Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

Redakce ŽENY s.r.o
Redakce ŽENY s.r.o
Vloženo 30. 5. 2021
Líbí se mi

Kde všude se vám ocet bude doma hodit?

Redakce ŽENY s.r.o
Redakce ŽENY s.r.o
Vloženo 30. 5. 2021
Líbí se mi
Kde všude se vám ocet bude doma hodit?

Kde všude se vám ocet bude doma hodit?

Ocet při úklidu používá spousta z nás – představuje levnou a hlavně účinnou a nechemickou alternativu tradičních čističů a dezinfekcí. Ovšem použít jej můžete i na víc než jen koupelnu, podlahy a okna. Pomůže například při zašlých špercích nebo ucpaném odpadu.

Kde všude se vám ocet bude doma hodit?

Samolepka, co drží a drží

Potřebujete dostat etiketu ze sklenice, cenovku z hrníčku nebo třeba zbytky samolepky, již vám v nestřežený okamžik nalepilo dítko na knihovnu? Pak vyzkoušejte jednoduchý trik – naneste na zbytky papíru a lepidla ocet, nechejte několik minut působit a poté jemně odstraňte houbičkou i se zbytky lepidla. Na rozdíl od odlakovače apod. se nemusíte bát, že by ocet narušil povrch nábytku či nádobí (jen pozor u žulových či jiných kamenných kuchyňských desek apod.).

Koberec jako nový

Především pokud máte doma světlý koberec, víte, jak snadné je zašpinit ho a jak těžké je ho vyčistit. Navíc spousta lidí – především kvůli dětem či domácím mazlíčkům – nechce používat chemické čističe koberců. Naštěstí je tu alternativa. Ano, ocet, tentokrát ještě v kombinaci se sodou. Posypte s ní koberec a poté na ni nastříkejte s pomocí rozprašovače ocet. Nechejte působit a po zaschnutí směs vysajte. Snadné a levné řešení!

Odpad, co odmítá odtékat

A když už jsme zmínili dvojici ocet a soda, skvěle funguje i na ucpané odpady. Stačí, když do něj nasypete půl šálku soby a zalijete šálkem octa. Nelekejte se, směs bude hodně pěnit, ale jakmile se vše ustálí, nechejte ji v odpadu ještě přibližně 15 minut a poté odpad „prolijte“ horkou vodou. Uvidíte, že bude odtékat jako nic.

Šperky plné lesku

Zlaté i stříbrné šperky se časem potáhnou nepěknou vrstvou, která jim rozhodně na kráse nepřidá. Jak jim zase vrátit lesk? Připravte jim lázeň ze tří dílů vody a jednoho dílu octa, přidejte pár kapek prostředku na mytí nádobí a prstýnky, řetízky a spol. do této směsi na 15 minut ponořte. Poté je vyčistěte jemným kartáčkem na zuby, osušte a vyleštěte měkkým hadříkem.

Aviváž bez chemie

Klasické aviváže mohou být jednak pěkně drahou záležitostí, jednak jsou často plné chemie, u které se spekuluje o jejím vlivu na citlivou pokožku (především u alergiků, ekzematiků a malých dětí by s ní člověk měl být opatrný). Jak ale zajisti, aby bylo i bez ní prádlo krásně měkké? Prostě do pračky namísto aviváže nalijte ocet. S prádlem umí zázraky! Dokonale ho změkčí a ještě navíc vydezinfikuje. Nemusíte se bát, že by z vás vaše okolí pak cítilo ocet – během sušení toto typické aroma zcela vyprchá!

Foto: Shutterstock

Autorka: Karolína Dostálová

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
hudlenka
hudlenka 31. 5. 2021

nevoní, ale pomáhá, hodně používám ocet a sodu k úklidu

Odpovědět
Kahomar
Kahomar 30. 5. 2021

ocet mi vážně nevoní...

Odpovědět

ŽENY s.r.o. v číslech

3 887
testovaných produktů
101 674
registrovaných inspirativních žen
210 746
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.