Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

Kristina|ŽENA s.r.o.
Kristina|ŽENA s.r.o.
Vloženo 6. 6. 2019
Líbí se mi

Pěstování typických rostlin. To nejlepší z minulosti, co směřuje do budoucnosti

Kristina|ŽENA s.r.o.
Kristina|ŽENA s.r.o.
Vloženo 6. 6. 2019
Líbí se mi
Pěstování typických rostlin. To nejlepší z minulosti, co směřuje do budoucnosti

Pěstování typických rostlin. To nejlepší z minulosti, co směřuje do budoucnosti

Zárukou opravdu kvalitních potravin je původ v ekologickém zemědělství. Takové produkty naleznete na farmářských trzích i v obchodních řetězcích pod správnými logy. 

Jak poznat biopotraviny?

Biopotraviny v obchodech s jistotou poznáte podle dvou označení. Biolist slouží jako evropské logo a biozebra s nápisem „Produkt ekologického zemědělství“ značí biopotraviny vyprodukované a certifikované v ČR. Tyto symboly tak společně garantují, že při pěstování nebyla použita žádná chemie, geneticky modifikované organismy, umělá hnojiva, umělá dochucovadla či barviva.

   

Zvířatům z ekologického zemědělství jsou zase v plné míře zajištěny ty nejlepší životní potřeby včetně pastvy nebo dostatečného venkovního výběhu. Koupí a spotřebou bioproduktů navíc podpoříte zemědělství, které je plně v souladu s přírodou, přináší jí mnoho environmentálních benefitů a pomáhá ji zachovat pro budoucí generace stejně tak, jako jsme my toto dědictví převzali po našich předcích.  

Lokální strava a žádné zbytky

Nejen, že biopotravinami ozvláštníte svůj jídelníček, ale navíc také získáte spoustu kvalitních živin a vitamínů. V minulosti se velmi dbalo na využitelnost a zpracovávalo se tak téměř vše, co v daném období rostlo na poli, zahradě či v lese, zvířata pak od čumáčku po ocásek. Strava tak byla zároveň lokální, čehož můžete snadno docílit i dnes, přestože třeba nemáte svou zahrádku.

Počet bio farem roste, stejně jako jejich nabídka

Stačí se jen rozhlédnout po okolí a vyrazit na tu nejbližší. Ale pozor – ne každá farma je zároveň bio farmou a ne vše, co koupíte na farmářských trzích, je bio. Bio se smí značit pouze produkty vypěstované v souladu s legislativou pro ekologické zemědělství. Každá bio farma se musí před tím, než může nést tento název zaregistrovat do ekologického zemědělství na Ministerstvu zemědělství a zahájit tzv. přechodné období. Jedná se o dobu, kdy již farma nesmí používat nepovolené vstupy jako umělá hnojiva, herbicidy či pesticidy, zároveň ale ještě není bio, probíhá čištění půdy i zvířat od chemie, kterou používá konvenční zemědělství.

Jak funguje biofarma a kdo zaručí, že je potravina skutečně BIO?

Ministerstvo zemědělství na základě Zákona o ekologickém zemědělství pověřuje kontrolní organizace k zajištění dodržování všech pravidel ohledně péče o zvířata, zpracování či pěstování. Každý ekozemědělec, výrobce biopotravin a obchodník musí mít uzavřenou smlouvu o kontrole s jednou z organizací (celkem jsou 4 akreditované společnosti). Systém prověřování je nastaven tak, že minimálně jedenkrát za rok projde celý řetězec od prvovýroby až po distribuci kompletní kontrolou na pravidla hospodaření či produkce v ekologickém zemědělství. K tomu je navíc kontrolován (stejně jako jeho konvenční kolegové) například Státní veterinární správou či Státní zemědělskou a potravinářskou inspekcí. Každoročně inspektoři osobně navštíví každou jednu biofarmu, provádějí také namátkové kontroly. Kromě účetnictví posuzují například zejména ustájení zvířat, kvalitu krmiva, pole nebo skladové prostory. Pokud kontrola neprokáže žádné porušení pravidel, organizace vydá certifikát o původu bioproduktu.

 

Pro více informací o biopotravinách klikněte na www.myjsmebio.cz

 

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
avatar

Zdravím, jelikož všichni víme, že se blíží Vánoce a podle mě všichni, kteří čtou tento článek mají rádi pěstování různých rostlinek, tak jsem tu pro Vás našla jeden suprový dárkový balíček ze stránek https://www.semena.cz/382-darkove-balicky , kterým určitě uděláte nejen radost sobě, ale i vašim známým okolo, kteří mají tento koníček také.

Odpovědět
lemur
lemur 22. 6. 2019

Pěkné.

Odpovědět
beata0063
beata0063 19. 6. 2019

dobré info

Odpovědět
KamilaK
KamilaK 18. 6. 2019

děkuji za článek

Odpovědět
hudlenka
hudlenka 18. 6. 2019

zajímavé, díky za info

Odpovědět

ŽENY s.r.o. v číslech

3 887
testovaných produktů
99 226
registrovaných inspirativních žen
210 746
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.