároky jak na slunce, tak i na zálivku.

Mimochodem, platí to nejen pro bazalku, ale i pro ostatní bylinky – pokud je nepěstujete ze semínek, měli byste si rostlinku vždy přinést z květinářství nebo zahradnictví. Bylinky koupené v supermarketu jsou většinou pěstované jen k okamžité spotřebě a většinou vám po několika dnech i navzdory všemožné péči uhynou…

Rozmarýn

Téhle středozemní bylince nebude vadit ani o něco sušší vzduch v bytě kvůli topení. Navíc není nijak náročná na zálivku (naopak jí příliš vody škodí), takže se nemusíte bát, že vám hned uschne, když na ni náhodou zapomenete. Stačí jí světlé stanoviště na parapetu a občasné zalévání (půda by měla být spíš lehce vlhká, nikoli mokrá).

Máta

V chladných dnech se mátový čaj rozhodně bude hodit. A tak je dobrou zprávou, že tahle bylinka nemá problém s pěstováním doma. Nevyžaduje přímé sluneční světlo (naopak, skvěle se jí bude dařit i na okně směřujícím na severní stranu, kde většina bylinek zrovna neprospívá). Se zálivkou to nepřehánějte, ale zároveň nenechejte mátu zcela vyschnout.

Tymián

Na rozdíl od máty miluje sluneční světlo, takže mu vyhraďte místo na parapetu, kde si ho užije dosyta. Ačkoli má rád i vodu, neznamená to, že by si liboval, když v ní stojí. Zalévejte jej pravidelně a nebojte se i většího množství vody než například u rozmarýnu, ale vždy s další zálivkou čekejte, až bude vrchní vrstva půdy v květináči na dotek zcela suchá.

Foto: Shutterstock

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
Majina
Majina 12. 10. 2019

tiež som si začala pestovať vlastné bylinky-na varenie sú ,,top,,

Odpovědět
beata0063
beata0063 12. 10. 2019

Dobré rady k pestovaniu. Chuť čerstvých byliniek je nezameniteľná

Odpovědět
konatovka
konatovka 12. 10. 2019

Kromě rozmarýnu a tymiánu, které nemám ráda, pěstuji již několik let tyto bylinky v květináčích. Podaří se mi některé vypěstovat přímo se semínek nebo si kupuji přísadbu u zahradníka. Některé si na zimu usuším, bez bylinek bych nebyla, moc by mi chyběly.

Odpovědět
Aromka
Aromka 11. 10. 2019

Miluji bylinky, které i pěstuji, suším, maceruji a používám při vaření, dochucování ale i k léčení. Mám radost, když dětem nebo přátelům mohu okamžitě ulevit pomocí darů ze zahrady.

Odpovědět
MajkaM
MajkaM 11. 10. 2019

je fajn mať doma čerstvé bylinky vždy po ruke

Odpovědět

ŽENY s.r.o. v číslech

3 887
testovaných produktů
91 109
registrovaných inspirativních žen
210 746
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.