Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

Redakce ŽENY s.r.o
Redakce ŽENY s.r.o
Vloženo 21. 10. 2019
Líbí se mi

Otestovali jsme pasivní dům. Jak se v něm bydlí a čím je tak unikátní?

Redakce ŽENY s.r.o
Redakce ŽENY s.r.o
Vloženo 21. 10. 2019
Líbí se mi
Otestovali jsme pasivní dům. Jak se v něm bydlí a čím je tak unikátní?

Otestovali jsme pasivní dům. Jak se v něm bydlí a čím je tak unikátní?

Pasivní domy jsou trendem, který se stále více šíří i českými a moravskými městy či vesnicemi. A není divu. Bydlení v takovém domě s sebou totiž nese řadu nesporných výhod! My se o nich přesvědčili v rámci redakčního testování, během něhož jsme v jednom z pasivních domů, jménem Futura NEO (nebo také Neonka), strávili celý den.

Na koho se usmálo s testováním štěstí? Vyzkoušet si bydlení v pasivním domě dostala z redakce Andy se synem Patrikem a také náš kolega Tomáš. Jak se jim pasivní dům, který stojí v malebné krajině Českomoravské vrchoviny na okraji vesničky Budíkov, líbil a co je během návštěvy překvapilo nejvíc?

První dojmy: Jen ty nejlepší!

Pasivní dům v Budíkově se od těch klasických, vedle kterých stojí, liší už svou architekturou. Jedná se o velmi moderní dřevostavbu, již rozhodně nepřehlédnete. O to víc vás překvapí, že se jedná o typový dům. „Nebudu lhát, vždycky jsem si pod pojmem pasivní dům představila spíš takové ty domky, co jsou z velké části jakoby zapuštěné v zemi, mají malá okna a vypadají spíš jako nějaký bunkr. Tohle pro mě bylo moc příjemné překvapení,“ říká Andrea, která testování uvítala i proto, že s manželem uvažují o přestavbě chalupy, a tak se snaží načerpat inspiraci, kde to jde. „Podobná architektura s jednoduchými a čistými liniemi je mi hodně blízká, navíc ve spojení se dřevem. Takže už jen vzhledem si mě Neonka získala,“ doplňuje Andy s tím, že další překvapení čekala uvnitř.

I když dům působí zvenku poměrně malým dojmem, uvnitř je úžasně prostorný! Opticky tomu pomáhá i fakt, že má velká okna, v přízemí jsou dokonce dvě stěny tvořené francouzskými okny, takže je i hodně světlý. Když k tomu přidáte dřevěné stěny a nábytek, musím uznat, že se člověk hned cítí jako doma,“ chválí Tomáš. Ani Patrik neměl žádný problém se hned po příjezdu „zabydlet“. Horní patro s dětským pokojem, dvěma ložnicemi a prostornou koupelnou měl prozkoumané dřív, než se my dospělí stačili pořádně rozhlédnout po elegantní kuchyni s obývací částí, jídelnou a pracovnou. „Přiznávám, že tolik místa jsem nečekala,“ říká Andy.

Víc než jen „pohledná“ stavba

Nicméně jen architekturou a prostorovým uspořádáním pasivní dům nevyniká. Podobu si totiž může každý majitel určit ve spolupráci s architekty sám – i proto mezi pasivními domy najdete velmi moderní a nadčasové stavby, ale i ty zcela klasické. Jejich unikátnost spočívá v komfortu, který poskytují a také v šetrnosti nejen k životnímu prostředí, ale i vaší peněžence. Díky chytré vzduchotechnice, zateplení a také využití přirozených zdrojů světla a tepla znamená život v pasivním domě extrémně nízké náklady na energie.

Roční náklady na energie dosahují v domě, který jsme navštívili, pouhých 6 tisíc korun ročně. Některé domácnosti přitom platí takto vysokou částku pomalu za měsíc!“ upozorňuje Tomáš, kterého zaujala i unikátní vzduchotechnika pasivních domů. Systém větrání, který pracuje ve dne i v noci, slouží k zajištění čerstvého vzduchu v celém domě a zároveň minimalizuje únik tepla. Díky tomu máte vždy přesně tolik vzduchu, kolik potřebujete, a nemusíte se bát plísní ani vlhkosti, jež tak často trápí obyvatele rekonstruovaných panelových domů. Uvnitř domu dýcháte pouze čerstvý vzduch.

Sychravý den? Jen za okny…

Také vytápění je v pasivních domech velmi efektivní. Díky venkovním žaluziím, jež za horkých dnů odstiňují sluneční paprsky, není v domácnosti vedro, a naopak v zimě dům využívá každou chvíli slunečního svitu pro vyhřátí (ostatně i proto mívají pasivní domy okna na jih či jihozápad). „Pro návštěvu domu jsme si vybrali zrovna pořádně sychravý a deštivý podzimní den, ale uvnitř domu bylo příjemně teplo. A když Tomáš zatopil v krbových kamnech, vyhřál se prostor během několika minut tak, že jsme za chvíli odkládali mikiny,“ usmívá se Andy.

