Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

Redakce ŽENY s.r.o
Redakce ŽENY s.r.o
Vloženo 16. 10. 2019
Líbí se mi

Ochraňte svůj domov správně. Zloději už dávno nepoužívají jen šperháky

Redakce ŽENY s.r.o
Redakce ŽENY s.r.o
Vloženo 16. 10. 2019
Líbí se mi
Ochraňte svůj domov správně. Zloději už dávno nepoužívají jen šperháky

Ochraňte svůj domov správně. Zloději už dávno nepoužívají jen šperháky

Zloději jsou při vloupání do domácnosti nejen stále drzejší, ale také vynalézavější. Vedle klasických destruktivních postupů používají i sofistikované nenásilné metody, nástroje a triky. Zde je přehled nejčastějších z nich.

6 zámků za minutu? Není problém

Dříve byly nejoblíbenějšími nástroji zlodějů planžety, šperháky, sady paklíčů a jiné mechanické pomůcky, které jsou dodnes volně k dostání na internetových obchodech za několik set korun. Dnes se ale dostávají do popředí také moderní nástroje, jako například speciální odemykací pistole, s níž pachatel otevře dveře do nezabezpečené domácnosti i komerčních objektů během několika vteřin.

„V „laboratorních podmínkách“ zámečnické dílny lze s touto pistolí otevřít 6 zámků během jedné minuty. Kuriózní na celé věci je i fakt, že se tento nástroj prodává na internetu s doživotní zárukou,“ říká Ivan Pavlíček, expert na zabezpečení domů a bytů.

Šikovný univerzální vyklepávací klíč

Zvláště nebezpečná je SG metoda, která umožňuje zlodějům vniknout do nezabezpečené domácnosti, aniž by použili páčidlo, vrtačku, hasicí přístroj či jiný nástroj pro destruktivní formu vstupu. Zloděj si otevře dveře do vašeho bytu sám, navíc nenásilně, a dost možná po svém odchodu dokonce zamkne.

„Principem SG metody je velmi rychlé otevření zámku pomocí speciálního univerzálního vyklepávacího klíče. Metoda je nejúčinnější na dveřích, které mají starší zámkové vložky s odpruženým stavítkovým systémem a nejsou zajištěné proti nenásilnému vniknutí. Nebezpečí této metody spočítá v její jednoduchosti a technické nenáročnosti,“ říká Ivan Pavlíček.

Okna jako slabina

Obecně nejčastější chybou, kterou lidé dělají, je nedostatečné zabezpečení oken. Ke vniknutí stačí pachatelům nadzvednout okenní křídlo, odemknout šroubovákem obvodové kování, nebo prostě vybít prosklenou tabuli a otočit kličkou.

„Nepodceňujte okna a balkony bez ohledu na to, ve kterém patře se váš byt nachází. Prosklené plochy můžete ošetřit dodatečnou instalací bezpečnostní fólie. Toto cenově dostupné řešení vás vyjde na pár stovek za metr čtvereční,“ říká odborník na komplexní zabezpečení domů a bytů.

Pozvánka z internetu

Sociální sítě slouží řadě zlodějů a jejich spolupachatelům jako inspirace a vodítko. Snadno získají přehled o nejrůznějších cennostech v domácnosti, i zda jsou majitelé zrovna na dovolené, či jinde mimo domov.

„Lidé neuváženým sdílením obsahu mohou narušit nejen své soukromí, ale i obydlí. Zejména příspěvky na sociálních sítích, společně s nezabezpečenými profily, zlodějům mohou usnadnit práci. Nastavte si proto na Facebooku, Instagramu a ostatních sociálních sítích nejvyšší možnou ochranu soukromí. Dalším řešením jsou elektronické zabezpečovací systémy, které umí v domácnosti detekovat narušení prostoru, otevření dveří, oken, vrtání či řezání trezoru,“ doporučuje Ivan Pavlíček.

Ztímco vy spíte...

Novým fenoménem je vloupání do domácností bez ohledu na přítomnost obyvatel. Nejčastěji pak v době, kdy lidé spí. Velká část domácností je navíc vykrádána opakovaně. První vloupání je často jen průzkumem terénu a během pár týdnů či měsíců následuje další. Většinou vám pak ukradnou všechny nově pořízené věci.

Zlodějům však nemusí jít vždycky o velké cennosti. Spokojí se klidně i s pár stovkami, které najdou v peněžence v předsíni. Rádi totiž kradou za přítomnosti obyvatel, protože se doma nejčastěji v blízkosti vstupních dveří nacházejí drobné cennosti, jako je právě peněženka, klíčky od auta apod. V případě, že svůj byt či dům nezamykáte, když jste doma, překonání vstupních dveří je velmi snadné. V takovém případě totiž neochrání žádné dveře, ani ty bezpečnostní, které bez uzamčení postrádají svůj význam,“ říká Ivan Pavlíček.

Foto: Shutterstock

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
avatar

Já si myslím, že dobré rady. Podle mě je docela dobré myslet na to, aby cenné věci byly v době dobře schované tak, aby je potenciální zloději nenašli. My jsme si právě nedávno kvůli tomuto domů pořídili trezor od https://trezorypraha.cz/ Je takový menší a dá se dobře schovat pod podlahu, což je podle mě ideální.

Odpovědět
avatar
Daniela Labužíková 22. 12. 2019

V dnešní době vám zloději můžou ukrást rovnou celý dům, my jsme se proto rozhodli s manželem, že bychom měli pro náš majetek zajistit nějakou právní ochranu, a tak jsme si přes https://www.alphacitizen.com/cs/ založili svěřenský fond, který to dokonale řeší.

Odpovědět
vav.ran
vav.ran 18. 10. 2019

Dost děsivé.

Odpovědět
hudlenka
hudlenka 17. 10. 2019

ano, jsou stále lepší a lepší. Vždyť za pár vteřin vlezou do auta

Odpovědět
beata0063
beata0063 16. 10. 2019

Fuu...tak tí sú stále vyšpekulovanejší

Odpovědět

ŽENY s.r.o. v číslech

3 887
testovaných produktů
93 885
registrovaných inspirativních žen
210 746
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.