Ostatně název pasivní dům vychází právě z principu využívání pasivních tepelných zisků v budově. Jsou to vnější zisky ze slunečního záření procházejícího okny a zisky vnitřní – teplo vyzařované lidmi a spotřebiči. Díky velmi kvalitní izolaci a dalším prvkům tyto zisky „neutíkají ven“ a po většinu roku zajišťují vysoký komfort ve všech místnostech.

Opravdu chytrá domácnost

Především pánskou část naší „testovací výpravy“ zaujal i systém smart domácnosti. Vše od vzduchotechniky přes zastínění oken až po osvětlení jednoduše ovládáte prostřednictvím moderních panelů v domě. A tak jsme díky Tomášovi a Patrikovi dostali možnost prohlédnout si několikrát nejen různé možnosti osvětlení obývacího prostoru, ale také způsob zatahování a vytahování venkovních žaluzií.

Musím říct, že na mě celý prostor domu působit neskutečně útulně. Dřevo, které je všude okolo a cítíte ho, mu dodává – opticky i skutečně – teplo, v kombinaci s bílými stěnami pak působí úžasně vzdušně. Tohle testování mi úplně převrátilo představy o pasivním bydlení, i Patrik byl nadšený a celu cestu zpátky básnil o tom, že bychom měli mít taky takovou chatu. Takže už nám zbývá jen přesvědčit tatínka,“ směje se Andy.

Také Tomáše pasivní dům nadchl: „Rozhodně si dovedu představit, že bychom v takovém domě žili. Vždycky jsem měl představu, že pasivní bydlení se musí nutně nějak projevit na komfortu bydlení, ale díky návštěvě Budíkova vím, že je to velký omyl. Ve skutečnosti je to právě naopak!

Přesvědčte se i vy

Ostatně pokud byste se chtěli o pasivním bydlení dozvědět více, případně si přímo promluvit s lidmi, kteří v takovém domě žijí, máte v listopadu jedinečnou příležitost! O víkendu 8. až 10. listopadu se totiž konají Dny pasivních domů, kdy majitelé, architekti i stavitelé otevírají zdarma své domy po celé České republice. Umožní vám zažít na vlastní kůži pocit domova, kde chytré technologie slouží, šetří a hýčkají. Můžete si otestovat pasivní domy a načerpat inspiraci pro váš vysněný dům či rekonstrukci. Mezi otevřenými domy bude i tento v Budíkově, který je možné si zároveň kdykoli pronajmout a vyzkoušet na vlastní kůži.

Více informací získáte ZDE.

Za návrhem a realizací typového domu Futura NEO stojí architekti realizující dřevostavby ze společnosti Prodesi/Domesi, jejichž domy jsou jedinečnou kombinací architektury, designu, energetické úspornosti a moderní stavební technologie. Celý dům je postaven z dřevěných masivních panelů NOVATOP, který kombinuje vysoce vyspělou technologii, masivnost všech prvků a krásu přírodního dřeva, která se přenáší až do interiéru. A navíc se vyrábí v České republice.

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
avatar

Přišel podzim a s ním i chladno, což znamená, že lidé musí začít topit. Jedním z řešení jsou designové krby - https://rocal.cz/designove-krby. Myslím si, že jsou vhodné pro každého. Nejenom, že zaženou zimu, ale také se na ně velmi hezky kouká. Mají hodně neobvyklý tvar, ale o to v tomhle případě jde.

Odpovědět
pavlinka14
pavlinka14 15. 11. 2020

Moc se mi líbí zařízení interiéru tohoto rodinného domu, ale z venku je snad ještě hezčí! Opravdu krásný architektonický kousek, který si zaslouží obdiv. My teď rekonstruujeme s manželem náš menší domek za Prahou a zrovna řešíme oblast zabezpečení, včetně alarmu s firmou https://www.rex.eu/

Odpovědět
avatar

Já tedy nevím jak vy, ale náš dům je pasivní a to i bez těchto vymýšlení Nejvíce pasivní je od soboty do nedělě... To se doma opravdu nic nedělá a jsme fakt pasivní Ne, občas ale něco i pořídíme nového a na domě něco děláme také... Třeba nedávno jsme pořizovali nové koberce ze stránek https://www.vesna.cz/kusove-koberce

Odpovědět
avatar

Také jsme chtěli mít svůj dům a to se nám dokonce i povedlo. Ale začátky bývají dost často složité a tak jsme nějakou dobu museli využívat služby http://www.ubytovny-praha.cz a nemyslím si, že je na tom něco špatného. Nicméně teď už se máme hezky a užíváme si i tu cestu zpětně

Odpovědět
avatar
Daniela Labužíková 24. 1. 2020

Díky za super reportáž ! Zrovna jsme si s manželem díky https://www.burinka.cz/hypouver/ pořídili pozemek a na něm zvažujeme postavit právě pasivní dům. Je tedy skvělé takto vidět, jak to v praxi může vypadat, jsem z toho nadšená !

Odpovědět
avatar
Macina Nováková 31. 3. 2020

Tak to gratuluji. Kdy se chystáte stavět? Jestli pro vás můžu mít jeden tip, tak pokud byste na stavbu domu potřebovali pronajmout nějaké stavební stroje, tak se zkuste obrátit na https://www.norwit.cz/ právě od těch jsme je měli pronajaté my a spokojenost.

ŽENY s.r.o. v číslech

3 887
testovaných produktů
101 509
registrovaných inspirativních žen
210 746
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.